(Myszków) Jest pomysł by skrzyżowanie ulic przy Urzędzie Miasta w Myszkowie otrzymało imię zmarłego w sobotę 25 czerwca w wieku 81 lat Jana Kułakowskiego. Polityk, który był głównym negocjatorem Polski z Unią Europejską i pierwszym ambasadorem Polski przy Unii urodził się w Myszkowie 25 sierpnia 1930 roku.
Ojciec Jana Kułakowskiego przez wiele lat był dyrektorem fabryki naczyń „Światowit”. On sam, choć miasto opuścił z rodzicami w wieku kilku lat, często je wspominał. Po Powstaniu Warszawskim, w którym uczestniczył jako nastolatek trafił do Belgii. Tam ukończył prawo i nauki polityczne na prestiżowym Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Tam też uzyskał tytuł doktora prawa. Przez wiele lat był działaczem Międzynarodowej Konferencji Chrześcijańskich Związków Zawodowych, negocjując m.in. z władzami dyktatorskich państw Ameryki Łacińskiej zwalnianie z więzień ludzi represjonowanych za działalność związkową. W Afryce związki zawodowe budował od podstaw. Po roku 1989 zaczął działać na rzecz europejskiej integracji Polski. W 1990 roku został m.in. pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli. Osiem lat później, już jako pełnomocnik rządu Jerzego Buzka, Kułakowski rozpoczął negocjacje z UE zakończone w 2002 roku na szczycie w Kopenhadze. W 2000 roku Jan Kułakowski otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Myszkowa podczas uroczystości 50-lecia nadania praw miejskich oraz 75. rocznicy utworzenia gminy. Podczas ostatniej Sesji rady Gminy radni uczcili jego pamięć minutą ciszy. Być może w przyszłości imię Jana Kułakowskiego nosić będzie skrzyżowanie ulic przed magistratem. - Nie ukrywam, że pomysł jest bardzo dobry. Otrzymałem jakiś czas temu wniosek jednego z mieszkańców, by temu skrzyżowaniu przed Urzędem Miasta, które nazywamy rondem nadać imię Jana Kułakowskiego. Myślę, że jest to pomysł godny rozpatrzenia. Do tej pory, z racji realizowania innych zadań, nie podejmowaliśmy w tej sprawie żadnych działań – mówi burmistrz Włodzimierz Żak. Być może po śmierci polityka sprawa nabierze tempa?
Jan Kułakowski spocznie na Starych Powązkach w piątek, 1 lipca, w dniu rozpoczęcia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze