Z przecieków wiemy, że na wolne stanowisko kierownicze zgłosiły się 3 osoby, w tym dwie mają mieć nawet bardzo dobre CV, dokumentujące przygotowanie do tej pracy. Czyli są to osoby, które już przy zarządzaniu oświatą, finansach szkół pracowały. I jest jeszcze Maciej Maślankiewicz, który już zajmuje pokój kierowniczy. Kto wygra?
Wysłuchanie kandydatów zaplanowano na godz. 13 w sali ślubów UM Żarki. Sprawa „Konkursu na Maślankiewicza budzi wielkie zainteresowanie.
Nasz artykuł:
Kto wygra „Konkurs na Maślankiecza”? przeczytało ponad 4000 osób.
https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/10127,kto-wygra-konkurs-na-maslankiewicza
Burmistrz Adam Zamora (pokonał w wyborach Klemensa Podlejskiego, wieloletniego burmistrza Żarek) choć chciałby być postrzegany jako niezależny i bezpartyjny, jest kojarzony jako sympatyk Konfederacji. W II turze wyborów wsparł go Maciej Maślankiewicz, który kandydował z PiS i zrobił trzeci wynik.
Adam Zamora został burmistrzem, ale gdy wszedł do II tury, miał 1176 głosów, a za nim trzeci z kolei wynik zrobił właśnie Maciej Maślankiewicz (893 głosy). I w drugiej turze od razu poparł Adama Zamorę, który ostatecznie wygrał wybory, pokonując burmistrza wielu kadencji Klemensa Podlejskiego.
W polityce nie ma nić za darmo, o Maślankiewicz mógł coś wynegocjować w zamian za udzielone mu poparcie. Problem w tym, że chyba za bardzo się tym pochwalił. Z kilku źródeł (nasi rozmówcy prosili o anonimowość, to często pracownicy gminy, szkół) potwierdziliśmy, że Maciej Maślankiewicz od kilku tygodni nie ukrywał, że będzie kierownikiem. W gminie aż huczy od plotek, że jest na to stanowisko tak nieprzygotowany merytorycznie, że porad (lekcji?) miał mu najpierw udzielać Jakub Grabowski, który pełnił to stanowisko dotychczas. Grabowski odszedł, gdyż jako polityczny sprzedawczyk wszedł w alians z PiS za stanowisko Wicestarosty Powiatu Myszkowskiego. Zawsze związany z lewicą, wielokrotnie krytykował rządy PiS w powiecie myszkowskim, np. podczas narad Związku „Jedźmy Razem”.
Maciej Maślankiewicz zaprzecza, aby konkurs był ustawiony pod niego, i że w szkołach już się przedstawiał jako przyszły kierownik.
Anonimowo jeden z pracowników gminy: -Jak kogoś zatrudniano jako pomoc, do przyuczenia, to siadał obok nas i się uczył. Nie było takiego przypadku, jak tu pracuję wiele lat, żeby ktoś od przyuczenia dostał osobny pokój, czy gabinet. Urząd jest mały, ciasny, własny pokój to ogromne wyróżnienie. Widzi to każdy. Poza tym, pan Maślankiewicz już jest przedstawiany, jako przyszły kierownik.
Macieja Maślankiewicza spotkaliśmy w Urzędzie MiG Żarki, w pokoju bez oznaczeń, ale to ten sam pokój, który zajmował do niedawna Jakub („Kałuża”) Grabowski. Czyli kierownik od oświaty i wiceburmistrz Żarek.
-Można zapytać, co pan tu robi, na jakim jest pan zatrudniony stanowisku? -pytamy Macieja Maśleniewicza.:
-Uczę się, „do przyuczenia” jestem zatrudniony.
-Czyli ma pan być kierownikiem od oświaty, ale najpierw zatrudniono pana jako pomoc administracyjną, żeby miał pan czas się uczyć „na kierownika”?
-Nie to nie tak, nie wiadomo kto zostanie kierownikiem.
-Pan już się pochwalił, że nim będzie.
-To nieprawda. Gdzie? Komu? W której szkole? -pyta Maślankiewicz.
Jak mówią nasze źródła, 16 maja 2024 Maciej Maślankiewicz wziął udział w naradzie w Szkole Podstawowej w Żarkach. Szkoła obchodzi w tym roku 90 lecie istnienia, pojawił się też pomysł, aby w szkole utworzyć klasę sportową. Zwłaszcza ta druga sprawa była omawiana na spotkaniu z udziałem dyrektora szkoły i szkolnych nauczycieli WF. W imieniu burmistrza przyszedł... Maciej Maślankiewicz. Jak mówią nasi rozmówcy, Maślankiewicz często mówił „ja i Adam”, zachowywał się i mówił tak, jakby był zastępcą burmistrza. Gdy ktoś w końcu zażartował, czy będzie kierownikiem oświaty, ten nie zaprzeczył.
-Raczej to pytanie wyraźnie mu pochlebiło -mówi nasz rozmówca. Był 16 maja. Dopiero 24 maja mijał termin składania ofert w konkursie na stanowisko kierownicze.
W tym dniu była II sesja Rady Miejskiej w Żarkach IX kadencji. Po sesji pytamy burmistrza Adama Zamorę o konkurs na kierownika oświaty. Ile wpłynęło ofert?
-Nie wiem -mówi Adam Zamora.
-Czy to nie wygląda na rekrutację ustawioną pod Macieja Maślankiewicza, który już jest zatrudniony, sam przyznaje, że „do przyuczenia”, a były kierownik Grabowski go odwiedza i uczy? Rekrutacja, konkurs wyglądają na ustawiony.
-Nic o tym nie wiem -mówi burmistrz Zamora.
W konkursie na stanowisko kierownika referatu edukacji i jednostek oświatowych wpłynęły 3 oferty, które będą ocenianie 4 czerwca o godz. 13:00. W komisji konkursowej znaleźli się Sekretarz Gminy Żarki, Skarbnik, po jednej osobie z referatu oświaty, gospodarki komunalnej i ktoś jeszcze.
Nasz komentarz:
Wybór kierownika od oświaty nie jest aferą takich rozmiarów, jak uwłaszczenie się Solidarnej Polski na Funduszu Sprawiedliwości, szeroko rozdawanym w okręgach wyborczych polityków od Ziobry. Burmistrz Adam Zamora sporo jednak ryzykuje. Tolerancja społeczeństwa na wszelkie urzędnicze, wszystko jedno czy rządowe czy samorządowe przekręty i nepotyzmy wyraźnie zmalała. Więc podejrzenia, że konkurs na kierownika oświaty jest fikcją, bo miałby być od początku ustawiony pod konkretną osobę, przykleją się do burmistrza na długo. Ten zaprzecza aby tak było. Niestety długi język i przyjęcia „kierowniczej” pozy przez Macieja Maślankiewicza sprawy nie ułatwia. Jeżeli konkurs wygra Maciej Maślankiewicz, a okaże się że ktoś z dwójki pozostałych kandydatów miał faktycznie lepsze CV, burmistrz od tych podejrzeń się już nie odklei.
Burmistrz zaprzecza, aby w jakiś sposób wpływał na ten konkurs. Nawet w to wierzę, gdyż byłoby to działanie bardzo ryzykowne. Każda sugestia do członków komisji, kto ma wygrać, dałaby postawy do wszczęcia śledztwa, a zawsze jest w takiej sprawie ryzyko, że ktoś instruowany jak głosować, ujawni to w śledztwie. Kadencja dopiero się zaczyna więc w przypadku postawienia komuś z urzędu zarzutów, raczej trudno liczyć na szansę dobrnięcia do końca kadencji przed wyrokiem…
Paradoksalnie gadulstwo Maślankiewicza może służyć obecnemu burmistrzowi. Wystarczy, że zostawi sprawy swojemu biegowi, choć jeszcze lepsze byłoby oświadczenie, które dotrze do członków komisji, że nie wywierał i nie zamierza wywierać żadnych nacisków na wynik konkursu, że zależy mu na wyłonieniu najlepszego kandydata.
Urząd Miasta i Gminy Żarki nie bez powodu miał opinię administracji z dobrą, wykwalifikowaną kadrą. Dla każdego burmistrza do skarb, więc już zaczęło się podbieranie pracowników z żareckiego magistratu przez sąsiednie a nawet odległe samorządy. Na pracowników z Żarek miłym okiem spogląda Myszków, Zawiercie, a nawet bardziej odległe Łazy. Urzędnicy z Żarek mają po prostu dobrą markę, bez problemu znajdą zatrudnienie w okolicy. Burmistrz Adam Zamora ma wielką szansę uniezależnić się od poparcia politycznego i pójść własną drogą. Długi język niedoszłego burmistrza z PiS i przyjęta „poza kierownika” bardzo mu w tym pomogą. Kierownik „do przyuczenia” powagi i szacunku burmistrzowi który dopiero zaczyna rządy, nie przyniesie.
Jarosław Mazanek
Szczegóły wymagań w konkursie, przyznacie, że bardzo mało ambitne dostępne tutaj:
https://www.zarki.bip.jur.pl/artykuly/6704
Zakres zadań wykonywanych zadań na stanowisku pracy:
- organizacja dowozu uczniów do szkół, w tym uczniów niepełnosprawnych,
- weryfikacja danych wynikających ze sprawozdawczości GUS oraz bazy danych SIO opracowywanych przez szkoły,
- współpraca z dyrektorami w zakresie spraw oświatowych,
- nadzór na mieniem placówek oświatowych,
- realizacja zadań wynikających z przepisów ustawy Prawo oświatowe i Karta Nauczyciela,
- prowadzenie spraw związanych z realizacja obowiązku szkolnego i obowiązku nauki oraz przygotowania przedszkolnego,
- wykonywanie czynności związanych z przeprowadzaniem konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych,
- wykonywanie czynności związanych z oceną pracy dyrektorów,
- prowadzenie spraw związanych z awansem zawodowym i dokształcaniem nauczycieli,
- prowadzenie spraw związanych z pomocą materialna dla uczniów,
- prowadzenie spraw związanych z dofinansowaniem kosztów poniesionych przez pracodawców zatrudniającym młodocianych
- przygotowanie do zatwierdzenia przez Burmistrza arkuszy organizacyjnych szkół
- przygotowywania projektów regulaminów, zarządzeń, uchwał Rady Miejskiej w zakresie spraw oświatowych,
- prowadzenie ewidencji szkół i placówek niepublicznych,
- prowadzenie spraw związanych z programami Rządowymi w zakresie oświaty.
Nadzór nad podległym referatem w zakresie zadań i spraw finansowych obsługiwanych jednostek oświatowych.
Napisz komentarz
Komentarze