(Powiat myszkowski) Od 1 września szkoły ponadgimnazjalne należące do Powiatu Myszkowskiego wprowadzają naukę w nowych zawodach, które wg. analiz rynku pracy powinny być atrakcyjne i dać szansę zatrudnienia. Nowe kierunki to m.in. kucharz małej gastronomii, technik usług fryzjerskich, spedytor, florysta, czy technik usług kosmetycznych.
Decyzję o wprowadzeniu do szkół nowych kierunków podjął Zarząd Powiatu w Myszkowie, a pozytywnie zaopiniowała je Powiatowa Rada Zatrudnienia i Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Nowe zawody, które oferują szkoły mają przyciągnąć do nich absolwentów gimnazjów także spoza powiatu.
- Wybór zawodu i kierunku kształcenia to bardzo poważna decyzja, bo jej skutki to nie tylko kilka lat w szkole ale i możliwość zdobycia atrakcyjnej pracy zgodnej z własnymi oczekiwaniami i dopasowanej do indywidualnych zdolności – tłumaczy decyzję Zarządu Powiatu Andrzej Kozłowski, rzecznik prasowy starostwa.
W sumie w powiatowych szkołach w 34 klasach pierwszych będzie czekało na chętnych 987 miejsc. W Liceum Ogólnokształcącym w Myszkowie otwartych zostanie 7 klas pierwszych, w których swoje miejsce znajdzie ponad 200 licealistów. Zespół Szkół Nr 1 w Myszkowie w Zasadniczej Szkole Zawodowej będzie kształcił w dwóch nowych zawodach: kucharz małej gastronomii i fryzjer. Do tej pory zawodów tych uczono na kursach finansowanych przez Starostwo, które odbywały się w Gliwicach i Częstochowie. Dodatkowo szkoła kształci sprzedawców, mechaników pojazdów samochodowych, piekarzy czy cukierników.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna uczyć będzie fachu przyszłych krawców. Dwa nowe kierunki nauczania uruchamia Technikum Uzupełniające dla Dorosłych. Kształcić będzie techników pojazdów samochodowych oraz usług fryzjerskich. Inny zawód, który można zdobyć w tej szkole to technik handlowiec. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Dorosłych uczyć będzie mechaników pojazdów samochodowych i obuwników. W czteroletnim technikum prowadzone będą kierunki: technik mechatronik, technik elektryk, technik ochrony środowiska, technik budownictwa, technik logistyk, technik usług fryzjerskich, technik pojazdów samochodowych, technik elektronik i technik ekonomista. W sumie na wszystkich kierunkach w ZS Nr 1 przy Kwiatkowskiego czeka ponad 370 miejsc.
Zespół Szkół Nr 2 w Myszkowie - Będuszu, mający na wszystkich kierunkach blisko 200 miejsc, przygotowuje się do naboru uczniów do technikum w zawodach: technik ekonomista, technik architektury krajobrazu i technologii żywności. Ciekawą ofertą dla gimnazjalistów będą tu nowe kierunki: technik spedytor i technik informatyk. Liceum Profilowane otworzy swe podwoje dla gimnazjalistów chcących kształcić się w profilu transportowo – spedycyjnym, przy istniejącym już profilu ekonomiczno - administracyjnym. Dorosłych zamierzających uzupełnić swoje wykształcenie przyjmie również Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych oraz Szkoła Policealna dla Dorosłych do technikum agrobiznesu oraz nowego kierunku: florysta. Kierunek: technik agrobiznesu został uruchomiony po raz pierwszy w bieżącym roku szkolnym i cieszył się ogromną i zaskakującą popularnością.
Zespół Szkół w Żarkach prowadził będzie nabór uczniów do 3-letniego Liceum Ogólnokształcącego oraz 4-letniego Technikum w zawodach: technik hotelarstwa, technik handlowiec, technik organizacji usług gastronomicznych, technik informatyk oraz nowych kierunkach: kelner i kucharz. Szkoła Policealna zaprasza chętnych do nauki w zawodach: technik informatyk i technik usług kosmetycznych. W całej szkole czeka na uczniów 210 miejsc. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze