Pisał liryki, dramaty poetyckie i fraszki. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz prasowy w Katowicach i Warszawie Jest autorem współczesnej epopei narodowej- dramatu „MILLENIUM, czyli Narodziny Solidarności Narodu Polskiego w Gdańsku podczas strajku 1980 roku. Epopeja”, który stał się bestsellerem. Poeta, pisząc o wydarzeniach sierpniowych w 1980 r. w Gdańsku, nawiązuje także do Powstania warszawskiego 1944 r., do strajków w 1968 i 1970 roku, wreszcie do wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.
„Millenium” miało trzy wydania (1998,1999,2023). Po raz pierwszy było inscenizowane w Muzeum Kinematografii Łodzi z udziałem wybitnych autorów takich, jak Jan Machulski, Leon Niemczyk i inni.
Drugi ważny rozdział twórczości L. Wierzchowskiego- to fraszki. Autor tego najtrudniejszego gatunku literackiego wychodzi naprzeciw czytelnikom z pięcioksięgiem fraszek miłosnych, społeczno-obyczajowych, satyrycznych, filozoficznych, lirycznych, religijnych… etc. etc. Jest to cykl pt. ”Świat skrócony”… do fraszki, w skład którego wchodzą zbiory: „ Manifest erotyczny”, „Dziwne stany świadomości”, Imionnik zakochanych”, „Erotyczne przymiarki” i „Sztuka pieszczot”. W przygotowaniu do druku: ”Cyrk z Amorem” i „Modlitwa o Eden”. Jego fraszki cieszą się popularnością i były wielokrotnie wznawiane. Jako pisarz jest płodny i twórczy - napisał trzydzieści tysięcy fraszek.
Jest w nich bezpośredni, serdeczny i bliski czytelnikowi.
Przygoda Wierzchowskiego z fraszką, jako gatunkiem literackim, trwa już ponad pięćdziesiąt lat. Debiutował wierszem lirycznym pt. ”Modlitwa” w polonijnym czasopiśmie „Naprzód” w Londynie w czerwcu 1970 r., a miesiąc później fraszkami na łamach „Trybuny Robotniczej” w Katowicach.
W latach siedemdziesiątych ub. wieku za swoje fraszki, publikowane na łamach wielu czasopism ogólnopolskich i regionalnych śląskich, a także na antenie Radia Katowice, otrzymał stypendium Związku Literatów Polskich w Warszawie, a także wiele nagród - wśród nich Laur Umiejętności i Kompetencji. Po 1970 roku należał do ugrupowań poetyckich w Częstochowie i we Wrocławiu.
W latach 2005 -2024 na łamach ogólnopolskiego Miesięcznika Literackiego „AKANT” odbyło się X edycji konkursu na fraszkę, aforyzm lub limeryk pt. ”Inspiracje Wierzchowskim”.
Fraszki Leszka Wierzchowskiego cechuje autentyczny, zdrowy humor i błyskotliwy dowcip. Autor umiejętnie wykorzystuje komizm słowa, sytuacji i niejednokrotnie- postaci; a także po mistrzowsku czerpie twórcze możliwości z formalnych i słownych walorów fraszki jako gatunku literackiego.
Leszek Wierzchowski w swoich fraszkach ukazuje różne aspekty życia i ludzkiej natury, często w ironiczny i przemyślany sposób. Jego twórczość jest zarówno zabawna, jak i refleksyjna.
Uwagę zwraca maksymalna skrótowość wypowiedzi, duża doza elegancji w treści i formie, swego rodzaju finezja, a niekiedy - odkrywczość. Jego poetyckie perełki to często „złote myśli”.
We fraszkach erotycznych zaobserwować można pewną odwagę w formułowaniu treści. Najprawdopodobniej jest to wpływ rewolucji seksualnej lat siedemdziesiątych XX wieku. Nigdy jednak autor nie przekracza granic przyzwoitości i norm etycznych. Należy też zwrócić uwagę na umiejętność czerpania z ludowych przysłów języka potocznego, co również przybliża autora i jego fraszki odbiorcy.
Z pewnością zagoszczą one w wielu polskich domach i przyniosą chwilę odprężenia zmęczonemu czytelnikowi przełomu wieków, może choć na moment zwalczając przygnębienie, szarość i dekadentyzm.
Takie właśnie intencje i takie przesłanie kierowały ich autorem - Leszkiem Wierzchowskim. Rękopisy twórczości literackiej Leszka Wierzchowskiego znajdują się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Obszerna biografia L. Wierzchowskiego została zamieszczona w „Encyklopedii osobistości Rzeczypospolitej Polskiej”, IX./2023, BPH -BRITISH PUBLISHING HOUSE LTD.
15 lutego 2024 r. otwarto Izbę Pamięci Leszka Wierzchowskiego przy Bibliotece w Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu. W Izbie zaprezentowano - oprócz dorobku literackiego – także dokumenty związane z życiem rodzinnym i działalnością Leszka Wierzchowskiego - Regenta Polski i Polskiego Ruchu Monarchistycznego, Wielkiego Księcia etc.
Napisz komentarz
Komentarze