Z całą pewnością kwota deklarowana jeszcze znacząco wzrośnie, nie jest to bowiem ostateczna suma, jaką udało się zebrać w tym roku. Te dane poznamy dopiero za niespełna dwa miesiące. Kwota podawana krótko po styczniowym Finale to suma szacunkowych kwot ze wszystkich sztabów, darowizny oraz wartość zbiórek elektronicznych do momentu zakończenia Finału.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zagrała już po raz 30., a tradycyjny, coroczny Finał odbył się w niedzielę, 30 stycznia. Tematem przewodnim tegorocznego Finału jest okulistyka dziecięca. „Przejrzyj na oczy!” to hasło towarzyszące 30. Finałowi WOŚP.
Sprzęt, jaki w tym roku kupować będzie Orkiestra to między innymi: stoły operacyjne, mikroskopy, oftalmoskopy do badania dna oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, urządzenia do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń.
W powiecie myszkowskim zarejestrowano 4 sztaby – w Żarkach, Koziegłówkach, Poraju i Myszkowie. Łącznie udało się zebrać ponad 213,7 tysiąca złotych! Podobnie jak w przypadku kwoty deklarowanej, suma ta wzrośnie, a szczegółowe dane będziemy mogli poznać po zakończeniu wszystkich licytacji i zamknięciu eSkarbonek.
Myszkowski sztab swoim zasięgiem objął Myszków oraz Niegowę. Na terenie obu gmin kwestowało łącznie 130 wolontariuszy, spośród których „najcięższą” puszkę miał Kacper Szlenk – zebrał on ponad 3,5 tysiąca złotych. Koordynatorem sztabu w Myszkowie był Rafał Kępski, z kolei za organizację Finału w Niegowie odpowiedzialny był Łukasz Haładus.
Zbiórka prowadzona była również w trakcie licznych imprez towarzyszących 30. Finałowi WOŚP (np. Myszkowski Klub Motocyklowy zebrał podczas „grochówkowej kwesty” ponad 2700 złotych). Kwota, jaką do 1 lutego zebrano podczas aukcji prowadzonych za pośrednictwem serwisu Allegro to nieco ponad 3,3 tysiąca złotych. Ale pełna zebrana kwota znana będzie dopiero w połowie lutego, po zakończeniu wszystkich aukcji.
W Myszkowie imprezami towarzyszącymi tegorocznemu Finałowi WOŚP były: turniej halowej piłki nożnej dla dorosłych rozegrany w hali myszkowskiego liceum 29 stycznia, „Jurajska Integracja Terenowa” zorganizowana 22 stycznia przez Stowarzyszenie Jura 4x4, „Warsztaty siły biegowej” zorganizowane przez Positive Energy, turniej halowej piłki nożnej dla dzieci zorganizowany przez MKS Myszków, „Bieg dla WOŚP w Myszkowie” zorganizowany przez MOSiR oraz Ambitnych Amatorów, wielkie morsowanie na stawie nr 5 zorganizowane przez Morsy Myszków oraz zorganizowane przez MOSiR turniej piłki koszykowej oraz turniej tenisa stołowego.
W trakcie finałowego koncertu w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie wystąpili: F.T.E Pokusa Katarzyny Miklas, Magdalena Bąk, Zespół The Bells, Zespół Harvest, Zespół Taboo, Zespół Shaleyesh oraz Michał Wójcik i Krzysztof Ferdyn, którzy nie tylko przygotowali występ kabaretowy na tegoroczny Finał WOŚP w Myszkowie, ale zajęli się również prowadzeniem licytacji.
- Tegoroczny jubileuszowy finał napotkał na wiele trudności organizacyjnych spowodowanych pandemią, a w samym dniu finału ekstremalną pogodą. Ale wielkie serca wolontariuszy, wszystkich osób, które pomagały przy organizacji, a przede wszystkim mieszkańców Myszkowa i powiatu, którzy hojnie wsparli fundację, spowodowało, że po raz kolejny zebraliśmy rekordową kwotę. W tym roku odbyło się dużo wydarzeń towarzyszących samemu finałowi, dużo imprez sportowych, a sam koncert w MDK był zwieńczeniem całego finału. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i wsparcie Fundacji WOŚP. Będziemy grać do końca świata i jeden dzień dłużej – przekazuje Rafał Kępski, koordynator WOŚP w Myszkowie.
W ramach 30. Finału WOŚP w powiecie myszkowskim zebrano:
- sztab Poraj – 60,1 tys. złotych
- sztab Żarki – 11,8 tys. złotych (taką sumę zebrano w puszkach wolontariuszy)
- sztab Koziegłówki – 41,7 tys. złotych
- sztab Myszków – 100,6 tys. złotych
Na ulicach wielu gmin przez całą niedzielę kwestowały dziesiątki wolontariuszy. Prowadzone były licytacje, loterie, konkursy, a Finałowi w poszczególnych miejscowościach towarzyszyło wiele dodatkowych imprez – wydarzeń sportowych i koncertów. Przez cały dzień można było śledzić przebieg Finału w poszczególnych sztabach w internecie – na Facebooku lub w serwisie YouTube.
Ludziom o wielkich sercach, którzy każdego roku wspólnie tworzą tę wyjątkową Orkiestrę, nie straszna jest zła pogoda, chłód, ani wiatr. Już po raz kolejny Finał przeprowadzony został w trudnych warunkach, związanych z sytuacją pandemiczną i covidem, z którym wciąż się zmagamy. Jednak nawet to nie stanowi przeszkody dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i niezliczonej liczby osób, które angażują się w organizację corocznego Finału. Niech nam gra do końca świata i jeden dzień dłużej! (es) Foto: MGOK Żarki, Gmina Poraj/YouTube, WOŚP Myszków/Fb, Sztab WOŚP Koziegłowki/Fb
Napisz komentarz
Komentarze