Czym Była Akcja Specjalna Koppe?
Była to akcja polskiego ruchu oporu. Wilhelm Koppe był wyższym dowódcą SS i policji oraz sekretarzem stanu w niemieckim „rządzie” Generalnego Gubernatorstwa. Został skazany na śmierć wyrokiem Kierownictwa Polskiego Państwa Podziemnego za bezwzględne represje i masowe zbrodnie na Polakach i Żydach.
11 lipca 1944 r. grupa żołnierzy harcerskiego batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK podjęła próbę likwidacji Wilhelma Koppe. Była to niestety nieudana akcja. Podczas odwrotu z Krakowa kolumna samochodów z żołnierzami AK natknęła się na żandarmerię niemiecką. Do pierwszej potyczki doszło w Porębie Dzierżnej. W Udorzu na żołnierzy „Parasola” uderzyły przeważające siły niemieckie. W walce zginęli: Stanisław Huskowski „Ali” i Wojciech Czerwiński „Orlik”. Do niewoli dostali się ciężko ranni: Halina Grabowska „Zeta”, Bogusław Niepokój „Sztorch” i Tadeusz Ulankiewicz „Warski”. Zamordowano ich po kilku dniach w krakowskiej katowni Gestapo przy ulicy Montelupich. Na pomniku wyryto jeszcze nazwiska dwóch innych ofiar akcji, braci Kucyperów z miejscowej placówki AK w Udorzu. Jeden zginął w walce, podczas próby przeniesienia zwłok „Alego” i „Orlika” na cmentarz; drugiego zamordowano z zimną krwią. Obaj spoczywają na miejscowym cmentarzu.
Tu, w wąwozie w Udorzu, co roku spotykają się mieszkańcy Udorza i okolicznych miejscowości, których rodziny z narażeniem życia pomagały młodym AK-owcom. Uroczystości organizuje Samorząd Gminy Żarnowiec wspólnie z sołectwem Udórz. KGW w Udorzu przygotowuje dla uczestników zawsze pyszną grochówkę. (red) zd. Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Napisz komentarz
Komentarze