(Myszków) Co można „wyczarować” z kawałka papieru można się było przekonać 18 marca podczas specjalnej wystawy w Szkole Podstawowej Nr 3 w Myszkowie. Zaprezentowano na niej efekt nauki origami czyli artystycznego składnia i zginania papieru, jaką w szkole zorganizowały dla dzieci nauczycielki Jolanta Huras i Krystyna Gocyła.
Choć samo słowo origami pochodzi z Japonii, niesłusznie jest ona uznawana za ojczyznę tej sztuki, która pochodzi z Chin. Pojawiła się tam wraz z wynalezieniem papieru. Składanie papieru znane jest także w innych krajach Dalekiego Wschodu m.in. Korei czy Wietnamie. Dziś origami rozwija się nie tylko jako sztuka. Umiejętność artystycznego składania papieru wykorzystuje się dziś także w edukacji i terapii. Na pomysł wykorzystania do tego celu origami „wpadły” dwie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Myszkowie: Krystyna Gocyła i Jolanta Huras. W ramach organizowanych w szkole Dni Matematyki postanowiły nauczyć dzieci techniki składania modeli z płaszczyzny o kształcie prostokąta, kwadratu, koła i trójkąta, modeli płaskich oraz przestrzennych.
Co ciągnie ludzi do tworzenia rzeźb z papieru? –spytaliśmy.
- Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, bo jak wytłumaczyć chęć oglądania piękna natury, czy zachwyt nad obrazem, który wyszedł spod pędzla artysty? Piękno origami tak samo porusza zmysły jak obraz czy rzeźba oglądana w galerii – tłumaczy Jolanta Huras. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze