Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 05:05
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKA CHCE RONDA DMOWSKIEGO PRZY McDonald’s. BĘDĄ TAKIE PROPOZYCJE SKŁADAĆ W KAŻDYM MIEŚCIE

We wtorek 21 grudnia przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej złożyli petycję do Rady Miejskiej w Zawierciu o nadanie imienia Romana Dmowskiego dla ronda przy fast food McDonald’s. Jak mówi redakcji Bartłomiej Wróbel działacz Młodzieży Wszechpolskiej, pomysł wziął się stąd, że skoro w Warszawie radni zmienili nazwę „Ronda im. Romana Dmowskiego”, na „Rondo Praw Kobiet” MW będzie proponowała Romana Dmowskiego na patrona ulic, placów, rond we wszystkich miastach, gdzie dotychczas nie był uhonorowany. Ciekawe, gdzie zaproponują w Myszkowie? Czy Roman Dmowski, ideolog endecji, i polskiego antysemityzmu zasługuje na ulicę w Myszkowie? W Myszkowie sytuacja jest o tyle inna, że Dmowski nie jest patronem żadnej ulicy, czy ronda. W Zawierciu jest ulica jego nazwiska i to jedna z głównych w mieście, zaczynająca się rondem na skrzyżowaniu z ulicą gen. Wł. Sikorskiego.
MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKA CHCE RONDA DMOWSKIEGO PRZY McDonald’s.  BĘDĄ TAKIE PROPOZYCJE SKŁADAĆ W KAŻDYM MIEŚCIE
Młodzież Wszechpolska chce ronda im Romana Dmowskiego. Po prawej odbierająca od nich petycję Wiceprezydent Zawiercia Małgorzata Benc
Podziel się
Oceń

Młodzież Wszechpolska chciałaby uczczenia R. Dmowskiego, przez nadanie mu imienia ronda na skrzyżowaniu ulic Zagłębiowskiej i Wojska Polskiego. Czyli obok McDonald’s. A może jak Warszawiacy, mieszkańcy Zawiercia, Myszkowa woleliby nam mieć „Rondo Praw Kobiet”? Wszak mamy wolne, jeszcze bez żadnej nazwy, rondo w Mrzygłodzie.  Albo „Rondo pamięci Izy z Pszczyny, pierwszej ofiary prawa zakazującego aborcji”? Przy świątecznym stole może to być bardzo ciekawy temat do dyskusji, jak powinno się nazywać rondo przy Wojska Polskiego i Zagłębiowskiej w Zawierciu.


W imieniu Młodzieży Wszechpolskiej petycję podpisał Piotr Pałka. Jak mówi nam Bartłomiej Wróbel z MW Powiatu Zawierciańskiego,  wnioski o nadanie ulicom, placom czy rondom imienia Romana Dmowskiego to akcja, którą Młodzież Wszechpolska realizuje w całej Polsce. I nie ukrywa, że to odpowiedź organizacji, na pozbawienie tego patrona ronda w Warszawie, któremu nadano nazwę Rondo Praw Kobiet: -Takie wnioski działacze Młodzieży Wszechpolskiej złożyli już w Katowicach, Bielsku-Białej. To akcja ogólnopolska, będziemy takie wnioski składać we wszystkich miastach, w których mamy swoje struktury -mówi Bartłomiej Wróbel.
Pytamy o liczebność organizacji w Zawierciu: -Młodzież Wszechpolska w  Zawierciu liczy właśnie 10 osób, petycję do Rady Miejskiej w Zawierciu podpisali członkowie naszej organizacji mieszkający w Zawierciu. Na terenie powiatu mamy kilkunastu członków i zapraszamy wszystkich  młodych ludzi w wieku od 15 lat. Wszystkich, którym bliski jest patriotyzm, hasło „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Organizacja zawiesiła działalność w Zawierciu w 2018 roku, ale w październiku tego roku zebraliśmy się i zaczęliśmy działać ponownie. To było po tym, jak Strajk Kobiet zaatakował kościoły. Nie podobało nam się to -mówi Bartłomiej Wróbel.
W uzasadnieniu skierowanym do Rady Miejskiej w Zawierciu wnioskodawcy z Młodzieży Wszechpolskiej tak piszą o potrzebie uczczenia postaci Romana Dmowskiego przez nazwanie jego imieniem ronda przy McDonald’s:
„Roman Dmowski był jedną z najbardziej zasłużonych postaci XX wiecznej historii Polski. Zaliczany do Ojców Niepodległości. Jego praca organizacyjna w okresie zaborów i sukcesy dyplomatyczne w czasie I Wojny Światowej miały fundamentalne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości, uzyskania poparcia zachodnich mocarstw i wytyczenia granic odrodzonego państwa. 
Roman Dmowski był szefem pierwszego polskiego rządu uznanego międzynarodowo (Komitet Narodowy Polski), pełnomocnikiem naszego kraju na konferencji wersalskiej, posłem na Sejm, członkiem Rady Obrony Państwa w okresie wojny polsko-bolszewickiej, ministrem spraw zagranicznych, wybitnym myślicielem i publicystą. Jego zasług dla Polski i Polaków nie sposób przecenić”.

Młodzież Wszechpolska,  40 rocznica Stanu Wojennego wiadukt Zawiercie
Młodzież Wszechpolska,  40 rocznica Stanu Wojennego wiadukt Zawiercie


 

Młodzież Wszechpolska chce ronda im Romana Dmowskiego petycja

Czy Roman Dmowski zasługuje na rondo?

Roman Dmowski. Kim był? Cytując krótko za Wikipedią, Dmowski był współzałożycielem Narodowej Demokracji, zwanej endecją, ideologiem polskiego nacjonalizmu. Jeszcze w czasach zaborów, przed I Wojną Światową poseł do Dumy Imperium Rosyjskiego, poseł Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej. W okresie, gdy odzyskanie niepodległości przez Polskę nie było jeszcze możliwe, zwolennik autonomii ziem polskich w ramach Imperium Rosyjskiego. Zwolennik państwa narodowego, w czym był zagorzałym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego, którego wizja Polski to państwo federacyjne, wielonarodowe i wielowyznaniowe. 
To w wielkim skrócie nakreślona sylwetka przywódcy i ideologa endecji. Która wizja Polski jest lepsza, spory trwają do dzisiaj. II Rzeczypospolita to zdecydowanie kraj o ustroju bliższym wizji Piłsudskiego, ale już III Rzeczypospolita  w okresie PRL to już kraj o strukturze geograficznej, a co ważniejsze etnicznej bliższy wizji Dmowskiego: Polska z marginalną ilością mniejszości etnicznych,  wyznaniowych, niemal w całości katolicka i zależna od ZSRR. Czyli tak, jak chciał Dmowski. Oczywiście chęć aliasu z Moskwą w okresie zaborów i podczas I Wojny Światowej endecji wydawała się koniecznością, nie sytuacją idealną. Podobnie zresztą jak to, że Józef Piłsudski szukał  protektoratu dla Polski w Niemczech.


Roman Dmowski

Endecja=faszyzm? Niekoniecznie, choć takie porównania padają wśród historyków

Z całą pewnością Dmowski był antysemitą, a Żydów uważał za naród, który odegrał wielką rolę w upadku Polski szlacheckiej. O stosunku do Żydów Dmowski napisał najważniejszą dla ideologów endecji broszurę: „Kwestia żydowska. Separatyzm Żydów i jego źródła” (1909r), a w roku 1934 napisał „Przewrót”, w którym obarczał Żydów za rozbiory, a w 1931 powieść „Dziedzictwo” uznawaną za książkę antysemicką. Dmowski był zwolennikiem teorii o światowym spisku Żydów, spisku „antykatolickiego z udziałem komunistów, socjalistów, liberałów, masonów i protestantów”. W tym sensie R. Dmowski na pewno reprezentował poglądy antysemickie w tym sensie, że uważał iż  interesy narodowe Polaków i Żydów są rozbieżne. Ale znane są pozytywne prywatne relacje Dmowskiego z Żydami, czy historie, że wspierał ubogich Żydów w edukacji. 
Z dzisiejszej perspektywy, po doświadczeniach Holokaustu, niemal wiek później, można te poglądy oceniać krytycznie, ale z dużą wyrozumiałością wynikającą z doświadczeń historycznych. W końcu Dmowski był też przeciwnikiem feminizmu, emancypacji i praw wyborczych dla kobiet. Rolę kobiet widział jako reprodukcyjną i do wychowywania dzieci. Tu akurat historia niepięknie się powtarza, bo dzisiejsza Zjednoczona Prawica, zdaje się prawa kobiet postrzegać podobnie. 
Trudnym, choć często badanym  problemem w ocenie Dmowskiego jest to,  czy można jego postawy antysemickie nazwać faszystowskimi? Dmowski zmarł w styczniu 1939r, więc nie mógł wiedzieć do czego doprowadzi Hitler, że po napaści na Polskę to na naszym terytorium założy największe obozy koncentracyjne, w których mordowano głównie Żydów. Ale jeszcze za jego życia powstał pierwszy obóz koncentracyjny w Niemczech gdzie izolowano przeciwników politycznych,  Żydów, komunistów. KL Dachau powstało w 1933r. 
Aneta Dawidowicz z Uniwersytetu  Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w pracy „Problematyka mniejszości żydowskiej w myśli politycznej Stronnictwa Narodowego 1928-1939” pisała m. in. o przekonaniu Dmowskiego (jak i całej endecji) o „całkowitej wrogości i obcości Żydów wobec Polaków”. To antyżydowskie nastawienie endeków wobec Żydów narastało aż do 1939r. 25.04.1937r kwestię żydowską i zagrożenie komunizmem Rada Naczelna Stronnictwa Narodowego określiła jako najważniejsze zagadnienia w państwie. Klub radnych narodowców z Łodzi napisał: „W Żydach widzimy źródło największego nieszczęścia współczesnej Polski”. Narodowa Demokracja tak mocno wierzyła w ogólnoświatowy spisek Żydów, że od 1933  nie wykluczała tajnego porozumienia pomiędzy  Adolfem Hitlerem a Żydami. 
„Jednocześnie stosunek nazistów w Niemczech wobec ludności żydowskiej po roku 1933 wzbudzał entuzjazm niektórych publicystów SN. Fascynacja antyżydowską polityką hitleryzmu wystąpiła głównie w środowiskach ekstremistycznej młodzieży w latach 1933–1935. Postawy tej nie można jednak interpretować jako przyzwolenia na ludobójstwo. W latach 1933–1939 reżym hitlerowski nie posunął się jeszcze do ostatecznego rozwiązania.” -pisze Anna Daniłowicz, cytując źródła tych materiałów. 
Stronnictwo Narodowe w swych hasłach dążyło nie tyle do unicestwienia Żydów, co ich przymusowego wysiedlenia z Polski. Stąd właśnie hasło „Żydzi na Madagaskar”, które wbiło się w naszą świadomość, ale jako kierunku przesiedlenia Żydów endecja wymieniała też Syrię, Cypr, Krym i Nową Funlandię.  W 1937r. zrodził się pomysł, wysunięty przez „Falangę” czyli Obóz Narodowo-Radykalny, aby Żydów osiedlić w gettach, czyli wydzielonych dzielnicach miast. To słowo bardzo źle nam się kojarzy, po doświadczeniach Holokaustu, ale nie wiadomo, jak potoczyłaby się ta historia. Wszak getto ławkowe w szkołach i uczelniach w II Rzeczypospolitej istniało. 
W ocenie endecji, Stronnictwa Narodowego i samego Romana Dmowskiego  przez późniejszych badaczy przeważa pogląd, że choć endecy widzieli w Żydach wrogów narodu Polskiego, to nie było   w tym ruchu ideologii zmierzającej do ich unicestwienia. Co nie znaczy, że losy Polski nie mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby Hitler zamiast drogi konfrontacji z Polską, co doprowadziło do II Wojny Światowej, wybrał drogę współpracy, przeciwko „wspólnemu wrogowi”? Nie wydaje się niemożliwe, że nastroje antyżydowskie tak mocno połączyłyby endecję i Hitlera, że Polska w II Wojnie Światowej, do której wybuchu zapewne i tak by doszło, stałaby obok faszystowskich Włoch po stronie Hitlera.

Na koniec wróćmy do pytania: Czy Roman Dmowski powinien być patronem ronda? Jakie są inne propozycje Czytelników? Piszcie na 
[email protected]


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama