Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 17:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

LELÓW, NIEGOWA, KROCZYCE I POWIAT ODCHODZĄ Z KWITKIEM

Tylko gmina Żarki otrzyma dofinansowanie z unijnego konkursu na „Infrastrukturę placówek oświaty”. Zarówno gminy Niegowa, Lelów, jaki i powiat myszkowski będą musiały pożegnać się euro-dotacją na rozbudowę swoich szkół i budowę sal gimnastycznych, ponieważ ich wnioski znalazły się na liście rezerwowych.
Podziel się
Oceń

Tylko gmina Żarki otrzyma dofinansowanie z unijnego konkursu na „Infrastrukturę placówek oświaty”. Zarówno gminy Niegowa, Lelów, jaki i powiat myszkowski będą musiały pożegnać się euro-dotacją na rozbudowę swoich szkół i budowę sal gimnastycznych, ponieważ ich wnioski znalazły się na liście rezerwowych.

 

Ponad 200 wniosków, a tylko 28 projektów otrzymało unijne dofinansowanie. W puli konkursowej znajdowało się 87 milionów złotych, a zgłoszone potrzeby opiewały na kwotę prawie miliarda złotych. Tak można w skrócie podsumować konkurs na infrastrukturę placówek oświatowych.

 

Walka o dotacje była zacięta, a to z dwóch powodów. Po pierwsze w szkołach (zwłaszcza na terenie gmin wiejsko – miejskich) wciąż brakuje odpowiedniego zaplecza. Dla przykładu gmina Lelów do dziś nie posiada w żadnej swojej szkole sali gimnastycznej. Gimnazjum w Żarkach nie ma swojej siedziby, a jedynie wynajmuje pomieszczenia od innych instytucji. Po drugie – co ważniejsze – drugiego konkursu na infrastrukturę placówek oświatowych nie będzie. Urząd Marszałkowski postanowił, że nie będzie się „rozdrabniać”. Zamiast kilku konkursów w kolejnych latach, zorganizowano tylko jeden, ale w którym do rozdzielania są wszystkie środki przeznaczone na infrastrukturę placówek oświatowych. Duże gminy mogły konkurować o 52 miliony, mniejsze gminy o 35 milionów złotych.

 

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego została opublikowana odpowiednio dla małych i dużych gmin lista wniosków przeznaczonych na dofinansowanie. Na liście dla gmin powyżej 50 tys. mieszkańców znalazło się tylko 17 projektów na 69 złożonych, na drugiej dla małych gmin (takie, jak gminy w naszym powiecie) tylko 11 wniosków na 142 złożone.

 

BĘDZIE GIMNAZJUM W ŻARKACH

Piątek 13-ego okazał się szczęśliwy tylko dla gminy Żarki. Tylko ona z naszego terenu otrzymała środki na budowę gimnazjum wraz z Jurajskim Centrum Informacji Europejskiej w Żarkach. Zadanie ma kosztować prawie 6,5 miliona złotych.

 

Gmina Żarki pozyskała 50% dofinansowania, czyli 3,2 mln zł. Mogła starać się o więcej, ale wnioskowała o mniejsze dofinansowanie, aby zwiększyć swoje szanse w konkursie. - Po zastanowieniu zdecydowaliśmy się wnioskować o połowę kosztów inwestycji, a nie o 85%, chociaż istniała taka możliwość. Zwiększyliśmy swój wkład własny, aby zwiększyć szanse w konkursie - wyjaśnia Małgorzata Banaszczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach, odpowiedzialna za pozyskiwanie środków unijnych.

 

- Spodziewaliśmy się, że konkurencja w tym konkursie będzie olbrzymia. Wniosków złożono na ponad 800 mln złotych, a do dyspozycji jest około 34 mln złotych - wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski. - Chcieliśmy dostać chociaż 50 proc. wartości zadania, bo budowa gimnazjum dla naszej gminy jest kluczowa.

 

Budowa gimnazjum powinna ruszyć jeszcze w tym roku i potrwa 2 lata. Ta inwestycja jest w gminie bardzo potrzebna, bo szkoła nie ma swojej siedziby. Uczniowie każdego dnia muszą przemieszczać się z budynku obecnie wynajmowanego od Zakładu Doskonalenia Zawodowego do budynku remizy strażackiej, w której udostępniane są dwa niewielkie pomieszczenia. Tu też znajduje się sala gimnastyczna i boisko wielofunkcyjne na użytek gimnazjalistów. Codziennie uczniowie, aby dostać się na zajęcia lekcyjne, muszą pokonywać trasę o długości pół kilometra, mijając niebezpieczne skrzyżowanie.

 

NA ŁAWCE REZERWOWYCH

Losy wniosku dotyczącego budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 1 w Myszkowie były dość dramatyczne. Najpierw odpadł przy ocenie formalnej, ale zgłoszony przez starostę myszkowskiego protest został uznany, a wniosek został poddany ocenie merytorycznej. W wyniku opinii ekspertów projekt powiatu znalazł się na liście rezerwowej (ta rozpoczyna się od 12 pozycji) na miejscu 24. - Nie jesteśmy zadowoleni z wyników rankingu, chociaż nasz projekt oceniony został pozytywnie pod kątem merytorycznym. Uważamy, że projekt na budowę hali otrzymał zaniżoną ocenę. W związku z tym Zarząd Powiatu będzie zgłaszał protest - mówi starosta myszkowski Marian Wróbel.

 

Krzysztof Motyl - wójt Niegowy zamierza odwołać się od decyzji. Wniosek złożony przez gminę dotyczący budowy hali sportowej oraz łącznika z zapleczem socjalnym przy Zespole Szkół w Sokolnikach znalazł się na 110 pozycji. - Będziemy się od tej decyzji odwoływać. Nie jest dla nas zrozumiałe, dlaczego otrzymaliśmy tak mało punktów w ocenie merytorycznej. Dla nas ta inwestycja jest ważna, ponieważ w Zespole Szkół w Sokolnikach (mieści się tu przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum) jest tylko zastępcza sala gimnastyczna, która nie spełnia wymogów – mówi wójt Niegowy Krzysztof Motyl.

 

Prysły również marzenia Lelowa o budowie hali sportowej przy tamtejszym gimnazjum. Jego wniosek znalazł się bardzo nisko, bo na 117 miejscu. Pomoc unijna była szansą na powstanie obiektu, bo gmina z powodu skromnego budżetu nie może sama wybudować sali gimnastycznej. – Jestem zbulwersowany oceną merytoryczną do wyników konkursu – powiedział wójt Lelowa Jerzy Szydłowski - W wyniku oceny projekt złożony przez gminę Lelów, został sklasyfikowany na 117-tym miejscu, co w jego przypadku jest oceną rażąco niską. Gmina Lelów jest jedyną gminą w woj. śląskim nie posiadającą sali gimnastycznej. Dzieci ćwiczą na korytarzach lub w klasach, a to grozi kontuzjami. Konkurs, w którym startowaliśmy, miał faworyzować inwestycje, polegające na wyrównywaniu szans pomiędzy obszarami. W efekcie „wyrównania szans” nasza gmina nie będzie miała finansowej możliwości realizacji podstawowego zadania, natomiast pozostałe gminy otrzymają środki na kolejne już hale gimnastyczne – mówi wójt Lelowa.

Wniosek gminy Kroczyce również znalazł się na „ławce rezerwowych”. Na pozycji 61 znajduje się jej projekt dotyczący rozbudowy Szkoły Podstawowej w Pradłach.

Aleksandra Kubas

 


LELÓW, NIEGOWA, KROCZYCE I POWIAT ODCHODZĄ Z KWITKIEM

LELÓW, NIEGOWA, KROCZYCE I POWIAT ODCHODZĄ Z KWITKIEM


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama