Przypomnijmy, że 15 listopada ub. roku podczas licytacji komorniczej, firma Schumacher Packaging sp. z o.o. z Grudziądza kupiła za cenę wywoławczą, czyli za 21,5 mln zł całą Papiernię, a kilka miesięcy wcześniej spotka zakupiła już największa i najważniejszą dla produkcji maszynę papierniczą. Zarząd firmy zapewniał wówczas, że najpóźniej za 3 lata zakład ponownie ruszy z produkcją, a zatrudnienie wyniesie ponad 100 osób. Firma Schumacher Packaging sp. z o.o. była jedyną, która wpłaciła wadium na wszystkie zaplanowane licytacje. Zarządowi firmy od początku zależało na kupnie zakładu w całości i uruchomieniu produkcji w Myszkowie.
Schumacher Packaging należy do największych europejskich producentów opakowań z tektury litej i falistej. Główna siedziba Schumacher Packaging znajduje się w Ebersdorfie k. Coburga, w Bawarii. Należy do największych i najnowocześniejszych w całej Europie. W każdej z fabryk (Wrocławiu, Grudziądzu, Bydgoszczy, Ebersdorfie, Bielefeld i Sonnebergu) prowadzone są ciągłe inwestycje, modernizacja i rozbudowa.
Schumacher planuje zatrudnić 100 osób
Spółka Schumacher Packaging zamierza rozbudować istniejący zakład i gruntownie go zmodernizować. Firma chce produkować papier, tekturę oraz opakowania z papieru i tektury. Do końca 2020 roku ma powstać co najmniej 100 nowych miejsc pracy. W związku z tą inwestycją firma wystosowała list intencyjny do zarządu KSSE o włączenie terenu po Papierni w strefę. Zarząd zaakceptował pomysł inwestora i od razu zwrócił się do burmistrza Włodzimierza Żaka z wnioskiem o wyrażenie zgody na objęcie terenu położonego w Myszkowie statusem Katowickiej SSE poprzez podjęcie uchwały przez Radę Miasta.
Podczas obrad 6 kwietnia radni w ogóle nie dyskutowali nad uchwałą i bez żadnych sprzeciwów przychylili się do pomysłu Schumacher Packaging.
Co Strefa oznacza dla Schumachera?
- Jeżeli na terenach Papierni powstanie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, to firma będzie mogła skorzystać z ulg w podatku dochodowym, którego część nie wpłynie przez jakiś czas do budżetu miasta. Dodatkowo, zgodnie z prowadzonymi negocjacjami i złożonym wnioskiem przez inwestora, otrzyma on ulgę w podatku od nieruchomości na okres 5 lat. Przychylenie się do propozycji burmistrza przez radnych Rady Miasta w sprawie ulg w podatku od nieruchomości jest zachętą, którą w swoich analizach biorą pod uwagę kupujący inne tereny, w tym na Polach Będuskich. Miasto udzielając ulg oczekuje w zamian tworzenia nowych miejsc pracy, wpływów do budżetu w przyszłości i współpracy ze środowiskami lokalnymi, np. ze stowarzyszeniami – mówi Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzecznik prasowy UM w Myszkowie.
Napisz komentarz
Komentarze