Uroczystość została zorganizowana przez Urząd Miejski w Zawierciu, którą prowadził dr n. hum. Marcin Janeczek. Przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież zawierciańskich szkół, zakładów pracy, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Zawiercia. Pod pomnikiem były również obecne poczty sztandarowe. W czasie uroczystości modlitwę odmówił ks. prałat Jan Niziołek proboszcz bazyliki pw. Apostołów Św. Piotra i Pawła w Zawierciu, uroczystość uświetnił również występ artystyczny młodzieży szkolnej , następnie przybyłe pod pomnik delegacje złożyły kwiaty.
Wspomnieć należy, że na terenie powiatu zawierciańskiego działało szereg oddziałów „żołnierzy wyklętych”, które dziś wspominamy: Batalion Konspiracyjnego Wojska Polskiego „Dęby”, Oddział Władysława Musialika „Bolesława”, Oddział Stanisława Wencla ps. Twardy, Oddział Ligi Walki Patriotów Polskich i Ligi Walki z Komunizmem, „Orła”, „Ponurego”, „Ornata”, Śmiałego” „Zaparta”, „Kaliny”. Pamiętamy również o spoczywających na cmentarzu zawierciańskim Stanisławie Laskowskim ps. „Koga” „Jakusz” - szefie wywiadu WiN na Zagłębie Dąbrowskie, który otrzymał karę śmierci zamienioną na więzienie oraz Stanisławie Wenclu ps. Twardy”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2001 roku przez Sejm RP. Podjął on uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Tekst: Damian Liszczyk, zdjęcia: Urząd Miejski w Zawierciu, Damian Liszczyk
Napisz komentarz
Komentarze