Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 1 kwietnia 2025 02:27
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Zamek w Pszczynie – perła Śląska

Zamek w Pszczynie to jeden z najpiękniejszych zabytków Polski, który zachwyca zarówno bogatą historią, jak i wyjątkową architekturą. W tym artykule odkryjesz sekrety tej magnackiej rezydencji, poznasz jej właścicieli oraz dowiesz się, jakie skarby kryją jej wnętrza.
  • 26.03.2025 10:25
  • Autor: Spółdzielnia Socjalna
Zamek w Pszczynie – perła Śląska

Zamek w Pszczynie – perła Śląska, źródło: istockphoto

Sprawdź również inne atrakcje turystyczne Śląska!

Historia Zamku w Pszczynie – od średniowiecznej strażnicy do magnackiej rezydencji

Historia Zamku w Pszczynie sięga XI lub XII wieku, kiedy to na miejscu obecnej budowli znajdowała się strażnica przy szlaku handlowym. W XIV wieku ziemia pszczyńska stała się częścią księstwa opolsko-raciborskiego, a zamek pełnił funkcję obronną oraz myśliwską. Pierwsze pisemne wzmianki o murowanym zamku pochodzą z XV wieku i wiążą się z osobą Heleny, żony księcia raciborskiego Jana II Żelaznego.

Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany. W XVI wieku przekształcono go w renesansową rezydencję, a w XVIII wieku nadano mu barokowy charakter. Największe zmiany nastąpiły jednak w XIX wieku, kiedy to książęta Hochberg von Pless przeprowadzili gruntowną przebudowę, nadając zamkowi obecny neobarokowy styl.

Architektura Zamku w Pszczynie – francuski barok na polskiej ziemi

Obecny wygląd Zamku w Pszczynie jest efektem przebudowy przeprowadzonej w latach 1870–1876 przez francuskiego architekta Hippolyte’a Alexandre’a Destailleura. Elewacje zamku nawiązują do francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII. Rezydencja została wzbogacona o monumentalne dachy, reprezentacyjną klatkę schodową oraz Salę Lustrzaną – jedno z najbardziej imponujących pomieszczeń zamku.

Zamek otoczony jest parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 hektarów. Park ten stanowi integralną część zespołu pałacowo-parkowego i jest idealnym miejscem na spacery oraz podziwianie przyrody.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie – skarbnica historii i sztuki, źródło: istockphoto

Wnętrza Zamku w Pszczynie – oryginalne wyposażenie i królewski przepych

Jednym z największych atutów Zamku w Pszczynie jest zachowane oryginalne wyposażenie wnętrz. W przeciwieństwie do wielu innych zabytków, które ucierpiały podczas II wojny światowej, meble i dekoracje zamku pozostały nienaruszone.

Na parterze znajdują się apartamenty cesarskie Wilhelma II, które zostały odtworzone na podstawie fotografii i inwentarza z początku XX wieku. Na pierwszym piętrze mieści się reprezentacyjna Sala Lustrzana oraz apartamenty księżnej Daisy, żony Hansa Heinricha XV Hochberga. Każde pomieszczenie zachwyca bogactwem detali i doskonałym kunsztem wykonania.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie – skarbnica historii i sztuki

Od 1946 roku Zamek w Pszczynie na Śląsku pełni funkcję muzeum. Ekspozycje zajmują niemal wszystkie kondygnacje budowli i obejmują zarówno wnętrza mieszkalne, jak i Zbrojownię czy Gabinet Miniatur. W muzeum można podziwiać dzieła sztuki, starodruki oraz kolekcję broni.

Muzeum organizuje również liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty „Wieczory u Telemanna”, które nawiązują do muzycznych tradycji zamku z czasów rodziny Promnitzów.

Zamek w Pszczynie dziś – atrakcja turystyczna dla każdego

Dziś Zamek w Pszczynie przyciąga turystów z całego świata. Jest to miejsce idealne zarówno dla miłośników historii, jak i osób szukających pięknych krajobrazów czy inspiracji artystycznych. Dzięki doskonale zachowanym wnętrzom oraz bogatej ofercie muzealnej każdy odwiedzający może poczuć atmosferę dawnych czasów.

Zamek jest również popularnym miejscem organizacji sesji zdjęciowych oraz wydarzeń okolicznościowych, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowy charakter.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama