PONAD 25 OFIAR NA ŚLĄSKICH DROGACH
Jak informuje Śląska Policja w bieżącym roku na drogach naszego województwa zginęło już 26 osób, spośród których 18 to piesi. Policyjne statystyki wskazują, że spośród 167 wypadków z udziałem pieszych, aż do 106 z nich doszło na przejściach dla pieszych.
Utrudnieniem dla wszystkich – zarówno kierujących, jak i pieszych – są panujące na początku roku warunki atmosferyczne. Wcześnie zapadający zmrok, opady atmosferyczne, słaba widoczność, śliska nawierzchnia – wszystkie te elementy wpływają negatywnie na szybkość, z jaką reagują kierowcy. Piesi noszący ciemną odzież bez jakichkolwiek elementów odblaskowych są dodatkowym zagrożeniem,
- Zbyt późne dostrzeżenie pieszego prowadzące do opóźnionej reakcji kierujących przekłada się na zwiększoną ilość potrąceń pieszych. Dlatego po raz kolejny zachęcamy pieszych do noszenia odblasków – nie tylko poza obszarem zabudowanym. Element odblaskowy widoczny z daleka na naszym ubraniu to szansa dla kierowcy, który wcześniej nas zobaczy i będzie miał więcej czasu na podjęcie właściwej reakcji – przypomina Śląska Policja.
Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy. Zaparowane szyby i zbyt szybka jazda mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Opady atmosferyczne i morka nawierzchnia wydłużają drogę hamowania, o czym zawsze należy pamiętać.
Policja przypomina, że za bezpieczeństwo na drogach odpowiadają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Zarówno kierowcy, jak i piesi powinni być ostrożni i przewidujący. Na drodze przydatna jest wyobraźnia, która może zwiększyć bezpieczeństwo drogowe z pożytkiem nie tylko dla nas samych, ale również dla innych.
WSPÓLNIE WALCZMY Z KORUPCJĄ
Wszyscy, którzy byli świadkami korupcji lub jej próby powinni zgłosić to do odpowiednich służb. Wystarczy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Brak obojętności na korupcję ma wpływ na praworządność i funkcjonowanie organów państwa.
Z biegiem lat oczekiwania dotyczące zwalczania i przeciwdziałania korupcji są coraz większe.
- Wskazują na to wszystkie badania opinii publicznej obejmujące skalę zjawiska korupcji, jego skutki, możliwości eliminacji czy też ewoluowania różnych jej form. Wyniki tych badań od wielu lat sytuują korupcję niezmiennie jako jedną z najgroźniejszych patologii społecznych w Polsce – informuje Policja.
Korupcja to przyjmowanie lub żądanie przez urzędnika korzyści – majątkowej lub osobistej – za wykonanie czynności służbowej lub naruszenie prawa. Niedopuszczalne jest wręczanie „podziękowań” za to, że ktoś wykona swój obowiązek służbowy. Koperta wręczona pod stołem nie może przyspieszać biegu pewnych spraw lub ułatwiać ich załatwienia. O tym powinni pamiętać zarówno obywatele, którzy chcieliby przekazać łapówkę, jak również urzędnicy.
AKCJA STRAŻY POŻARNEJ TRWAŁA PRAWIE 14 GODZIN
W ubiegłą niedzielę, 23 lutego krótko przed 21.30 straż pożarna została zawiadomiona o pożarze balotów słomy w Woźnikach (gm. Irządze). Ogień trawił ok. 35-400 balotów słomy.
Strażacy podali dwa prądy gaśnicze w obronie na znajdująca się w pobliżu sianokiszonkę oraz w natarciu na źródło pożaru.
Słoma uległa całkowitemu spaleniu. Silny wiatr utrudniał strażakom akcję ratowniczo-gaśniczą. Gdy opanowano pożar, przystąpiono do dogaszania pogorzeliska. Na miejscu pracowały dwa zastępy PSP Zawiercie (w tym z posterunku w Szczekocinach) oraz siedem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w pobliskich miejscowości. Na szczęście żadna osoba nie została poszkodowana w wyniku pożaru. Działania prowadzone przez strażaków trwały prawie 14 godzin.
WYPADEK MIĘDZY SIAMOSZYCAMI I SZYPOWICAMI
Kilkanaście minut po godzinie 5.00 na drodze pomiędzy Siamoszycami a Szypowicami doszło do wypadku. W jednym z samochodów był uwięziony kierowca. Druhowie z OSP Żerkowice i OSP Kroczyce zrobili dostęp do poszkodowanego. Kierowca trafił pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na miejscu w działaniach uczestniczyli również strażacy z PSP w Zawierciu i policja.
POGODA PRZYSPORZYŁA PRACY STRAŻAKOM
Silny wiatr, z którym mieliśmy do czynienia w ubiegły weekend oraz na początku tygodnia wielu z nas dały się we znaki. Stwarzały również realne niebezpieczeństwo. Na terenie naszego powiatu strażacy wielokrotnie interweniowali w zdarzeniach związanych z silnym wiatrem.
W niedzielny wieczór, kwadrans przed 22.00, Ochotnicza Straż Pożarna z Pilicy została zawiadomiona o powalonym na jezdnię drzewie w Biskupicach. Drzewo o obwodzie ok. 2 metrów blokowało DW 790. Druhowie usunęli drzewo, wykorzystując do tego trzy pilarki spalinowe i wyciągarkę samochodową. Ruch został wznowiony, gdy przewrócone drzewo zostało usunięte, a jezdnia uprzątnięta.
W poniedziałkowy ranek, krótko przed godziną 9.00 druhowie z Kroczyc udali się do Mikołajewic (gm. Irządze), gdzie doszło do zerwania dachu stodoły.
Wiatr zerwał ok. 10 metrów kwadratowych eternitowej dachówki. Na miejscu pracowali strażacy z OSP w Kroczycach oraz PSP w Zawierciu, a ich działania polegały na zabezpieczeniu dachu stodoły plandeką.
Nazajutrz, we wtorek 25 lutego, o 16.45 strażacy z Kroczyc zostali zadysponowani do usunięcia pochylonych nad jezdnią drzew w Siamoszycach. Dwa drzewa oparły się o sąsiednie pnie i mogły przewrócić się na jezdnię, stwarzając niebezpieczeństwo. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i ścięli pochylone drzewa. (es)
Kronika Policyjna i Straży
PONAD 25 OFIAR NA ŚLĄSKICH DROGACH
Jak informuje Śląska Policja w bieżącym roku na drogach naszego województwa zginęło już 26 osób, spośród których 18 to piesi. Policyjne statystyki wskazują, że spośród 167 wypadków z udziałem pieszych, aż do 106 z nich doszło na przejściach dla pieszych.
- 06.03.2020 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 12:52)
Napisz komentarz
Komentarze