(Poraj) Statuetkami „Mecenasa Kultury” i obrazami namalowanymi przez artystów związanych z gminnym ośrodkiem kultury dziękowali przedstawiciele gminy Poraj wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które wspierały przedsięwzięcia kulturalne podejmowane przez nią w 2014 roku. Porajskie „oskary” kulturalne rozdano podczas specjalnej gali, zorganizowanej w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym w Jastrzębiu, a tegoroczny bal swoim charakterem nawiązywał, nomen omen, do tematyki filmowej. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zamiast tradycyjnych strojów wizytowych, przywdziało w sobotni wieczór 25 kwietnia kreacje upodabniające je do gwiazd srebrnego ekranu.
Filmowy charakter balu wybrano w tym roku nieprzypadkowo. Od października ubiegłego roku gmina Poraj dysponuje zmodernizowaną, nowoczesną salą widowiskowo – kinową. - Jej funkcjonowanie otworzyło przed Gminnym Ośrodkiem Kultury nowe możliwości jeśli chodzi o działalność kulturalną. Za nami już dziesiątki seansów filmowych, kilka spektakli teatralnych, wieczór z operetką i spotkania z kabaretami. To bynajmniej nie koniec. Sezon jesienny – który zainaugurujemy od września, po całej masie imprez plenerowych będzie z pewnością bardzo atrakcyjny – zapowiadali organizatorzy balu. Sama impreza jest wyjątkową, nie praktykowaną nigdzie indziej na terenie powiatu myszkowskiego, formą doceniania udziału firm i osób prywatnych w tworzeniu życia kulturalnego. Nie od dziś bowiem wiadomo, że organizacja masowych jak i kameralnych imprez kulturalnych to dla gmin doskonała promocja, ale również spory wysiłek finansowy. Większość z nich mogłaby nie dojść do skutku bez wsparcia sponsorów. W tym miejscu wypada zaznaczyć, że w roku ubiegłym Gminny Ośrodek Kultury im Janusza Gniatkowskiego w Poraju zrealizował kilkadziesiąt przedsięwzięć o różnorodnym charakterze. Były to min. festiwale, przeglądy, wernisaże, warsztaty kulinarne, konkursy, oraz szereg imprez plenerowych, w tym ta największa: Dni Gminy Poraj. Tytuły „Mecenasa Kultury 2014” wręczane są w czterech kategoriach.
Tytuł „Mecenasa kultury 2014” w kategorii „Donator” (dla osoby publicznej, fundującej nagrody finansowe lub rzeczowe laureatom konkursów organizowanych przez GOK w Poraju) otrzymał poseł Grzegorz Sztolcman. Do nagrody nominowanych było 20 osób.
W kategorii „Sponsor”, do której nominowano aż 37 podmiotów, tytuł „Mecenasa Kultury” otrzymały dwie firmy: „Mokate” S.A. (nagrodę odbierała Sylwia Mokrysz – członek zarządu spółki) oraz „Protector” (nagroda trafiła w ręce właścicielki spółki, Ewy Biały). Tytuł „Altruisty”, który przyznawany jest za bezinteresowną pracę na rzecz gminnych działań kulturalnych oraz za dzielenie się przy tej okazji swoją wiedzą i doświadczeniem, powędrował do Koła Terenowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Choronia, w jego imieniu wyróżnienie odbierała szefująca organizacji Barbara Skóra. Wyboru dokonano spośród 25 nominacji. Spośród 6 nominowanych kandydatów musiała wybierać kapituła nagród, by przyznać tytuł „Animatora Kultury”. Według słów pomysłodawców imprezy, do tego miana pretendowały osoby „obdarzone ogromną charyzmą, doświadczeniem i zaangażowaniem, ludzie, którzy są niewyczerpanym źródłem pomysłów, pozytywnej energii i chęci do działania”. Wśród nominowanych znaleźli się zatem: Elżbieta Jatulewicz - założycielka działającego przy GOK Zespołu „Szalona Piątka Plus”, Rafał Stępniak – artysta malarz, inicjator powstania Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Katarzyna Kaźmierczak –od kilkunastu lat staje na czele sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poraju, Andrzej Będkowski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. Hrabiny Stefanii Raczyńskiej, Krystyna Maciejewska –piosenkarka, żona legendy polskiej piosenki – Janusza Gniatkowskiego; to ona przed kilku laty zainicjowała w Poraju Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego oraz Ewa Matuszczyk – instruktor działającego od ponad 35 lat zespołu wokalno - tanecznego „Nastolatki”. Tytuł przypadł Elżbiecie Jatulewicz.
Podczas balu przyznano także kilka wyróżnień specjalnych. Za całokształt długoletniej współpracy tytuł Mecenasa Kultury odbierał Artur Gacek, prezes firmy „Polontex” S.A. Przyznano także Statuetkę Przyjaciela Gminy Poraj dla wicemarszałka województwa śląskiego Stanisława Dąbrowy, ten nie mógł jednak odebrać jej osobiście. Za wspieranie rozwoju sportu w gminie Poraj podziękowania i specjalne wyróżnienie wręczono firmie „Złompol”, a odbierał je współwłaściciel spółki Zbigniew Nowak.
Przedstawiciele władz powiatu: starosta Dariusz Lasecki, wicestarosta Anna Socha Korendo i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski odebrali z kolei z rąk wójta Łukasza Stachery „Wyróżnienie specjalne”. To forma podziękowań jakie gmina Poraj chciała złożyć dla Starostwa Powiatowego w Myszkowie za dotację w wysokości 80 tysięcy złotych, która przeznaczona zostanie m.in. na zakup profesjonalnego projektora do kina „Bajka”.
Jak wspomnieliśmy na początku, organizatorzy „Balu Mecenasów Kultury” od pewnego czasu nadają imprezie indywidualny charakter. Dwa lata temu nawiązywał on do starożytnego Egiptu, w roku ubiegłym przebiegał w atmosferze lat 20-tych i 30-tych, w tym roku dominowała tematyka filmowa. Wielu zaproszonych goście swoimi strojami dostosowało się do tej konwencji, co przyniosło doskonały rezultat. Organizatorzy imprezy docenili ich zaangażowanie, wręczając nagrody za najbardziej oryginalne stylizacje. Wśród pań zwyciężyła Ewa Biały, właścicielka firmy „Protektor”, która wystąpiła jako Bat Girl, zaś wśród panów Adam Zaczkowski, który tego wieczoru wcielił się w Jacka Sparrowa z „Piratów z Karaibów”. Swoimi występami uświetnili imprezę tancerze ze Szkoły Tańca Dobrowolscy z Częstochowy, Krzysztof Drabik - finalista VII edycji telewizyjnego programu „Mam Talent”, który zaprezentował pokaz barmański oraz zespół „Czarne charaktery”. Bal od strony kulinarnej przygotowały panie z KGW „Kalina” i KGW „Malwy”. Porajscy „Mecenasi Kultury” bawili się do białego rana.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze