(Leśniów) Rafał Kaucz mieszka w Leśniowie i jest studentem 4 roku Historii na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Ale jego pasją jest geologia, a w szczególności…znajdywanie skamieniałych zwierząt z okresu Jury w piętrze Oksfordu (ok. 159 – 164 mln lat p.n.e.). Ciekawostką jest, że Rafał Kaucz odnalazł niedawno całkiem pokaźne skamieniałości krabów.
Choć Rafał to student Historii na Akademii Jana Długosza w Częstochowie, jego pasją jest tak naprawdę geologia i archeologia: - To tak gdzieś po drodze wyszło. Poszedłem w las 3 lata temu, odkryłem skupisko ziemi, coś zacząłem szukać, pod nogi patrzeć i tak się zaczęło – wspomina swoje pierwsze przygody z jurajskimi skamieniałościami. Najpierw zbierał popularne amonity(ich wiek to ok. 150 mln lat przed naszą erą). Krabami zainteresował się później. Skamieniałości zbiera głównie w okolicach Przewodziszowic, ale nie tylko – także na terenie powiatu zawierciańskiego. Jednym z jego nietypowych znalezisk są skamieniałości krabów, a właściwie ich pancerzy, datowane nawet na 160 – 161 lat p.n.e. - To jest głównie jeden gatunek, Pithonoton serratum. Kilku nie zdążyłem jeszcze rozpoznać. Te kraby pochodzą z Oksfordu, około 160 mln lat temu, ponieważ jest to Oksford środkowa. Tutaj ja pierwszy odkryłem kraby. Nie słyszałem, żeby ktoś w Żarkach odkrył skamieniałości tych zwierząt– wyjaśnia Rafał Kaucz. W domowej kolekcji ma, obok dziesiątek skamieniałości krabów i skorupiaków, także gąbki, jeżowce, kalcyt. Część swojej bogatej kolekcji przeznaczył dla muzeum w Częstochowie.
- Można zbierać na terenie jury skamieniałości, ale warto się wcześniej z tym zapoznać, żeby wiedzieć, z czym się ma do czynienia i jak szukać. A kopać trochę trzeba. Musimy wyposażyć się w młotek, szczotkę i cierpliwie pogrzebać w ziemi. Czasem kamienie są luźno ułożone, czasem trzeba trochę głębiej poszperać w ziemi. Trzeba jednak uważać, bo kamień się kruszy, jest nietrwały, więc łatwo jakiś eksponat zniszczyć. Jeszcze jest dużo do odkrycia– mówi Rafał Kaucz. Swoją bogatą kolekcję archeolog – amator z Leśniowa trzyma u siebie w domu, jednak planuje w maju wystawę znalezisk w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Żarkach. Prezentował już swoje zbiory w żareckim MGDK w lutym w ramach ferii, co bardzo zainteresowało najmłodszych uczestników zajęć. (MB)
Napisz komentarz
Komentarze