(Myszków) W ubiegły piątek w Myszkowie uroczyście obchodzono 64 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pod miejskimi pomnikami upamiętniającymi ofiary działań wojennych- żołnierzy i cywilną ludność władze powiatu i miasta oraz uczniowie myszkowskich szkół złożyli wiązanki kwiatów.
Pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Wolności, gdzie rozpoczęły się myszkowskie obchody rocznicy wiązankę kwiatów złożyła wspólna delegacja władz powiatu i miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich i delegacje szkół. W krótkim występie artystycznym zaprezentował się złożony z byłych żołnierzy zespół wokalny „Eskadra”.
Kwiaty złożono następnie pod Pomnikiem Katyńskim przy ul. Pułaskiego oraz pod pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską. Tam wraz z delegacją Urzędu Miasta kwiaty składał Józef Sowa, Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. W trakcie uroczystości wręczył burmistrzowi Januszowi Romaniukowi oraz jego zastępcy Rafałowi Gilowi medale i dyplomy przyznane przez stowarzyszenie za wspieranie jego działalności, szczególnie na terenie Myszkowa. Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę działa od roku 1988, a od 1992 ściśle współpracuje z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie. Celem Stowarzyszenia jest zachowanie w pamięci pokoleń, prawdy o tragicznych wydarzeniach II Wojny Światowej.
JESZCZE O KONSTYTUCJI 3 MAJA
- W naszej historii są momenty bolesne, momenty trudne. Ale są też takie, z których wszyscy możemy być dumni. Mam nadzieję, że dołożycie wszelkich starań, żeby tak jak śpiewali wasi koledzy, Polska była Polską – mówiła, chwaląc występy uczniów Gimnazjum Nr 1 w Myszkowie podczas specjalnej akademii z okazji 3-Maja, Krystyna Jasińska Kierownik Wydziału Oświaty myszkowskiego magistratu. Podczas występów młodzież pod kierunkiem nauczycielek: Violetty Kostrzewskiej-Tatus, Ireny Nawrockiej, Anety Branczewskiej, Anny Krajewskiej i Anity Fajt przedstawiła genezę obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenia dla ówczesnej Polski i Polaków, deklamowali związaną z tym wydarzeniem poezję, śpiewali piosenki. Nie zabrakło pięknie zatańczonego Poloneza, a całość zwieńczył skecz z głównymi rolami Królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły, który m.in. na bitwę pod Grunwaldem zwoływał rycerstwo... telefonem komórkowym. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze