Światowy Dzień Osteoporozy dniem walki z chorobą.
20 października 2024 odbył się Światowy Dzień Osteoporozy, którego celem jest przedstawianie ludziom objawów choroby, a także możliwości jej leczenia. Głównym zadaniem Światowego Dnia Osteoporozy jest zwrócenie uwagi na wzrastającą liczbę osób zmagających się z tą chorobą. Osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Początkowo związana przede wszystkim ze starzejącym się organizmem, obecnie diagnozowana u coraz młodszego społeczeństwa. Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, co w rezultacie zwiększa ryzyko złamań. Jest nazywana często „cichym złodziejem kości” ponieważ długo nie daje żadnych widocznych dolegliwości.
Jakie są czynniki? Kto i w jakim wieku może zachorować?
Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna na świecie w wieku 50 lat i więcej dozna złamania spowodowanego osteoporozą. Do czynników sprzyjających rozwojowi osteoporozy można zaliczyć m.in. brak aktywności fizycznej, nadwagę, otyłość, nieodpowiednią dietę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niedobór składników mineralnych i witamin.
Jakie są kroki do zdrowych kości?
Oto 5 kroków do zdrowych kości i przyszłości bez złamań opracowanych przez IOF:
• ĆWICZENIE – ćwicz regularnie. Najlepsze są ćwiczenia obciążające, wzmacniające mięśnie i utrzymujące równowagę.
• ODŻYWIANIE – upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w zdrowe dla kości składniki odżywcze - wapń, witamina D i białko. Bezpieczna ekspozycja na słońce pomoże Ci uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.
• STYL ŻYCIA – unikaj negatywnych nawyków związanych ze stylem życia. Utrzymuj odpowiednią masę ciała, unikaj palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu.
• CZYNNIKI RYZYKA – dowiedz się czy masz czynniki ryzyka. Zwróć na to uwagę lekarza zwłaszcza jeśli miałeś złamanie, w Twojej rodzinie ktoś chorował na osteoporozę lub bierzesz leki, które wpływają na zdrowie kości.
• TESTOWANIE I LECZENIE – w razie potrzeby przetestuj i poddaj się leczeniu. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka, prawdopodobnie będziesz potrzebować leków i zmiany stylu życia, aby chronić się przed złamaniami.
Badanie densytometryczne (gęstości kości) jest podstawą diagnostyki osteoporozy, trwa kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania.
Do wykonania badania densytometrycznego niezbędne jest skierowanie od lekarza specjalisty.
Więcej na temat osteoporozy: https://osteoporoza.pl/
Napisz komentarz
Komentarze