Uroczystość rozpoczęła się przed Urzędem Miasta w Żarkach. Gości powitał burmistrz Żarek Adam Zamora. Urząd był pierwszą, ze stacji na drodze procesji, która z figurą Matki Boskiej Leśniowskiej, przeszła do sanktuarium Matki Boskiej w Leśniowie. Druga stacja była przy kościele parafialnym w Żarkach.
Figurę Matki Boskiej Leśniowskie nieśli na zmianę parafianie, księża, samorządowcy, paulini.
W sanktuarium leśniowskim uczestnicy uroczystości modlili się podczas mszy polowej, której przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji sosnowieckiej arcybiskup Artur Ważny. Arcybiskup poświęcił nową figurę, św. Piotra, prze wejściu do sanktuarium.
Jak zwykle, w odpustowy dzień, nie zabrakło kramów przy drodze do sanktuarium. W najbliższą niedzielę, 7 lipca, również odbędą się uroczystości odpustowe.
HIATORIA. NAJ ŚWIĘTSZA MARYJA PANNA LEŚNIOWSKA PATRONKĄ GMINY ŻARKI
30 sierpnia 2018 roku Rada Gminy Żarki podjęła uchwałę, w której wyraziła taką wolę i upoważniła burmistrza Miasta i Gminy Żarki i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarkach do wystąpienia do Kurii Diecezjalnej w Częstochowie o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia Matki Boskiej Leśniowskiej Patronką Gminy Żarki. Dzień Patronki to 2 lipca, dzień odpustu Matki Boskiej Leśniowskiej.
9 września 2019r. Arcybiskup Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo wystąpił do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
19 sierpnia 2020r. Najświętsza Maryja Panna Leśniowska Patronką Gminy Żarki - zatwierdzenie przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzała mocą uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka - „Najświętszą Maryję Pannę Leśniowską jako Patronkę dla Gminy Żarki.”
Decyzję otrzymała Diecezja Częstochowska, gdyż Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo zwrócił się z prośbą w dniu 9 września 2019 r. o objęcie patronatu nad Gminą Żarki. Pismo to było podyktowane uchwałą Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 30 sierpnia 2018. Leśniów to dziś dzielnica Żarek. Poniżej treść pisma:
Kongregacja ds. Kultu Bożego
I Dyscypliny Sakramentów
Prot. Nr 462/19
DLA ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ
Najświętsza Maryja Panna, Matka naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otaczana jest szczególną i nieustanną czcią przez duchowieństwo i wiernych Gminy Żarki.
Dlatego jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo, przyjmując powszechne pragnienia, poparte przez władze cywilne, potwierdził, zgodnie z przepisami prawa, wybór Najświętszej Maryi Panny Leśniowskiej na Patronkę przed Bogiem wspomnianej gminy.
On również listem z dnia 9 września 2019r., pokornie poprosił, żeby ten wybór i potwierdzenie zostały zatwierdzone zgodnie z przepisami dotyczącymi ustanowienia Patronów.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatem, mocą uprawnień udzielonych jej przez Ojca świętego FRANCISZKA, po rozważeniu przedstawionej sprawy i upewnieniu się, że wybór i zatwierdzenie odbyły się zgodnie z wymogami prawa, przychyla się do próśb i zatwierdza
NAJŚWIĘTSZĄ MARYJĘ PANNĘ LEŚNIOWSKĄ jako PATRONKĘ PRZED Bogiem Gminy Żarki
Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 19 sierpnia 2020r.
(-)+ Arturus Roche
(-) Ks. Arkadiusz Nocoń
Arcybiskup Sekretarz
Oficjał
MATKA BOSKA LEŚNIOWSKA
Kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi w roku 1382 śląski książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w pokornej modlitwie do Matki Bożej i uzyskał niezwykłą łaskę, bo nagle wytrysnęło obfite źródło, dające początek istnieniu do dziś potokowi Leśniówka. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy p źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem „Czarnej Madonny”. Gotycka statua, wysokości 70 centymetrów , znajduje się dzisiaj w głównym ołtarzu Sanktuarium i jest przedmiotem bardzo żywego kultu.
Napisz komentarz
Komentarze