Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 14:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ

Przemysł hutniczy ma kłopoty w całej Europie. Wśród przyczyn jest podawany niski pobyt na stal w Chinach, przy nadprodukcji stali na świecie. W Polsce dodatkowym problemem są wysokie ceny energii. W roku 2022 wygaszenie jednego z trzech wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej ogłosił Accelor Mittal, co stało się pod koniec 2022 roku. W tym samym czasie padła Huta Częstochowa, która całkowicie wstrzymała produkcję. Na początku października list od prezesa CMC Poland zobaczyli pracownicy huty w Zawierciu i Dąbrowie Górniczej. W Zawierciu ruszają zwolnienia, zakład produkcji siatek będzie pracował na jedną zmianę.
Zakład ThyssenKrupp w Duisburgu Foto uslatar Shutterstock
Podziel się
Oceń

Ogłoszenie adresowane do pracowników CMC Poland sp. z o.o. firmy, której serce bije w Zawierciu jest datowane na 3 października. Podpisane przez prezesa  Wojciecha Więcławika informuje o planowanych zwolnieniach pracowników w Zawierciu:
„Od ubiegłego roku obserwujemy bardzo trudną sytuację na rynku wyrobów stalowych. Inflacja, wysokie ceny energii, utrzymujące się wysokie stopy procentowe, powodują, że w ostatnim czasie znacznie zmniejszyła się liczba inwestycji w Polsce i w Unii Europejskiej. Dodatkowym problemem  jest utrzymująca się nadwyżka mocy produkcyjnych na świecie nad aktualnymi potrzebami rynku. Powoduje to napływ do Polski i Unii  Europejskiej taniej stali  z krajów azjatyckich, afrykańskich i z bliskiego wschodu produkowanej bez obciążeń kosztowych wynikających z polityki klimatycznej UE.” -czytamy w piśmie do pracowników huty w Zawierciu. 
CMC jak czytamy dalej nie zmniejszał zatrudnienia w roku 2024, licząc na poprawę koniunktury. „Niestety sytuacja nie uległa poprawie (…) Przewidywana wielkość produkcji naszej firmy na najbliższe kwartały roku finansowego 2025 jest znacznie mniejsza niż w normalnych latach działalności”.

Co czeka pracowników? Praca na jedną zmianę, program dobrowolnych odejść


Jak czytamy w ogłoszeniu, w Zawierciu praca na jedną zmianę będzie wprowadzona w zakładzie produkcji siatek. Podobny w Dąbrowie Górniczej będzie pracował na dwie zmiany. Huta będzie też namawiała od przejścia na emeryturę pracowników właściwie wszystkich wydziałów, tych który już nabyli uprawnienia emerytalne. Do odejścia będą też nakłaniani ci pracownicy, którzy nabywają prawa emerytalne od 3.10.2024 do 31.12.2028. Program dobrowolnych odejść dotyczy pracowników z wydziałów: walcowni, magazynu, wyrobów gotowych, oraz obu zakładów produkcji siatek w Zawierciu i Dąbrowie Górniczej. 
 

Zawiercie zawsze było kojarzone z Hutą. Czy to już koniec? 
 

Artykuł ukazał się w nr 48 Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego z 29.11.2024. Również do czasu przedruku artykułu na naszych portalach czyli do dnia 24.12.2024 CMC nie odpowiedziało na nasze pytania o przyszłość zakładu w Zawierciu

Huta Zawiercie, od wielu lat w rękach amerykańskiego koncernu stalowego CMC rozwijała się dynamicznie. Dzięki hucie miasto się rozwijało, wokół huty wyrosło pół Zawiercia. Czy to już koniec?  Jak głębokie mają być zwolnienia? Ilu pracowników ma obecnie CMC w Zawierciu, a ilu musi odejść? Te i wiele innych pytań chcieliśmy zadać Zarządowi CMC Poland sp. z o.o. Ale na naszą propozycję spotkania, nie dostaliśmy odpowiedzi. Ani odpowiedzi na zadane pytania, naszym zdaniem istotne, dla zrozumienia czy lub jak bardzo zła jest sytuacja największego pracodawcy w Zawierciu? 
Zarząd CMC wskazuje  „bardzo trudną sytuację na rynku wyrobów stalowych” jako powód zwolnień pracowników huty. O skutkach tej sytuacji, jakie zapowiada zarząd CMC dla pracowników również w Zawierciu, najchętniej porozmawialibyśmy z przedstawicielem Zarządu CMC Poland, np. z podpisanym pod pismem do pracowników prezesem Wojciechem Więcławikiem. Odnosząc się do treści pisma z X 2024 do Pracowników, chcielibyśmy wyjaśnić, pogłębić wiedzę na temat tego, jakie zmiany czekają pracowników CMC Poland, zwłaszcza zatrudnionych w Zawierciu, w najbliższej przyszłości: 
1. Jakie jest obecne zatrudnienie w całym CMC i  CMC w Zawierciu i jak to zatrudnienie może się zmieniać w 2025 roku lub kolejnych? 
2. Zakład produkcji siatek w Zawierciu ma od 2025 przejść na pracę 1 zmianową. A dotychczas pracował na 2 czy 3 zmiany? Jakie to oznacza redukcje zatrudnienia lub przesunięcia zatrudnienia? 
3. Ilu pracowników CMC Poland w Zawierciu ma objąć program dobrowolnych odejść? Czy otrzymają jakieś zachęty to odejścia, jakie? 
4. Zarząd pisze też o planach redukcji „otwartych etatów”. Co to za etaty i ile ich jest? 
Na pytania wysłane 12 listopada nie otrzymaliśmy odpowiedzi do dzisiaj. W branży hutniczej jest więcej firm, nie tylko w Polsce, które ogłosiły  zwolnienia pracowników. Aż11.000 osób ma stracić pracę w koncernie stalowym Hhyssenkrupp, największy niemiecki producent stali. To ok. 40 procent pracowników. Z kolei dobre wieści napływają z Częstochowy, którą od syndyka wydzierżawiła firma Węglokoks i planuje wznowić produkcję na początku 2025 roku. Wcześniej, bo w październiku 2024 sąd ogłosił formalnie upadłość właściciela huty, która  już od dawna nic nie produkowała, firmy Liberty Częstochowa. Przed upadkiem była to jedyna w Polsce huta, produkująca m.in. blachy grube stosowane w przemyśle zbrojeniowym. Jest to więc zakład zaliczany do strategicznych, przy rosnących w całej Europie wydatkach na zbrojenia. Wszystko oczywiście w związku rosnącym zagrożeniem rosyjskim. To na co narzekają właściciele huty w Zawierciu (transformacja energetyczna UE) jest z kolei postrzegane jako nadzieja w Częstochowie. 
Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych mówił o szansach wznowienia produkcji w Hucie Częstochowa podczas bryfingu kilka dni temu: W najbliższych latach będziemy wydawać ogromne pieniądze na wsparcie przemysłu zbrojeniowego i na transformację energetyczną, której istotnym elementem są farmy wiatrowe — zarówno lądowe, jak i morskie. Będzie potrzeba ogromnych ilości stali, blach różnych grubości, w tym grubych, które są właśnie produkowane w Częstochowie.
Nie bardzo wiemy, gdzie widzą przyszłość huty w Zawierciu jej menadżerowie i właściciele. Na stronie cmc.com.pl czytamy: „CMC Poland Sp. z o.o. jest nowoczesną hutą stali z ponad 120 letnim doświadczeniem zlokalizowaną w Zawierciu, która jest liderem na rynku krajowym i odnosi znaczące sukcesy na rynku zagranicznym. (..) CMC Poland Sp. z o.o. jest nowoczesną hutą (…) z bardzo dużymi perspektywami rozwoju.” 

Brzmi to idealnie, ale mało wiarygodnie, zwłaszcza co co tych „perspektyw rozwoju”, skoro zakład zwalnia.
 

Kłopoty dzisiaj. CMC NIE ODPOWIEDZIAŁA NA PODOBNIE PYTANIA JUŻ W 2022 ROKU

Dzisiejsze kłopoty CMC Poland w Zawierciu, o przyczynach których pisze do pracowników Prezes spółki, były znane od kilku lat, dotykające całej branży hutniczej. Nasza redakcja zainteresowała się, czy powszechnie znane kłopoty branży hutniczej, które spotęgowały się po ataku Rosji na Ukrainę, dotyczą i w jakim stopniu huty z Zawiercia. Do prezesa CMC Poland sp. z o.o. Jerzego Kozicza wysłaliśmy pytania, na które nigdy nie opowiedział. Pytania wysłane 14.09.2022, ponowione 20.09.2022:

Dla: Jerzy Kozicz, Prezes Zarządu CMC Poland sp. z o.o. 

Nasza redakcja interesuje się sytuacją branży hutniczej, zaliczanej do przemysłów energochłonnych, branży w której wysokie ceny energii elektrycznej i gazu, w  Polsce obecnie najwyższe w Europie już doprowadziły do sytuacji, że zakłady hutnicze ogłaszają ograniczenie produkcji. Wyłączenie wielkiego pieca nr 3 w zakładzie hutniczym w Dąbrowie Górniczej ogłosiła spółka ArcelorMittal Poland, wskazując za powód właśnie zbyt wysokie ceny energii, powodujące nieopłacalność produkcji. CMC Poland sp. z o. o. z zakładem hutniczym w Zawierciu jest największym pracodawcą w mieście, przyszłość Waszej firmy to przyszłość i powodzenie mieszkańców. 

Proszę o przekazanie moich pytań, w celu udzielenia odpowiedzi przez właściwy dział, np. prasowy w CMC: 

1. Czy w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej w Polsce, CMC rozważa możliwość ograniczenia lub wstrzymania produkcji w zakładzie CMC w Zawierciu? 

2. Czy gdyby taka sytuacja wystąpiła, firma utrzyma zatrudnienie czy też przystąpi do zwolnień grupowych? 

3. Jakie rozwiązania systemowe -np. określenie maksymalnej ceny energii, lub inne -powinien wprowadzić Rząd RP, aby produkcja hutnicza w Polsce pozostała rentowna?

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarianTreść komentarza: W Biedronkach mają nadpracowane więcej i jakoś nikt nie zarządził wolnego dnia. Urzędasy zawsze znajdą pretekst.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:48Źródło komentarza: MYSZKÓW. W WIGILIĘ URZĄD MIASTA NIE BĘDZIE CZYNNYAutor komentarza: MarianTreść komentarza: A artykuł pisała sztuczna inteligencja nie znająca języka polskiego.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:44Źródło komentarza: KOLEJNA RUNDA PUCHARU POLSKI BEZ MYSZKOWIANEK J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy tę sprawę. Warta napiętnowania tak samo jak każdy inny przypadek kierującego podejrzanego o jazdę po pijanemu. Sprawa z rejonu Olkusza więc nasza redakcja nie będzie się tym zajmować. Też uważamy, że "nie ma świętych krów", przynajmniej dla nas, dziennikarzy. Inaczej bywa w prokuraturze. Przypomnieć warto sprawę sędzi Sądu Rejonowego w Myszkowie: podejrzenie jazdy po użyciu alkoholu, potwierdzone pozytywnym wynikiem. Po zatrzymaniu trzech prokuratorów zabezpiecza dowody tak skutecznie, że później Sąd w Lublinie uznaje te czynności za wykonanie nieprawidłowo i dowodu z przeszukania nie uznaje. Słynna z trzymana akt niewygodnych dla PiS spraw Prokuratura Regionalna w Lublinie razem z tą w Zamościu umarzają śledztwo, uznając że sędzia nie jechała będąc pod wpływem alkoholu. A sprawę dyscyplinarną sędzia Schab umarza w trzy tygodnie. Sędzia nie ponosi odpowiedzialności nawet za rzekome czytanie SMSów co miało być powodem jazdy wężykiem obwodnicą Myszkowa. W sprawie pojawia się też inny ważny pisowski sędzia z pierwszych stron gazet, Jakub M. Iwaniec, w procesie dyscyplinarnym jej obrońca. I jak tu wierzyć w sprawiedliwość?Data dodania komentarza: 18.12.2024, 14:47Źródło komentarza: MYSZKÓW. DZIĘKI INFORMACJI ŚWIADKÓW PIJANY KIEROWCA ZOSTAŁ WYELIMIOWANY Z RUCHU. JECHAŁ AUTEM Z TABLICAMI OD INNEGO POJAZDUAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: https://tvn24.pl/krakow/smiertelny-wypadek-za-kierownica-prokuratorka-st8225968, zajmij się czymś istotnym. Tu masz świętą krowę.Data dodania komentarza: 18.12.2024, 04:27Źródło komentarza: MYSZKÓW. DZIĘKI INFORMACJI ŚWIADKÓW PIJANY KIEROWCA ZOSTAŁ WYELIMIOWANY Z RUCHU. JECHAŁ AUTEM Z TABLICAMI OD INNEGO POJAZDUAutor komentarza: Ewa MalinowskaTreść komentarza: Nowe przepisy dotyczące umów o dzieło i freelancingu mogą znacząco wpłynąć na rynek pracy. Freelancerzy będą mieli lepszą ochronę, a możliwość wystawiania faktur VAT bez konieczności prowadzenia firmy to dodatkowy plus. To świetna wiadomość dla wielu osób pracujących na własny rachunek. Dowiedz się więcej: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 17.12.2024, 09:38Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Brawo! A dla tych złapanych po alkoholu to powinna być dodatkowa kara wsadzać na 2-miesięczny odwyk obowiązkowo i powiadomić zakład pracy dlaczego nie ma go w pracy.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 11:29Źródło komentarza: ZATRZYMANIE OBYWATELSKIE PIJANEGO KIEROWCY: MIAŁ PONAD 2,8 PROMILA!
Reklama
Reklama
Reklama