(Myszków) Maturę w powiecie myszkowskim zdało w sumie 86,57% absolwentów, co dało drugi wynik w województwie. Maturzyści z myszkowskiego okazali się lepsi od swoich kolegów w z powiatu częstochowskiego – tam pozytywnie egzamin dojrzałości zaliczyło zaledwie 59 proc. piszących.
W tym roku w województwie śląskim do matury przystąpiło 46 tys. uczniów, w tym 603 osoby z powiatu myszkowskiego. Młodzież zdawała trzy obowiązkowe egzaminy pisemne: z j. polskiego, j. obcego i jednego przedmiotu wybranego oraz dwa obowiązkowe egzaminy ustne (j. polski i obcy). Aby zdać maturę należało otrzymać 30% możliwych do uzyskania punktów.
Wyniki maturzystów ze szkół w Myszkowie okazały się bardzo dobre. Zdawalność w powiecie myszkowskim w poszczególnych egzaminach była nierzadko wyższa niż średnia krajowa i wojewódzka. - Powodem do dumy jest szczególnie drugie miejsce, na którym uplasował się powiat myszkowski, wśród wszystkich powiatów ziemskich i miast na prawach powiatu, pod względem zdawalności egzaminu maturalnego. Gratuluję wszystkim maturzystom, dyrekcji i wychowawcom udanego egzaminu i osiągniętych wyników - mówi starosta Marian Wróbel.
LICEALIŚCI Z SUCHARSKIEGO ZDALI (PRAWIE) WSZYSCY
Świetnie z egzaminami poradzili sobie absolwenci LO im. H. Sucharskiego, przewyższając pod względem zdawalności średnią krajową i wojewódzką. Do tegorocznej matury przystąpiło tutaj 225 osób i tylko dwie osoby jej nie zdały. Egzaminy z przedmiotów humanistycznych, języków obcych i ścisłych zdali wszyscy. Tylko matura z matematyki i historii dla dwóch osób zakończyła się niepowodzeniem.
- Wynik tegorocznej matury jest sukcesem w pełni satysfakcjonującym. Nasi uczniowie podeszli do matury w sposób dojrzały i odpowiedzialny. W ciągu całego procesu kształcenia podejmowaliśmy sukcesywnie działania zmierzające do jak najlepszego przygotowania naszych uczniów do matury - mówi dyrektor myszkowskiego liceum Aleksander Surma.
ZS 1 W MYSZKOWIE: WYNIKI SATYSFAKCJONUJĄCE
Zdawalność w Zespole Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie wyniosła 82,31%. Do egzaminu poprawkowego przystąpi tutaj 28 maturzystów. Najlepiej poszło maturzystom podczas matury z geografii (zdawalność 95%), z j. ojczystego (94,22%), z biologii (94%) i z niemieckiego (92,2%). Nieco gorzej podczas egzaminu z WOS-u (84%) i z j. angielskiego (72,2%). Najgorzej poszło maturzystom podczas egzaminu z matematyki (65%).
- Wyniki ogólnie są bardzo dobre i satysfakcjonujące – mówi dyrektor ZS nr 1 Eugeniusz Bugaj – Do szkoły przychodzą uczniowie, których poziom wiedzy i umiejętności jest bardzo zróżnicowany. Nasze zadanie polega na tym, żeby pomóc słabszym, a jednocześnie dać szansę rozwijać się tym szczególnie uzdolnionym.
W BĘDUSZU REWELACYJNIE
W Zespole Szkół Nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie do egzaminu maturalnego przystąpiło 52 absolwentów, z czego świadectwo dojrzałości otrzymało 43. Do egzaminu poprawkowego w sierpniu przystąpi 8 absolwentów. Egzaminu nie zdała 1 absolwentka. W będuskim technikum egzamin z j. polskiego zaliczyło 94,74%, język angielski – 82,76%, geografię – 96,15%, a WOS, biologię i chemię zdali wszyscy. W liceum profilowanym szkoły w Będuszu egzamin z języka polskiego zdało 85,71%. Maturę z j. angielskiego zaliczyli wszyscy, podobnie jak geografię i WOS. Licealiści z „Kołłątaja” okazali się najlepsi w województwie. Wśród tego typu szkół zdawalność wyniosła 63,10%, a będuskie liceum odnotowało wynik 85,71%.
- Wyniki matur są bardzo wysokie, jednak nie są dla nas zaskoczeniem przy wkładzie pracy, jaka została włożona w przygotowanie maturzystów - podsumowuje dyrektor ZS nr 2 Jerzy Bryś.
ZS ŻARKI: TYLKO INFORMATYKA KULAŁA
W Zespole Szkół w Żarkach udział w maturze zadeklarowało 93 uczniów. W Liceum Ogólnokształcącym maturę z języka polskiego zdało 96,77%, z języka angielskiego 90,14%, z matematyki 80%. Wszyscy zdali maturę z niemieckiego, biologii, WOS-u, geografii, chemii i historii.
W technikum żareckiej szkoły maturzystom najlepiej poszło podczas egzaminów z j. polskiego (zdawalność 96,9%), z WOS-u (93,75%), z j. angielskiego (83,33%). Na maturze z matematyki absolwentom poszło już słabiej (66,67%), podobnie jaki z biologii (58,82%,). Egzamin z j. niemieckiego zdał co drugi piszący. Geografię zdali wszyscy, ale już matura z informatyki zakończyła się niepowodzeniem.
Maturzyści, którym się na egzaminie powinęła noga, mogą przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego. Wcześniej oświadczenie o chęci przystąpienia do poprawki musieli złożyć w swoich szkołach.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze