(Gniazdów, Myszków) Pięć lat temu, 1 maja 2004 r. Polska, jako jedno z dziesięciu państw oczekujących, została przyjęta do Unii Europejskiej. Również pięć lat temu, 10 maja, w Szkole Podstawowej w Gniazdowie odbył się pierwszy Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. W tym roku odbyła się szósta edycja tego turnieju. Natomiast uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Myszkowie rocznicę uczcili specjalnymi występami artystycznymi.
W konkursie, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Gniazdowie i jej nauczycielkę Urszulę Zwolską, uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Koziegłowy z klas IV-VI. Dwuosobowe zespoły najpierw rozwiązały specjalny test, a następnie odpowiadały na wylosowane pytania. Te dotyczyły m.in. dziejów Unii Europejskiej, jej historii, geografii oraz kultury poszczególnych krajów członkowskich.
O tym, że uczestnicy konkursu o Unii Europejskiej wiedzieli sporo, świadczą niewielkie różnice punktowe, jakie dzieliły poszczególne drużyny. Zwyciężyły przygotowywane przez Urszulę Kajdas Agnieszka Gorzkowska i Angelika Rychlik ze Szkoły Podstawowej w Koziegłówkach przed Dominiką Balińską i Magdaleną Radecką ze Szkoły Podstawowej w Koziegłowach (opiekun Grzegorz Kwoka) oraz Izabelą Broncel i Dawidem Sobotą ze Szkoły Podstawowej w Gniazdowie (opiekun Anna Narodowiec). Nagrody w konkursie ufundowały władze gminy oraz Centrum Informacji Europejskiej z Częstochowy.
Inny sposób świętowania rocznicy przyjęcia Polski do Unii Europejskiej wybrała młodzież z Gimnazjum Nr 1 w Myszkowie. 8 maja odbył się tam dzień Kultury Europejskiej i Kultury Regionalnej. Z tego powodu do szkoły „pofatygowały” się głowy państw europejskich.
Pojawili się m.in. Angela Merkel, Nicolas Sarkozy oraz sama królowa Elżbieta II. Władze miasta reprezentowały Jolanta Kępa, z-ca kierownika Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta, Mariola Tabaka, przewodnicząca Rady Rodziców oraz dyrekcja szkoły Daniela Kopeć i Alina Młynek.
Siedem klas zaprezentowało siedem czołowych państw Unii Europejskiej. O gospodarce, kulturze, obyczajach i zabytkach tych państw w specjalnych wystąpieniach opowiadali ich „wysocy przedstawiciele”. Uczniowie przygotowali stoiska, na których nie zabrakło tradycyjnych dań kuchni regionalnych czy symboli charakterystycznych dla poszczególnych krajów. Folklor państw przedstawiony został w tańcach i piosenkach.
Organizatorkami szkolnej rocznicy obchodów były nauczycielki Beata Mroskowiak i Katarzyna Kasznia. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze