Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 10:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

UROCZYSTE OBCHODY 11 LISTOPADA W CAŁYM POWIECIE

(powiat myszkowski) Za nami Narodowe Święto Niepodległości. Podobnie jak przed rokiem, ze względu na trwającą pandemię obchody miały nieco skromniejszy charakter. Nie oznacza to jednak, że zabrakło pocztów sztandarowych, czy delegacji. W obchodach brali udział samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna i mieszkańcy.
Podziel się
Oceń

Narodowe Święto Niepodległości jako święto państwowe ustanowiono w 1937 roku (do tego czasu obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości miały charakter wojskowy). W okresie okupacji nie wolno było obchodzić świąt państwowych, choć pamięć o 11 Listopada pozostała w umysłach i sercach Polaków, a wszelkie obchody były bardzo ryzykowne i odbywały się w konspiracji. Po zakończeniu II wojny światowej, w Polsce rządzonej przez komunistów, Święto Niepodległości zostało zniesione. Zamiast 11 Listopada obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN, który w Moskwie zatwierdził i podpisał Józef Stalin). Obchody Święta Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą w 1989 roku.
NIEGOWA
O godzinie 9.00 w kościele pw. Św. Mikołaja rozpoczęła się msza święta, którą odprawił ks. proboszcz Jerzy Ręczak. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów, wśród nich Wójt Mariusz Rembak i Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Kasznia, przeszli przed pomnik Żołnierz walczących o niepodległość Polski, gdzie złożono kwiaty.


KOZIEGŁOWY
Gminne obchody Święta Niepodległości w Koziegłowach były jednymi z największych w powiecie pod względem liczby uczestników. W uroczystości brali udział samorządowcy (m.in. Burmistrz Jacek Ślęczka i Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Joanna Kołodziejczyk), dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe OSP, uczniowie SP w Koziegłówkach. Podobnie jak w Niegowie, obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła msza święta. Najpierw uczestnicy zebrali się przy OSP w Koziegłówkach, skąd przeszli do  Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy. Mszę świętą celebrował ks. kanonik Kazimierz Świerdza oraz ks. wikariusz Grzegorz Żywiołek.
PORAJ
W Poraju przed południem odprawiona została msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odprawił ks. dziekan dr Zdzisław Zgrzebny. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Nieco później, wczesnym popołudniem, msza święta odprawiona została w Dębowcu przy Mogile Poległych w II wojnie światowej. Msza koncelebrowana była przez ks. prof. prałata Mariana Dudę i ks. proboszcza Jana Lisieckiego. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze na Mogile Poległych. Podczas obchodów w Dębowcu zagrała Orkiestra Dęta z Choronia.
W gminnych obchodach Święta Niepodległości w Poraju uczestniczyli między innymi Wójt Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Gminy Sylwester Sawicki, radni, harcerze, żołnierze rezerwy, druhowie OSP, członkowie organizacji pozarządowych, delegacje szkół, oraz jednostek organizacyjnych gminy, mieszkańcy.

ŻARKI
Żareckie obchody były w całym powiecie najskromniejsze, choć nie tylko w tej gminie przed 11 Listopada urzędy uprzedzały, że ze względu na pandemię uroczystości będą miały wymiar symboliczny. Tak jak wszędzie, częścią obchodów Święta Niepodległości w Żarkach była msza święta w intencji ojczyzny w żareckim kościele parafialnym. Po nabożeństwie Burmistrz Klemens Podlejski wraz ze swym zastępcą Jakubem Grabowskim zapalili znicze w kilku miejscach pamięci – na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach, pod obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej, pod pomnikiem błogosławionego ks. L. Gietyngiera, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, na grobie śp Franciszka Jędrychy – powstańca śląskiego oraz  pod Krzyżem Katyńskim.
O tych istotnych w gminie miejscach pamiętali nie tylko samorządowcy, ale również ks. proboszcz Stanisław Kotyl, przedstawiciele organizacji działających w Żarkach, harcerze, radni oraz mieszkańcy.


MYSZKÓW
W oficjalnych uroczystościach w stolicy powiatu uczestniczyło prawdopodobnie najwięcej osób, co jednak nie powinno nikogo dziwić. To właśnie w Myszkowie w obchodach brali udział między innymi przedstawiciele władz miasta, powiatu i służb mundurowych.
W kościele pw. Św. Stanisława BM w Myszkowie odprawiona została uroczysta msza święta, a po niej uczestnicy przeszli pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Tam kwiaty złożyli między innymi Poseł Mariusz Trepka, Radny Sejmiku Śląskiego Piotr Bańka, Starosta Piotr Kołodziejczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Picheta, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Woszczyk, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Komendant Powiatowy Policji insp. Marcin Lemański, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Sergiusz Wiśniewski. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Myszkowie, MGOK Żarki, UG Poraj, GOK Niegowa, UGiM Koziegłowy



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama