Inwestycja kosztowała około 2,33 miliona złotych, z czego 2 miliony złotych pochodziły z dotacji. Wokół są żwirowe alejki. Ustawiono stojaki na 40 rowerów.
Zalety tężni
Jest to drewniana konstrukcja pokryta gałązkami tarniny, przez które przepływa solanka, czyli woda mineralna w postaci aerozolu o właściwościach zdrowotnych. W aerozolu jest brom, magnez, jod, żelazo potas i sód. Wskazaniami do korzystania z tężni solankowej są przede wszystkim alergie, skłonność do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, osłabienie układu immunologicznego. Profilaktycznie korzystać z tężni powinni mieszkańcy miast, osoby, które pracują głosem, palacze tytoniu, chorzy w okresie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, osoby, które pracują w warunkach wysokiego zakurzenia i zanieczyszczenia powietrza, a także dzieci. Solanka wpływa leczniczo na układ gruczołów dokrewnych, odpornościowy oraz nerwowy. Tężnia solankowa dobrze wpływa na osoby z nerwicą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, zapaleniem zatok.
Pierwsze tężnie stosowano w lecznictwie w XIX wieku. Największe w Europie i najstarsze są Ciechocinku. Ale tam są płatne. Da dorosłych bilet kosztuje około 10-15 zł, natomiast dla dzieci, studentów i seniorów przewidziane są zniżki, dzięki którym bilet kosztuje około 5-8 zł. Istnieje również możliwość wykupienia biletów rodzinnych oraz karnetów na dłuższy okres.
Napisz komentarz
Komentarze