Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 09:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

UOKiK zatwierdził przejęcie Schumachera przez Saica Group. Pracownicy Papierni będą teraz pracować w hiszpańskiej firmie!

Hiszpańska grupa Saica w lipcu ogłosiła, że przejmuje cały polski oddział niemieckiej firmy Schumacher Packaging (firma centralę ma w Niemczech, w Bawarii) czyli dwie fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu oraz dwie papiernie. Nas najbardziej interesuje to, że właściciela oprócz papierni w Grudziądzu, zmieni też zakład papierniczy w Myszkowie. Schumacher Packaging przejął podupadły zakład w Myszkowie drogą licytacji komorniczych majątku fabryki w listopadzie 2016 roku. Polski oddział niemieckiego Schumachera przywrócił fabrykę do życia. Od roku 2018 zakład był modernizowany, a w 2023 roku informowaliśmy o kolejnych dużych inwestycjach w myszkowskiej papierni. Od zakupu zakładu w 2016 roku w Schumacher zainwestował w Myszkowie około 1 mld zł. I zapowiadano kolejne duże inwestycje w przeciągu 10 lat. Ale sytuacja się zmieniła, zakład zmienił właściciela.
UOKiK zatwierdził przejęcie Schumachera przez Saica Group. Pracownicy Papierni będą teraz pracować w hiszpańskiej firmie!
W 2023 roku Papiernia w Myszkowie należąca do Schumacher Packaging sp. z o.o., przeszła sporą modernizację
Podziel się
Oceń

Saica Group właśnie poinformowało, że transakcja zakupu polskiej firmy Schumacher Packaging ogłoszona w lipcu br, została właśnie zatwierdzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Grupa Saica z radością ogłasza przejęcie z dniem 31 października 2024 roku zakładów Schumacher Packaging w Polsce.”

  • Transakcja obejmuje całość działalności niemieckiej spółki w Polsce.
  • Przejęcie zostało zatwierdzone przez polski urząd antymonopolowy. 
    Transakcja została zakończona i rozpoczął się proces integracji.

Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, a także dwie papiernie w Grudziądzu i Myszkowie. Ta w Myszkowie została całkowicie zmodernizowana w 2023 roku. Saica przejmuje też trzy centra serwisowe. Hiszpańscy właściciele (Saica ma siedzibę w Saragossie) przejmują wszystkich pracowników Schumachera i kadrę zarządzającą. Łącznie 1500 osób.

Po przejęciu Schumacher Packaging sp. z o.o. moce produkcyjne Saica wzrosną o 420 000 ton papieru makulaturowego do produkcji tektury falistej, wraz z dodatkowym wzrostem mocy produkcyjnych opakowań z tektury falistej o 530 milionów metrów kwadratowych.

W komunikacie prasowym Saica Group po przejęciu czytamy:

„Przejęcie zakładów Schumacher w Polsce nie tylko wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Saica, ale także stanowi istotny krok w rozwoju infrastruktury i usług w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Dla rynku oznacza to poszerzenie oferty zakładów Grupy w Polsce w zakresie rozwiązań papierowych do produkcji tektury falistej i opakowań, a także stanowi silny nacisk na dalszy rozwój modelu biznesowego opartego na gospodarce o obiegu zamkniętym.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu integracji zespołu Schumacher z Grupą Saica, gdyż wiedza, kompetencje i umiejętności osób go tworzących są wysoko cenione w branży. W Grupie Saica 
to właśnie ludzie są kluczowi, będąc fundamentem rozwoju naszej organizacji. Jesteśmy przekonani, że dołączające do nas osoby przyczynią się do sukcesu Saica w przyszłości – mówi Susana Alejandro, prezes i dyrektor generalny Grupy Saica. –Ta transakcja jest dla nas bardzo ważnym kamieniem milowym. To krok naprzód w realizacji strategii rozwoju biznesu Grupy Saica, która zakłada nie tylko kontynuację naszej ekspansji na polskim rynku, lecz także dalszy rozwój naszej infrastruktury i usług w tej części kontynentu. Porozumienie z Schumacher Packaging wpisuje się w rozwój Grupy Saica określony w strategicznym planie „Saica 2025” – dodaje Susana Alejandro.

Dzięki przejęciu Saica może konsekwentnie realizować swój cel, jakim jest rozwój rynków lokalnych, zbliżanie się do klientów i oferowanie im rozwiązań na światowym poziomie w zakresie wszystkich potrzeb związanych z papierem i opakowaniami.

W efekcie operacji moce produkcyjne Saica w zakresie papieru makulaturowego do produkcji tektury falistej wzrosną o 420 000 ton, osiągając poziom 3,7 mln ton. Dzięki porozumieniu, Saica nabywa również dodatkową zdolność produkcyjną w zakresie tektury falistej o powierzchni 530 milionów metrów kwadratowych, wzmacniając swoją pozycję wiodącego dostawcy opakowań z tektury falistej na polskim rynku.

Grupa Saica weszła na polski rynek w 2011 roku poprzez spółkę joint venture z Grupą Thimm – przejmując zlokalizowaną w Tychach fabrykę opakowań z tektury falistej o nazwie TOP THIMM (nabywając 49 proc jej udziałów). Z kolei w 2022 roku Grupa Saica dokonała akwizycji 76 proc. udziałów w Fox Recykling, spółce z siedzibą w Gdyni zajmującej się gospodarką odpadami.”

O Grupie Saica:

Grupa Saica oferuje zrównoważone rozwiązania papierowe do produkcji tektury falistej i opakowań, promując obieg zamknięty w gospodarce odpadami. Z ponad 11 500 pracowników i obecnością 
w 11 krajach (Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, Wielka Brytania, Irlandia, Turcja, Luksemburg, Holandia, Polska i Stany Zjednoczone), Saica Group ma cztery linie biznesowe: produkcja papieru 
z recyklingu do tektury falistej (Saica Paper), gospodarka odpadami i usługi środowiskowe (Saica Natur), produkcja opakowań z tektury falistej (Saica Pack) i opakowania elastyczne (Saica Flex). Przychody Grupy wynoszą 3,620 mln euro (skonsolidowana sprzedaż na dzień 31 grudnia 2023 r.).

Co przejęcie Schumachera oznacza dla Myszkowa?

W lipcu, gdy Saica Group i Schumacher ogłosiły, że jednak dojdzie do przejęcia całej polskiej spółki niemieckiego Schumachera, był to okres w Myszkowie dla firmy Schumacher bardzo gorący, ze względu na powtarzające się i duże uciążliwości odorowe. Na wszystkie wypowiedzi, a szczególnie na artykuły prasowe łączące okropny, powtarzający się smród w mieście, wypowiedzi kojarzące odór z fabryką Schumachera, zarząd spółki reagował nerwowo, czasem chaotycznie. Do jednych dni smrodowych firma się przyznawała, do innych nie. Ale stopniowo ze strony spółki szły komunikaty coraz bardziej ugodowe, że w stylu: „nie wszystko co śmierdzi w Myszkowie to nasza wina, ale spora część to my”. I deklarowano szereg działań modernizacyjnych i naprawczych. Mniej czy bardziej oficjalnie, ale z różnych analiz i obserwacji, również przedstawicieli Urzędu Miasta Myszkowa odwiedzających zakład, wychodziło, że źródłem gwałtownych ataków smrodu było wywożenie osadu z zakładowej oczyszczalni. Zarząd Schumacher Packaging z o.o. publikował kolejne komunikaty, jak będą rozwiązywać problem. Nie wiemy, czy rozwiązano problem trwale, ale ostatnie miesiące były pod względem zapachów w porządku.

Co z planami rozbudowy papierni w Myszkowie o drugą maszynę po przejęciu przez Saico?

W 2023 gdy Schumacher Packaging kończył modernizację myszkowskiej papierni, pisaliśmy w artykule:

PONAD 400 MLN ZŁOTYCH ZAINWESTOWAŁ JUŻ SCHUMACHER PACKAGING W MYSZKOWSKĄ PAPIERNIĘ. PLANOWANE SĄ KOLEJNE INWESTYCJE NA 600 MLN ZŁOTYCH:

Schumacher Packaging w ciągu kolejnych 10 lat rozważa budowę w Myszkowie nowej maszyny papierniczej lub przetwórstwa papieru i produkcji tektury falistej. Koszt takiej inwestycji sięga 1 mld zł, czyli co najmniej drugie tyle ile zainwestowano dotychczas w fabrykę, razem z obecnie prowadzonymi inwestycjami. Rozwój fabryki jest jednak uzależniony od poprawy rozwiązań komunikacyjnych w Myszkowie. Jak bardzo miasto jest już „zatkane” wie każdy, kto próbuje przez nie przejechać na osi Będusz-Żarki. W fazie koncepcji, są pomysły budowy małej obwodnicy Myszkowa od ronda w Leśniczance do ulicy Koziegłowskiej w dzielnicy Nowa Wieś.”

https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/8780,ponad-400-mln-zlotych-zainwestowal-juz-schumacher-packaging-w-myszkowska-papiernie-planowane-sa-kolejne-inwestycje-na-60

Czy te plany są aktualne po przejęciu zakładu przez Hiszpanów z Saica? 

Po opublikowaniu komunikatu o zatwierdzeniu przejęcia firmy Schumacher Packaging przez Saica Group spytaliśmy firmę, co z planami rozbudowy zakładu. Mamy nadzieję na szybką odpowiedź.

Nieoficjalnie: Saica Group szykując się do przejęcia fabryki w Myszkowie wspomniała, że mają pomysł, aby ciepłownię produkującą parę technologiczną dla Papierni, zmodernizować, dodając jej funkcję spalarni odpadów

 

Saico wspominało o budowie spalarni. W centrum Myszkowa

Gdy przedstawiciele Saica Group odwiedzili Myszków, gdzie spotkali się z burmistrzem Włodzimierzem Żakiem mówiąc o planach przejęcia zakładu w Myszkowie padły te strony Saica pytania, jak miasto zapatruje się na możliwość przekształcenia, zmodernizowania ciepłowni w Papierni, tak, aby stała się spalarnią odpadów. Spalarnia miałaby przetwarzać w ciepło odpady produkcyjne z Papierni. Czy tylko te? Temat jest interesujący, bo spalarnie odpadów będą powstawały wokół nas coraz częściej, myśli o ich budowie coraz więcej miast w Polsce. Inną kwestią jest lokalizacja. Spalarnia o mocy takiej, że zasilana byłaby główne odpadami z Papierni nie powinna budzić kontrowersji. Wszak ciepłownia i tak spala obecnie paliwa kopalne. Co innego spalarnia nastawiona na utylizację odpadów dowożonych. Lokalizacja spalarni o takim „wsadzie’ surowcowym niemal w centrum miasta to już zupełnie inna perspektywa. O to też pytamy Saica Group, czy pomysł przekształcenia ciepłowni papierni w spalarnię będzie kontynuowany. Jaka miałaby być moc spalarni w MW i jakie odpady miałaby utylizować.

 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama