Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:47
Przeczytaj!

Sposoby na złagodzenie swędzenia skóry głowy

Swędząca skóra głowy może uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy problem ten odczuwamy notorycznie. Chociaż jego przyczyna może być prozaiczna, np. wynikać z błędów pielęgnacyjnych, może się też okazać, że za swędzeniem stoi jakieś schorzenie dermatologiczne. Jeśli zaś świądowi towarzyszy szybkie przetłuszczanie włosów i tłusty łupież, objawy te mogą wskazywać na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Co wówczas zrobić, aby wreszcie poczuć ulgę?
  • 18.09.2024 08:45
  • Autor: Farmacia Verde
Sposoby na złagodzenie swędzenia skóry głowy

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jakie ma objawy?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która atakuje najczęściej owłosioną skórę głowy. Punktem wyjścia dla jej rozwoju jest nadmierna praca gruczołów łojowych co w połączeniu z nadmierną kolonizacją skóry przez drożdżaki Malassezia, wywołuje szereg objawów. W tabeli wymieniamy najważniejsze z nich.

Swędzenie skóry głowyMoże osiągać różne nasilenie i często wzmaga się, gdy skóra głowy traci świeżość i gromadzi się na niej łój.
Rumieniowe wykwitySą odgraniczone od zdrowej skóry i zwykle przyjmują kolisty kształt. Do tego się łuszczą.
Tłuste łuskiMają barwę żółtą lub białą i przyklejają się do skóry głowy. 
Wypadanie włosówWłosy mogą wypadać z powodu osłabienia cebulek od gromadzącego się na skórze głowy łoju oraz drapania swędzącego skalpu.

Swędzenie skóry głowy składnia chorego do jej drapania. W konsekwencji zostaje uszkodzony naskórek i tworzą się widoczne przeczosy oraz strupki. Może też dojść do przerzedzania się włosów na skutek uszkodzenia cebulek, a w skrajnych przypadkach – nawet do łysienia! Bez wątpienia swędząca skóra głowy jest to objaw, nad którym trzeba zapanować. 

Co zrobić, gdy swędzi skóra głowy?

Jeżeli od jakiegoś czasu swędzi nas skóra głowy, powinniśmy udać się do lekarza. Nawet znając objawy łojotokowego zapalenia skóry, będziemy potrzebowali opinii specjalisty. ŁZS można pomylić z innymi chorobami skóry, dlatego rozpoznanie powinien postawić lekarz.

Na czym będzie polegało leczenie, jeśli lekarz faktycznie stwierdzi łojotokowe zapalenie skóry? Chociaż terapia zawsze jest dobierana indywidualnie do danego przypadku, z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy leki do stosowania miejscowego, jak np. przeciwgrzybiczy szampon na swędzącą skórę głowy. Do tego lekarz zaleci nam odpowiednią pielęgnację skóry, którą będziemy musieli kontynuować nawet po ustąpieniu objawów. W bardziej zaawansowanych przypadkach otrzymamy również receptę na doustne leki przeciwgrzybicze. 

Rozwiązania te przyniosą ulgę, ale pamiętajmy: ŁZS może nawracać. Wśród czynników, które sprzyjają nawrotom oraz nasilaniu się objawów wymienia się:

  • stres,
  • źle zbilansowaną dietę,
  • spadek odporności organizmu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • sezon jesienno-zimowy,
  • nieodpowiednią pielęgnację.

Powinniśmy mieć to na uwadze, jeśli chcemy ustrzec się przed nawrotami. Dlatego warto znać sposoby, które wspierają leczenie problemu.

Sposoby na złagodzenie swędzenia w łojotokowym zapaleniu skóry

Bezpośrednio swędzenie skóry głowy z łojotokowym zapaleniem możemy złagodzić, sięgając po odpowiednie kosmetyki. Przyda nam się oczywiście szampon, który zmyje ze skóry nadmiar sebum. Powinien on posiadać także działanie przeciwgrzybicze, aby eliminować drożdżaki. Jednocześnie musi być łagodny dla skóry, dlatego warto wybierać spośród szamponów dedykowanych ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Sam szampon jednak nie wystarczy, gdy na głowie są łuski. Do ich usunięcia będziemy potrzebować płynu o działaniu keratolitycznym. Dla zachowania równowagi skóry głowy od razu zaopatrzmy się w nawilżającą emulsję mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Co jeszcze, oprócz stosowania kosmetyków na ŁZS możemy zrobić, aby swędząca skóra głowy przestała nam doskwierać? Zwróć uwagę na następujące sposoby:

  • Redukcja stresu – stres wzmaga objawy ŁZS. Dlatego poświęcaj regularnie czas na relaks i zajęcia, które pomogą Ci się odprężyć.
  • Odpowiednia dieta – zdrowe produkty spożywcze pomagają wyciszyć stan zapalny, co łagodzi swędzenie. Jedz dużo warzyw, owoców oraz produkty bogate w kwasy omega-3, jak np. ryby, orzechy i olej lniany.
  • Właściwa pielęgnacja – unikaj mycia włosów w gorącej wodzie. Jeśli suszysz włosy suszarką, to stosuj chłodny nawiew. Delikatnie czesz włosy i nie drap skóry głowy.
  • Domowe sposoby -  np. płukanka z octu jabłkowego. Zmieszaj ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1 do 1 i nałóż na skórę głowy na kilka minut. Po upływie czasu dokładnie spłucz.

Seborh – ulga dla skóry z łojotokowym zapaleniem

Jeśli poszukujesz łagodnych, ale skutecznych kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry, wypróbuj dermokosmetyki Seborh. To opracowane z myślą o łojotokowym zapaleniu skóry głowy trzy produkty,  który pozwalają szybko uporać się z przykrymi objawami:

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • szampon Seborh -  nie tylko dobrze oczyszcza, ale też łagodzi skórę i dba o jej nawilżenie. Ten szampon do swędzącej skóry głowy nada się świetnie, bo zawiera przeciwświądowy ichtiol, działające przeciwgrzybiczo pirokton olaminy i siarczek selenu, a także składniki kojące – alantoinę i pantenol,
  • płyn Seborh – z powodzeniem usuwa tłustą łuskę bez podrażniania skóry głowy. Działa keratolitycznie dzięki kwasom – glikolowemu i jabłkowemu. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające, za co odpowiadają ekstrakty z wąkroty azjatyckiej i nagietka,
  • emulsja Seborh – delikatnie nawilża i regeneruje skórę głowy, przywracając jej komfort. Zawiera działający przeciwświądowo i nawilżająco mocznik, a także siarkę i pirokton olaminy, które utrzymują mikrobiom skóry w ryzach.

Zobacz, jak używać Seborh:

To warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z ŁZS

Swędząca skóra głowy wymaga szczególnej uwagi. Pamiętajmy, że łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie przewlekłe, dlatego potrzebna jest regularna pielęgnacja, by zyskać kontrolę nad dokuczliwymi objawami. Zaleca się myć głowę tak często, jak tego potrzebuje – nawet codziennie. Przetrzymywanie tłustych włosów nic nie da, może jedynie wzmóc świąd i przyczynić się do wypadania włosów. 

Poza tym powinno się używać specjalistycznych kosmetyków. Wbrew pozorom nie będą korzystne mocno oczyszczające i odtłuszczające preparaty, gdyż mogą one pogorszyć problem z łojotokiem i podrażnieniami. Wskazane są delikatnie działające, lekko nawilżające kosmetyki, które przywrócą skórze głowy równowagę.

Podsumowanie

Jak złagodzić swędzenie skóry głowy? Należy zacząć od poszukania przyczyny. W tym celu trzeba skonsultować się z dermatologiem. Jeśli specjalista rozpozna łojotokowe zapalenie skóry, nie wystarczy samo odbycie leczenia, ponieważ objawy mogą wrócić. Dlatego potrzebna będzie również regularna pielęgnacja skóry odpowiednimi kosmetykami. Co jeszcze może pomóc? Zmiana nawyków żywieniowych i redukcja stresu mogą okazać się dobrym pomysłem. Podchodząc holistycznie do problemu, uzyskamy najlepsze efekty.

Materiał partnera