Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 08:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PROJEKT UCHWAŁY W SPRAWIE POŁĄCZENIA SZPITALA I ZLA

(Zawiercie) Znowu powraca temat połączenia Szpitala Powiatowego z Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu. Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie. Na ten temat mogą się dziś, 26 maja wypowiedzieć mieszkańcy. Konsultacje zostaną przeprowadzone w samo południe w sali nr 317 Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Zmiany mają związek z ustawą o tzw. „sieci szpitali”, która już weszła w życie. Poprzednie konsultacje dotyczyły projektu ustawy.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Znowu powraca temat połączenia Szpitala Powiatowego z Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu. Jest już gotowy projekt uchwały w tej sprawie. Na ten temat mogą się dziś, 26 maja wypowiedzieć mieszkańcy. Konsultacje zostaną przeprowadzone w samo południe w sali nr 317 Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Zmiany mają związek z ustawą o tzw. „sieci szpitali”, która już weszła w życie. Poprzednie konsultacje dotyczyły projektu ustawy.

 

Jakiś czas temu Maria Milejska z zarządu powiatu informowała, że o ile szpital (zgodnie z wtedy jeszcze projektem ustawy) ma zagwarantowane na cztery lata środki finansowe na świadczenia zdrowotne, to ZLA nie ma takiej gwarancji. Po ewentualnym połączeniu zakład miałby taką gwarancję otrzymać – a przynajmniej tak zapewniały władze powiatu.

 

W czwartym kwartale ubiegłego roku pojawił się projekt ustawy o „sieci szpitali”. - Od tego czasu zarząd zaczął analizę sytuacji ZLA i szpitala oraz ich miejsce w projektowanych zmianach. Po analizie oraz po uzyskaniu informacji o procedowaniu ustawy na Radzie Ministrów, podjęto decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do połączenia zakładów opieki zdrowotnej – powiedziała w czasie jednej z sesji powiatowych M. Milejska.

 

- Połączony podmiot będzie największym i najsilniejszym w naszym regionie – argumentowała M. Milejska.

 

- To pracownicy podejmą decyzję o tym, co się będzie dalej z zakładem działo. Chcielibyśmy to od nich usłyszeć. Nic nie będziemy robić bez pozytywnego głosu pracowników – dodała.

 

- To nie jest tak, że chcemy połączyć szpital, który działa świetnie i ZLA, który działa świetnie, ale państwo chcecie połączyć szpital, który tonie w długach z zespołem, który ma się świetnie – mówiła kiedyś radna powiatowa Beata Chawuła.

 

W czasie spotkania ze związkami zawodowymi 24 lutego członkowie zarządu powiatu tłumaczyli skąd wziął się pośpiech przy tworzeniu projektu uchwały o połączeniu zakładów (chodziło o pierwszy projekt w tej sprawie) i zapewniali, że nie dojdzie do scalenia bez zgody pracowników.

 

- Nie mówiłem, że coś będzie zrobione autokratycznie, bez opinii pracowników, związków zawodowych, dyrekcji i wszystkich zainteresowanych. Rzeczą najistotniejszą w tej sprawie jest zabezpieczenie ochrony zdrowia i pracy - mówił starosta Krzysztof Wrona.

 

- W województwie śląskim występuje 141 szpitali i na chwilę obecną do tej sieci Podstawowej Opieki Zdrowotnej wpisano 69 jednostek, wśród nich nasz szpital powiatowy. W ramach tego podstawowego systemu zabezpieczenia szpital został zakwalifikowany do II stopnia. Daje to gwarancję finansowania wszystkich zakresów prowadzonej do tej pory działalności (począwszy od oddziałów, poradni specjalistycznych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej). Do tego II stopnia zostało zakwalifikowanych 12 szpitali w województwie śląskim – powiedział w czasie jednego ze spotkań, jakiś czas temu mecenas Janusz Bański.

 

- Jeżeli obydwie placówki wejdą do sieci, będzie pewność kontraktu na 4 lata. Poza siecią już będą się rodziły pewne wątpliwości – zaznaczył.

 

Jak informowała dyrektor szpitala Anna Pilarczyk-Sprycha, nie ma żadnego zagrożenia dla pracy szpitala i nie potrzebuje on jakiegokolwiek wsparcia, jeżeli chodzi o połączenie jednostek.

 

Sprawę szerzej opisywaliśmy w artykule: „Pomysł połączenia szpitala i ZLA wywołał burzę” (KZ nr 10).

 

CZAS NAGLI…

 

Od października tego roku ma powstać podstawowy system zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

 

- Szpital Powiatowy w Zawierciu w ramach systemu zabezpieczenia został zakwalifikowany do poziomu szpitali II stopnia, z gwarancją finansowania wszystkich zakresów prowadzonej działalności, począwszy od oddziałów szpitalnych, poprzez poradnie specjalistyczne, rehabilitacje oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Świadczeniodawcę kwalifikuje się do systemu zabezpieczenia na okres 4 lat. Posiadanie przez szpital równoimiennych z oddziałami poradni specjalistycznych wpisuje się w obecne zmiany prawne i zapewnia pacjentom zabezpieczenie kompleksowej opieki – czytamy w uzasadnieniu projektu o połączeniu.

 

Zgodnie z założeniami PSZ, konkursy ofert będą rozwiązaniem stosowanym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ jedynie w przypadkach braku możliwości zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych przez jednostki PSZ na danym obszarze.

 

Podstawowym argumentem jest to, że połączenie zapewnia możliwości uzyskania ryczałtu z Narodowego Funduszu Zdrowia dla obu podmiotów na poziomie rzeczywistego wykonania świadczeń opieki zdrowotnej z roku 2015.

 

W przypadku łączenia podmiotów leczniczych, dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ dokonuje kwalifikacji podmiotu leczniczego powstałego w wyniku połączenia. Warunkiem dokonania kwalifikacji jest przedstawienie dyrektorowi oddziału wojewódzkiego NFZ do 20 czerwca tego roku aktu o połączeniu oraz do 21 września zaświadczenia o wpisie podmiotu leczniczego do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

 

- Dla nas ustawa o sieci szpitali to ogromna zmiana. W związku z tym wiele wskazuje na to, że większe środki finansowe będą przekazywane na szpitale. Członkowie naszej międzyzakładowej organizacji związkowej zrzeszeni w ZLA zaopiniowali pierwszy projekt uchwały w sprawie połączenia negatywnie. Nasi członkowie w szpitalu solidaryzując się z członkami ZLA poparli ich opinię. Referendum odbyło się wśród członków naszego związku w ZLA. To w tym zakładzie zainteresowanie tematem połączenia było największe – przyznaje Małgorzata Grabowska przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Ochrony Zdrowia w Zawierciu.

 

CO Z TYM KONKURSEM?

 

Powiat ogłosił niedawno konkurs na stanowisko dyrektora ZLA. – Nie przystąpiłem do nowego konkursu na stanowisku dyrektora ZLA. W pierwszym postępowaniu złożyłem swoją ofertę na dyrektora zakładu. Otrzymałem informację, że nie uzyskałem większości wymaganych głosów komisji konkursowej. Swoją funkcję pełnię do czasu wyłonienia nowego dyrektora – poinformował Sławomir Szczurak pełniący obowiązki dyrektora Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama