Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 29 kwietnia 2025 16:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w Europie

Trwająca od początku br. prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej koncentruje się na bezpieczeństwie UE i na konkurencyjności europejskiej gospodarki. Rosnące zagrożenia zewnętrzne i determinacja polskich władz sprawiły, że w strategicznych kwestiach Europa mówi teraz polskim głosem. Do 30 czerwca 2025 r. Polska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej, która jest jednym z głównych organów decyzyjnych UE. Po raz pierwszy Polska kierowała Radą Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011r.
Podziel się
Oceń

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Głównym tematem polskiej prezydencji jest szeroko pojmowane bezpieczeństwo w wymiarach zewnętrznym, gospodarczym, militarnym, energetycznym, żywnościowym, zdrowotnym i informacyjnym, obecnie szczególnie istotne dla 450 milionów obywatelek i obywateli UE. Program polskiej prezydencji jest kierowany do państw członkowskich UE, środowisk gospodarczych, przedsiębiorców, branż, społeczności lokalnych, samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych, instytucji kulturalnych, dzieci i młodzieży, seniorek i seniorów.

Prezydencja Polski uświadomiła, że dotychczasowe działania władz unijnych nie były wystarczającą odpowiedzią na geopolityczne, gospodarcze i militarne wyzwania, przed którymi stoi UE. Hasło „Bezpieczeństwo, Europo!” zostało przyjęte jako drogowskaz dla Unii Europejskiej, która zapowiedziała ogromne inwestycje w bezpieczeństwo. Priorytetem dla Europy stała się konkurencyjna gospodarka, która jest warunkiem bezpieczeństwa.


 Czym jest Rada Unii Europejskiej

Rada Unii Europejskiej to forum współdziałania i wspólnota rządów UE, bowiem jej skład stanowią wszyscy ministrowie z 27 państw członkowskich Unii. Pod przewodnictwem ministra z kraju sprawującego prezydencję (obecnie z Polski) unijni ministrowie zajmują się wspólnymi zadaniami i przedsięwzięciami ze swojego obszaru, czyli np. finansów, transportu, kultury, obronności czy energetyki.

Rada Unii Europejskiej negocjuje i uchwala unijne przepisy, uzgadnia politykę w niektórych dziedzinach, a także – z Parlamentem Europejskim – uchwala budżet UE. Odgrywa ważną rolę w unijnej polityce zagranicznej i obronnej (wspólnie z Parlamentem Europejskim i na bazie propozycji Komisji Europejskiej) i zawiera umowy międzynarodowe w imieniu UE.


Rola polskiej prezydencji w Radzie UE

Polska – jako przewodnicząca Rady Unii Europejskiej – kieruje pracami Rady i jej organów (komitetów, grup roboczych) nad unijnym ustawodawstwem, reprezentuje Radę wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych, dba o ciągłość działań Unii i współpracę państw członkowskich. Spełnia funkcje przedstawicielskie Unii Europejskiej w relacjach z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi (z Komisją Europejską i Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, czyli unijną dyplomacją). 

Do obowiązków Polski jako państwa przewodniczącego Radzie Unii Europejskiej należy rzetelne, wyczerpujące i przejrzyste komunikowanie o posiedzeniach Rady i o osiągnięciach w poszczególnych obszarach. Wymaga to dużej sprawności organizacyjnej, zaufania partnerów, uczciwego i bezstronnego mediowania między krajami.


Finanse na obronność

W trakcie polskiej prezydencji udało się przekonać wszystkie państwa członkowskie UE do poparcia planu ReArm Europe, który zaproponowała Komisja Europejska. Przewiduje on nawet 800 mld euro na zbrojenia, modernizację armii i rozwój zdolności obronnych w UE. Zgodnie z polskimi postulatami, Komisja Europejska dopuszcza elastyczność reguł fiskalnych, dzięki czemu wydatki na obronność nie będą uwzględniane w procedurze nadmiernego deficytu.

Wielkim sukcesem polskiej prezydencji jest uzgodnienie zwiększonych inwestycji w europejskie zdolności obronne. Efektem jest rozporządzenie SAFE (Security Action for Europe), które przewiduje 150 mld euro na zamówienia w przemyśle obronnym. Trwają starania o większe zaangażowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w finansowanie przemysłu obronnego, rozszerzenie polityki kredytowej i wsparcie badań nad nowymi technologiami wojskowymi. Komisja Europejska już uruchamia środki na obronność, bez czekania na nowe Wieloletnie Ramy Finansowe.


Wsparcie dla Ukrainy i sankcje na Rosję

Polska prezydencja skutecznie mobilizuje państwa członkowskie, instytucje Unii Europejskiej i partnerów międzynarodowych do wsparcia wojskowego, gospodarczego i energetycznego dla Ukrainy. Misja szkoleniowa europejskich armii pomaga siłom zbrojnym Ukrainy w lepszym przygotowaniu do odparcia rosyjskiej agresji.

Dzięki zdecydowanemu stanowisku Polski, doszło do przedłużenia dotychczasowych sankcji unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji i Białorusi o kolejne 6 miesięcy, czyli do 31 lipca 2025 r. Z inicjatywy Polski Unia Europejska podnosi cła na nawozy z Rosji i Białorusi, do wysokości wystarczającej, by powstrzymać ich przywóz.

Aktywna walka z dezinformacją pochodzącą z Rosji i Białorusi, działania edukacyjne i budowanie odporności na zagrożenia informacyjne za pomocą publikacji, audycji, konferencji i materiałów szkoleniowych dla różnych grup wiekowych to kolejny mocny punkt polskiej prezydencji w Radzie UE.


Promocja Polski 

Czas prezydencji jest intensywnie wykorzystywany do promocji Polski w Europie i na świecie jako kraju kreatywnego, innowacyjnego i dynamicznego, partnera z ogromnym potencjałem dla inwestorów, partnerów handlowych, biznesowych, kulturalnych, naukowych i turystów.

Przez pierwsze trzy miesiące prezydencji (do końca marca 2025 r.) odbyło się ponad 150 różnych wydarzeń, z tego znaczna część w mniejszych ośrodkach (poza metropoliami). Poza tym należy uwzględnić dziesiątki imprez kulturalnych, organizowanych także poza granicami Polski. Wzięło w nich udział ponad 20 tysięcy gości z różnych krajów UE i ze świata.

W trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej trwa promocja polskich talentów ze świata projektowania artystycznego, sztuki, kultury, nauki, wynalazków, biznesu i przedsiębiorczości. Składa się to na pozytywny obraz aktywnej i zaangażowanej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOT
Reklama
Reklama
Reklama