(Myszków) Po majowym przyjemnym weekendzie rozpoczął się najtrudniejszy czas dla większości 18-latków – matura. W poniedziałek, 4 maja, egzamin dojrzałości rozpoczął pisemny sprawdzian z języka polskiego, podczas którego maturzyści zmierzyli się z tematem dotyczącym hipnozy, „Pana Tadeusza” oraz „Chłopów”.
Pierwszy egzamin rozpoczął się o godzinie 9.00. Na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a na rozszerzonym zaledwie o 10 minut dłużej. Maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu „Hipnoza - pomost do podświadomości”, scharakteryzować Bylicę i jego stosunek do córek na podstawie fragmentu „Chłopów” Władysława Reymonta, a także porównać Telimenę i Zosię - bohaterki „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY
W kolejnych dniach maturzyści zmagali się z wybranymi przez siebie przedmiotami tj. językiem angielskim, WOS-em, językiem włoskim, fizyką, a już dziś 8 maja zmierzą się z geografią, łaciną oraz kulturą antyczną. Tuż po zakończeniu ich pierwszego egzaminu(z języka polskiego) spytaliśmy maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie o wrażenia. Zgodnie stwierdzili, że egzamin okazał się łatwy i „nie taki diabeł straszny…”.
-Egzamin nie sprawił mi żadnych trudności, zadania były łatwe, szczególnie te dotyczące tekstu źródłowego o hipnozie i jej zastosowaniu – mówi Bartosz Budny, maturzysta z licemu im. Sucharskiego w Myszkowie. -Tematem, który wszyscy dobrze znaliśmy była też charakterystyka Zosi i Telimeny na przykładzie „Pana Tadeusza” – dodaje jego kolega Karol.
Kolejne dwa tygodnie będą równie burzliwe i emocjonujące dla tych młodych ludzi, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu maturalnego, a jest ich w tym roku w powiecie myszkowskim prawie 600. W poniedziałek 11 maja osoby, które wybrały biologię, wiedzę o tańcu oraz matematykę w języku obcym będą sprawdzały poziom swojej wiedzy podczas egzaminu z tych przedmiotów. 12 maja odbędzie się egzamin z historii i chemii w języku obcym. Dzień później (13maja) sprawdzana będzie wiedza z matematyki oraz historii i biologii w językach obcych. W czwartek (14maja) odbędzie się egzamin z historii sztuki, fizyki i astronomii, a 15 maja z historii muzyki chemii oraz geografii w języku obcym. Czas od 18 do 21 maja będzie sprawdzianem dla osób, które jako przedmiot maturalny wybrały filozofię, informatykę, kulturę Hiszpanii, język rosyjski, francuski, hiszpański lub języki mniejszości narodowych. A po części pisemnej egzaminu dojrzałości, przyjdzie kolej na część ustną, która potrwa do końca maja.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze