Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 29 kwietnia 2025 13:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WIWAT MAJ, 3 MAJ…

Msze święte w intencji Ojczyzny, uroczyste przemarsze i składanie wieńców, przemówienia władz, tak w powiecie myszkowskim obchodziliśmy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji, która stała się symbolem działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.      
Podziel się
Oceń

Msze święte w intencji Ojczyzny, uroczyste przemarsze i składanie wieńców, przemówienia władz, tak w powiecie myszkowskim obchodziliśmy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji, która stała się symbolem działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.

 

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Każdego roku święto Konstytucji 3 Maja obchodzą nawet najmniejsze miejscowości w naszym kraju, również w powiecie myszkowskim jest to dzień bardzo uroczysty.

 

Myszków

 

Myszkowskie obchody święta rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele NMP na Mijaczowie. Nabożeństwo celebrował proboszcz tamtejszej parafii ks. prałat Jan Batorski, a homilię wygłosił ks. prałat dr Stanisław Gębka. Po mysz świętej wszyscy udali się pod Pomnik Katyński, gdzie złożyli kwiaty. Kwiaty składały m.in. delegacje władz miasta i powiatu z burmistrzem Włodzimierzem Żakiem oraz starostą Dariuszem Laseckim, młodzież z myszkowskich szkół, harcerze oraz organizacje związkowe i kombatanckie. W uroczystości udział wziął również wicewojewoda Mariusz Trepka oraz Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty. Spod Pomnika Katyńskiego orkiestra poprowadziła wszystkich pod Pomnik „Poległym za Ziemię Myszkowską”, gdzie również złożono kwiaty. – Dzisiaj obchodzimy kolejną rocznicę święta konstytucji, pochylając się nad konstytucją, która w 1791 roku została uznana przez świat, jako wielkie wydarzenie, odważny zryw ideologiczny i patriotyczny i wzór do naśladowania przez wszystkich, którzy takiej konstytucji nie mieli. Ale ta konstytucja rodziła się w bólach. Została wprowadzona na 2 dni przed planowanym, oficjalnym terminem. Została wprowadzona w momencie, w którym bardzo działo się źle dla Polski i każdy obywatel mówił, że trzeba coś z tym zrobić. Dorobkiem Konstytucji 3 Maja było to, że ci, którzy nad tym pracowali mieli odwagę zabrać przywileje jednym, po to, żeby tymi przywilejami podzielić się z innymi. Mieli odwagę opodatkować tych, którzy do tej pory tego podatku nie płacili. Konstytucja do dziś uznawana jest za arcydzieło, za lekcję historii, za nauczycielkę dla nas wszystkich, tych którzy posługują się literą prawa. Dlaczego nazywamy konstytucję ustawą zasadniczą? Dlatego, że to co w niej ustalone nie powinno się zmieniać zbyt często, powinno być wybrane na zasadzie wzajemnego poszanowania i ugody społecznej, powinno pochylać się nad każdym członkiem społeczeństwa, jest to przedziwna rzecz, że w konstytucji nie może być zapisane tylko prawo większości, ale konstytucja również powinna dać szansę rozwoju, pochylania się nad tym, co jest w mniejszości i na tym polega genialność wielu dobrych konstytucji, które w wielu państwach funkcjonują. Nie można sobie pozwolić na interpretowanie konstytucji. Szanowanie konstytucji, to wymóg, to nieodzowność dla nas wszystkich – mówił burmistrz Włodzimierz Żak.

 

Urszula Bauer – śląski kurator oświaty, swoje przemówienie skierowała do młodzieży, mówiąc: – Jestem głęboko przekonana, że nauczyciele przekazali wam, to przeświadczenie, że możecie być dumni z dokonań swojej Ojczyzny, z historii swojego kraju. Jako europejczycy macie prawo czuć tę dumę, że Polska stała się 225 lat temu prekursorem myśli demokratycznej, prekursorem działań zmierzających do tworzenia nowego ładu konstytucyjnego w Europie. Jan Paweł II powiedział do młodzieży „Bądźcie wierni temu dziedzictwu. Uczyńcie z tego powód szlachetnej dumy i przekazujcie tę dumę z własnego kraju następnym pokoleniem”. Warto wspomnieć również o tym, że stojąc naprzeciwko siebie, trzymając sztandary naprzeciwko bohaterów regionalnych, jestem bardzo zadowolona, że ta sztafeta pokoleń trwa, a na rękach młodych ludzi w tej chwili spoczywa obowiązek przeniesienia tej dumy i tej wiedzy historycznej dla następnych pokoleń. Życzę wszystkim refleksji nad tym, że wszystko to, co doprowadziło potem do upadku Konstytucji 3 Maja, do niezrealizowania jej światłych rozwiązań było spowodowane brakiem wspólnoty, brakiem porozumienia i o takim budowaniu wspólnoty powinniśmy dzisiaj myśleć i taką refleksję w sobie wzbudzić.

 

Uroczystość zakończył występ chóru działającego przy Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, który ćwiczy pod okiem Agnieszki Podlasek. Usłyszeliśmy pieśni: „Gaude Mater Polonia”, „Ojczyzna moja droga”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” oraz „Cześć polskiej ziemi cześć”.

 

PORAJ

 

Mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się rocznicowe obchody w Poraju. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy, licznie stawili się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z pocztami sztandarowymi, harcerze z Poraja i Żarek Letniska, strażacy ochotnicy, pracownicy samorządowi, przedstawiciele organizacji społecznych, pozarządowych i mieszkańcy. Po nabożeństwie odprawionym przez proboszcza porajskiej parafii, księdza dr Zdzisława Zgrzebnego, uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z Poraja pod pomnik na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i wiązanki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Łukasz Stachera. W części artystycznej zaprezentował się Zespół Wokalny „Nastolatki” oraz uczniowie gimnazjum w Poraju. Żołnierze skupieni w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uczcili historyczne wydarzenia salwą z broni czarnoprochowej.

 

ŻARKI

 

W Żarkach uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, po której przy akompaniamencie Orkiestry OSP z Żarek wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik błogosławionego  ks. L. Gietyngiera, pod pomnik T. Kościuszki i Obelisk upamiętniający ofiary II wojny światowej przy cmentarzu parafialnym. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Klemens Podlejski, a ksiądz proboszcz JanWajs odmówił modlitwę. Teren przy Obelisku w ostatnim czasie został wyremontowany przez Urząd Miasta i Gminy Żarki. Warto wiedzieć, że w trakcie II wojny światowej miejsce to było przesiąknięte krwią mieszkańców Gminy Żarki. Tutaj bowiem żandarmi niemieccy wykonywali wyroki śmieci zarówno na Polakach, jak i  Żydach. W 1990 roku dla uczczenia poległych postawiono w tym miejscu obelisk z wapiennej skały.W uroczystości włączyli się bardzo aktywnie harcerze z Żarek i uczniowie Gimnazjum w Żarkach, którzy w strojach z epoki i transparentami uczestniczyli w przejściu do miejsc pamięci. Z każdej szkoły w Gminie Żarki i z każdej jednostki OSP z Gminy Żarki na obchody przyjechały delegacje ze sztandarami i kwiatami. Wiązanki złożyli również przedstawiciele samorządu z  burmistrzem na czele, Związek Kombatantów i Akcja Katolicka.

Po południu na scenie żareckiego domu kultury zaprezentowały się zespoły: Lira z Żarek  i Ostrówiolinki z Ostrowa. Po ich występach na scenie utwory patriotyczne i polską muzykę filmową zaprezentował zespół „Trio kameralne” z Kielc.

 

Ewelina Kurzak

 

Robert Bączyński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOT
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama