Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 12 września 2024 05:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PION/POZIOM - 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe

W weekend 19-21 lipca 2024 w Podzamczu (Zamek Ogrodzieniec) odbyły się 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe PION POZIOM, zorganizowane przez Fundację Dajesz! Piotra Głowackiego i Michała Czubaka. Wydarzenie było świętem środowiska wspinaczkowego, łączącym merytoryczną dyskusję, sport i sztukę. Był czas na poważną debatę o wspinaniu i zrównoważonym rozwoju Jury, zawody wspinaczkowe, nocny maraton filmowy i nocne wspinanie przy muzyce na żywo w efektownej oprawie animacji świetlnych i mappingu.
PION/POZIOM - 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe
Redaktor Naczelny Gazety Myszkowskiej i Kuriera Zawierciańskiego Jarosław Mazanek w rozmowie z Piotrem Głowackim
Podziel się
Oceń

PION POZIOM rozpoczął się w piątek, późnym popołudniem BIEGIEM O TRON. Uczestnicy ubrani w sprzęt wspinaczkowy i wyposażeni w rolki papieru toaletowego wystartowali spod skały Adept i przebiegli trasę na Zamek Ogrodzieniec. Utrzymany w konwencji zabawy bieg miał zwrócić uwagę na problem braku toalet, powszechny na szlakach turystycznych oraz w spotach wspinaczkowych rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dzień zakończyło plenerowe KINO MOCNE, czyli kilkugodzinny przegląd polskich filmów 
o tematyce wspinaczkowej. W repertuarze były unikatowe, niedostępne powszechnie produkcje, m.in. archiwalne filmy z zasobów Filmoteki Narodowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 
w Warszawie, platformy 35mm.online, łódzkiej Filmówki, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego i Kina za Rogiem. Pokaz otworzył film „Aleksandra Mirosław. W drodze do Paryża”, poświęcony przygotowaniom do Letnich Igrzysk Olimpijskich zaprzyjaźnionej z Fundacją Dajesz! aktualnej rekordzistce świata we wspinaczce na czas. Widzowie mogli obejrzeć też filmy „Droga” i „Alpine Wall Tour” Wojtka Kozakiewicza, „Inussuk. Droga do domu” Marcina Tomaszewskiego, „LeBida” Jędrzeja Górnikowskiego – poświęcony legendzie jurajskiego wspinania, Mirkowi Wódce, a także prawdziwe filmowe perełki z początku wieku, z legendarnej serii „XPL Skała” Hybrydy TV. Maraton zakończył najnowszy odcinek „Klasyków Jury” produkcji Góry TV z udziałem Piotra Głowackiego. Współorganizatorem Kina Mocnego był Cinelight Film & TV Lighting.

zdj. Jan Kopczyński

W sobotnim programie PION POZIOM znalazły się zawody wspinaczkowe w dwóch formułach. Pierwsze to POGROMCY JURY – zawody memoriałowe, w których zawodnicy rywalizowali w dwuosobowych zespołach na klasykach Podzamcza. Drugie, pod nazwą DROGA DO GÓRY, nawiązywały do jednego z projektów Fundacji Dajesz!, którego celem jest popularyzacja wspinaczki wśród dzieci i młodzieży. Ich uczestnicy wspinali się na nowo otwartych, ubezpieczonych sportowych drogach na skale Niedźwiedź. Zawody sędziował Rafał Kanowski, sędzia główny wspinaczki sportowej PZA. Zwyciężyli w nich: 

  • w kategorii Juniorki Natalia Włodarczyk (Skarpa Bytom), 
  • w kategorii Juniorzy Jan Chaciński (Pol-Inovex Skarpa Lublin),
  • w kategorii Juniorki młodsze Zosia Dobrzańska (Skarpa Bytom),
  • w kategorii Juniorzy młodsi Adam Kot (Strefa Wspinania), 
  • w kategorii open kobiet Marta Kostrzewska (Amok), 
  • w kategorii open mężczyzn Michał Łodziński (Mural/UKA). Współorganizatorem zawodów była Boulderownia VOLT.

    Późnym wieczorem można było podziwiać spektakularny pokaz highline, przygotowany przez Stowarzyszenie Slackline Polska oraz niezwykle widowiskowe animacje świetlne i mapping na skale Adept, wyreżyserowany przez Fundację Helisa. Był to wstęp do NIGHT CLIMBING JAZZ SESSION, czyli wspinania na podświetlonych skałach Adepta przy muzyce na żywo w wykonaniu Dobiego (Maciek Dobrzański) i Kolektywu Miękkie Impro.


    Ważnym punktem 2. Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych była konferencja DROGA DO JURY z udziałem przedstawicieli środowiska wspinaczkowego, władz samorządowych i centralnych oraz lokalnych przedsiębiorców. Konferencję zorganizowaną w Hotelu 511 zdominowały tematy promowania wspinaczki wśród dzieci i młodzieży w Polsce oraz zrównoważonego rozwoju i promocji regionu Jury. W czasie konferencji podpisany został list intencyjny w sprawie budowy trwałych, ekologicznych toalet wzdłuż szlaków turystycznych począwszy od sektorów wspinaczkowych i rozpisania konkursu architektonicznego na projekt punktów sanitarnych. Wątki poruszone na konferencji to tematy, które Fundacja DAJESZ! nagłaśnia i wprowadza do debaty publicznej, bo jedną z jej misji jest inicjowanie zmian w regionie – tak, by Jura stała się wzorem do naśladowania przez inne gminy w Polsce. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, a gościem specjalnym była Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

    2. Jurajskim Spotkaniom Wspinaczkowym PION POZIOM towarzyszyły też inne wydarzenia w Podzamczu. Grupa Jurajska GOPR zorganizowała akcję edukacyjną na temat bezpieczeństwa w Jurze, działała strefa wspinaczkowa dla osób z niepełnosprawnościami zaaranżowana przez Fundację Sprawne Wspinanie, a plenerowe warsztaty malarsko-rysunkowe zorganizowała Fundacja Stara Szkoła z Podzamcza. Partnerem strategicznym 2. Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych PION/POZIOM był Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa, a partnerami głównymi Grupa PZU i Zamek Ogrodzieniec.

    O Fundacji DAJESZ!

    Fundacja DAJESZ! Jurajska Republika Wspinaczkowa została założona przez popularnego aktora, Piotra Głowackiego oraz instruktora wspinaczki skalnej, Michała Czubaka. Inicjatywy podejmowane przez Fundację mają na celu popularyzację wspinania w Polsce jako aktywności rekreacyjnej i sportowej, dostępnej dla każdego. Fundacja dąży do tego, by ścianka wspinaczkowa stanęła w każdej, nawet najmniejszej, polskiej gminie. Działania Fundacji skupiają się również na ochronie regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – cennego przyrodniczo, wyróżniającego się malowniczymi, głównie wapiennymi, formacjami skalnymi, więc atrakcyjnego dla osób uprawiających wspinaczkę. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju lokalnej infrastruktury wspinaczkowej i turystycznej na wzór rozwiązań stosowanych w krajach Europy Zachodniej – z poszanowaniem przyrody, tak, by Jura stała się pod tym względem wzorem do naśladowania dla innych regionów w Polsce. Wszystkie inicjowane i realizowane przez Fundację projekty zakładają współpracę z władzami centralnymi, samorządami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi społecznościami i aktywistami. 

    zdjęcia: Jan Kopczyński oraz redakcja


Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński

Autor: Jan Kopczyński


Napisz komentarz
Komentarze
Wspinacz 06.08.2024 21:38
🧗👍👍👍

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Wzrost liczby zachorowań. Na jakiej podstawie? Znowu skompromitowane testy PCR?Data dodania komentarza: 9.09.2024, 09:55Źródło komentarza: WZROST ZACHOROWAŃ NA COVID-19 W MYSZKOWIE I ZAWIERCIUAutor komentarza: Czyste powietrze dla MyszkowaTreść komentarza: Bardzo dobra wiadomość. Czas zająć się smogiem w Myszkowie, który nas zabijaData dodania komentarza: 7.09.2024, 20:39Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻ MIEJSKA MA MOBILNE LABORATORIUM DO BADANIA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZAAutor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: W artykule piszemy, że pojazd jest zakupiony z dotacji Urzędu Marszałkowskiego, to nasze samorządowe województwo, gdyby Pan nie rozumiał. To nietrudne, ale nie każdy ogarnia. Czyli Rada Miasta Myszkowa nie decydowała o zakupie.Data dodania komentarza: 5.09.2024, 20:35Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻ MIEJSKA MA MOBILNE LABORATORIUM DO BADANIA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZAAutor komentarza: wyprowadzony z nerw obywatelTreść komentarza: BIZANCJUM - NAPRAWDĘ RADA MIASTA I BURMISTRZ NIE MAJĄ WAZNIEJSZYCH CELÓW DO WYDAWANIA PIENIEDZU BIZANCJUM ZADAJE PUBLICZNE PYTANIE. ILE KOSZTOWAŁO TO LABOLATORIUM OBSŁUGIWANE PRZEZ LIDZI PO MATURCE W ZAWODÓWCE?? ILE PYTAM WYDANO NA TĘ NIKOMU Z MIESZKAŃCÓW NIEPOTRZEBNE DZIADOSTWO? AROGANCJA WŁADZY WPROST NIEBYWAŁA!!!!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 18:03Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻ MIEJSKA MA MOBILNE LABORATORIUM DO BADANIA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZAAutor komentarza: mjTreść komentarza: Wszystko pięknie, ale od pewnego czasu we Włodowicach nic się nie da łatwo załatwić. Pani burmistrz poprzenosiła urzędników chyba na zasadzie losowej z działu do działu. Ktoś obeznany w podatkach został przeniesiony do kancelarii a z księgowości do podatków. (nie dosłownie, bo nie śledzę aż tak dokładnie, ale zasada się zgadza). Tutaj pole do popisu dla naszej, powiedzmy że niezależnej prasy. Do tego poprzyjmowała znajomych bez doświadczenia, nawet sprzataczkę wymieniła. TKM w pełnej krasieData dodania komentarza: 1.09.2024, 12:48Źródło komentarza: Burmistrz Włodowic spełnia swoje wyborcze obietniceAutor komentarza: DrzewieckiTreść komentarza: Na internetowej stronie "Jedźmy razem" w rozkładzie jazdy autobusu nr 11 Myszków -Dąbrowno pisze, że kursuje w niedzielę, prócz świąt i dodana jest mała czerwona litera d z opisem, że nie kursuje 1 stycznia, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy i 25-26 grudzień. To w pozostałe święta w ciągu roku kursuje czy nie kursuje? Ludzie mają rację, że ta komunikacja jest potrzebna choć trochę niedorobiona.Data dodania komentarza: 29.08.2024, 08:45Źródło komentarza: LIST DO REDAKCJI: CHAOS KOMUNIKACYJNY W POWIECIE MYSZKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama