Laptop do projektowania graficznego musi być wydajny, pozwalać na obrabianie dużych plików, czy też dobrze odwzorowywać barwy. Jakimi parametrami kierować się przy wyborze sprzętu do prac tego typu?
Kluczowa kwestia to system operacyjny
Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, przed przystąpieniem do wyboru innych parametrów, jest to czy nasz laptop ma być zwykłym PC, czy może interesuje nas Mac. Tutaj duże znaczenie mają nasze preferencje. Osobom, które jeszcze nigdy nie korzystały z Maca, może być trudno przestawić się na inny system operacyjny, a to na początku może znacznie utrudniać pracę. Niemniej jednak są osoby, dla których są one ciekawszym wyborem. Chociażby pod kątem tego, że dysponują także iPhonem.
Preferencje to jednak jedno, a użyteczność to drugie. Jeżeli kupujemy laptopa do projektowania graficznego, przede wszystkim ma on pozwalać nam na wygodne korzystanie z określonych programów. Chociaż coraz więcej z nich jest produkowana zarówno na iOS, jak i Microsoft, nie jest to standard. Przed wyborem systemu operacyjnego, koniecznie musimy więc zwrócić uwagę na to, czy będą one ze sobą zgodne.
Procesor i pamięć RAM muszą pozwalać na szybkie działanie
Sprawną obróbkę grafiki zapewni tylko i wyłącznie taki laptop, który będzie miał szybki i wydajny procesor. Musi być on przeznaczony do obsługi złożonych programów. To oznacza więc, że musi mieć większą liczbę rdzeni. Najlepiej będzie, jeśli laptop do projektowania graficznego będzie miał ich przynajmniej 6. Pod tym kątem świetne parametry mają procesory z najnowszej generacji INTEL.
Dopełnieniem wydajnego procesora będzie duża pamięć RAM. Dzięki niej laptop, poza szybką obsługą danego programu, będzie pozwalał na płynne przełączanie się między oknami. To niezwykle istotne, kiedy w trakcie pracy zdarza nam się otwierać w przeglądarce po kilkanaście kart, a przy tym korzystać jednocześnie z kilku aplikacji.
Duża pamięć RAM oznacza pojemność na poziomie przynajmniej 16 GB. Dla osób, które zajmują się projektowaniem graficznym to minimum. Chyba, że planujemy w późniejszym czasie ją rozbudować. Wybrany laptop musi dawać jednak taką możliwość, a więc odpada tutaj sprzęt, który posiada pamięć RAM połączoną z płytą główną lutami.
Przeczytaj więcej: Absolutny must have w laptopie na studia
Co będzie wpływać na wysoką jakość wyświetlania?
Ważną kwestią dla grafików jest również odpowiednia jakość wyświetlacza. Ten musi zapewniać dobre odwzorowywanie kolorów i widoczność obrazu nawet przy nasłonecznieniu. Z tego względu jedynym słusznym wyborem będzie sprzęt, w przypadku którego odwzorowanie barw wynosi minimum 100% sRGB, a podświetlenie matrycy to przynajmniej 400 nitów. Oczywiście, jeśli pracujemy na zewnętrznym monitorze, parametrów związanych z wyświetlaczem nie musimy traktować priorytetowo.
Napisz komentarz
Komentarze