SPRAWOZDANIE BURMISTRZA :
Przetarg na termomodernizację OSP w Jaworzniku został rozstrzygnięty
Burmistrz Klemens Podlejski złożył sprawozdanie z pracy w okresie między sesjami. (Poprzednia sesja odbyła się 9 marca) I tak rozstrzygnięty został między innymi przetarg na zadanie pod nazwą „Termomodernizacja budynku OSP w Jaworzniku” (wygrała go firma WOJTEX z Częstochowy, która złożyła ofertę na 1 325 398,07 zł brutto). Burmistrz zachęcił też mieszkańców do brania udziału programie „Czyste Powietrze”. Wciąż można składać wnioski na: kocioł centralnego ogrzewania na ekogroszek albo pellet, kocioł gazowy, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę okien i drzwi, termomodernizację, montaż instalacji fotowoltaicznej, montaż kolektorów słonecznych, oraz montaż pomp ciepła. K. Podlejski poinformował także, że gmina wystawiła do sprzedaży 3 działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w Wysokiej Lelowskiej: - Jest to z tyłu dawnej szkoły.
Powiedział także, iż przebudowa ulicy Młyńskiej i Jagodowej w Żarkach przebiega zgodnie z harmonogramem. – Prowadzimy rozmowy z nadleśnictwem „Złoty Potok”, żeby wykorzystać fragmenty działek lasów państwowych przy ulicy Koziegłowskiej, fragment, który przewidziany jest dla pasa przeciwpożarowego, na wybudowanie większej ścieżki rowerowej […].
BURMISTRZ O SZCZEPIENIACH:
Ośrodek Kultury punktem szczepień masowych
W swoim sprawozdaniu burmistrz odniósł się również do kwestii szczepień; powiedział: - Rozpoczęliśmy współpracę z Ośrodkiem Zdrowia w sprawie utworzenia w budynku MGOK punktu szczepień. Pomieszczenie zostało skontrolowane, a drobne uwagi – techniczne, porządkowe - zostały wzięte pod uwagę i usunięte. […] Nie wiemy jeszcze od kiedy punkt będzie działał, to zależy kiedy przyjdą szczepionki. My jesteśmy przygotowani organizacyjnie: Mamy pomieszczenia, mamy kadrę lekarzy oraz pielęgniarki […].
Podczas jednej z Komisji stałych został poruszony problem niemożności dodzwonienia się do Ośrodka. Dwie mieszkanki gminy złożyły w tej sprawie skargi. Kierownik Ośrodka miał wytłumaczyć, że początki szczepień w istocie były trudne, gdyż przychodnia dostawała za mało szczepionek, ale obecnie sytuacja wygląda lepiej. Kierownik powiedział również, iż na barkach personelu spoczywało zbyt wiele obowiązków, co miało być powodem utrudnień w dodzwonieniu się do przychodni.
BĘDZIE OPŁATA ZA KORZYSTANIE Z KLUBU SENIORA
Na koniec burmistrz zwrócił jeszcze uwagę, że do 10 maja trwać będzie nabór wniosków o udzielenie dotacji na demontaż, zbiórkę, transport i utylizację azbestowych pokryć dachowych na budynkach mieszkalnych.
Padła też informacja, że wybory uzupełniające na radnego, odbędą się najprawdopodobniej 13 czerwca. Wybory uzupełniające w Żarkach zostały przesunięcie rzekomo z powodu epidemii, tak jak w Rzeszowie.
Prócz tego: Komisja Rewizyjna wybrała nowego przewodniczącego. Został nim radny Roman Hamerla. Na wiceprzewodniczącego wybrano rannego Romana Wartę.
Zmienił się regulamin w Klubie Seniora. Od teraz gmina będzie pobierała symboliczną kwotę za korzystanie z jego usług (przez osoby, których dochód przekracza określoną w regulaminie placówki sumę). Kwotę, którą będą uiszczać członkowie to 50 groszy za każdy rozpoczęty dzień pobytu w Klubie, gdy korzysta się z jego usług.
UCHWAŁY: Gmina przystępuje do Klastra z innymi gminami
Zmiany w budżecie dotyczą przeniesienia środków z zadania Utrzymanie Obiektów Sportowych na zadanie Wykonania Kanalizacji Odprowadzającej Nadmiar Wód Gruntowych przy ul. Wierzbowej w Żarkach.
Inną przyjętą uchwałą – i przyjętą jednogłośnie „za”, była uchwała dotycząca wyrażenia zgody na przystąpienie gminy Żarki do klastra energii pod nazwą „Klaster Synergii Powiatu Myszkowskiego”. – Z inicjatywą utworzenia takiego klastra wystąpił starosta myszkowski, Piotr Kołodziejczyk. Inicjatywa ta może spowodować obniżenie cen odbioru śmieci oraz cen za prąd. Porozumienie przewiduje, ze jeden z przedsiębiorców myszkowskich będzie odbierał od gmin z powiatu odpady, będzie je zagazowywał i uzyskiwał z tego energię. Być może powstaną też farmy fotowoltaiczne, które obniżyłyby koszty ponoszone przez mieszkańców za energię – powiedział Jakub Grabowski.
Rada przyjęła Program Opieki Nad Zwierzętami Bezdomnymi Oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt, a także Gminną Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2021-2030.
Ostatnie podjęte przez Radę uchwały, były uchwałami, które dotyczyły budowy dróg na osiedlu 600-lecia. Ich uchwalenie było – zdaniem burmistrza - niezbędne, aby zadanie mogło zostać zrealizowane. Chodzi m.in. o przedłużenie ulicy: Kąkoli, Konwalii i Serwin.
BURMISTRZ O UDROŻNIENIU RZEKI LEŚNIÓWKI
Radna Zdzisława Nowak zapytała o oczyszczenie rzeki Leśniówki, która jest „bardzo zarośnięta”. – To nie jest zadanie własne gminy. Jest to zadanie Wód Polskich. My zwracaliśmy się wielokrotnie, żeby takie prace były poczynione. Chcę też zwrócić uwagę, że na odcinku od ulicy Wierzbowej do mostku na ulicy Leśnej i Nadrzecznej rzeka została oczyszczona przez pracowników gminy. […] Aby rzeka została udrożniona całkowicie, musi zostać zastosowany odpowiedni sprzęt, który pozwoli ją pogłębić, usunąć chaszcze, samosiejki, krzewy, drzewa – odpowiedział jej burmistrz.
Powiedział też, że gmina będzie się starała zagospodarować budynek byłego ośrodka zdrowia w Przybynowie na potrzeby społeczności Przybynowa.
Napisz komentarz
Komentarze