Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 02:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

CMENTARZ WOJENNY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W KROCZYCACH

Cmentarz Wojenny z okresu I Wojny Światowej usytuowany jest w Kroczycach na wzgórzu Bleszczowa. Na cmentarzu pochowani są żołnierze z trzech mocarstw (armii austro-węgierskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej) walczący na tym terenie w okresie w listopadzie oraz grudniu 1914 roku.
CMENTARZ WOJENNY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W KROCZYCACH
Okopy strzeleckie z 1914 roku
Podziel się
Oceń

Cmentarz znajduje się wśród pól na wzgórzu Bleszczowa na południowy zachód od zabudowań wsi Kroczyce przy drodze krajowej DK 78 w odległości ok. 350 metrów od drogi. Cmentarz powstał w latach 1917-1918 z inicjatywy władz austriackich, natomiast budowa została dokończona przez władze polskie w latach 20-stych XX wieku. Pochowanych jest 938 żołnierzy Wielkiej Wojny (652 Austriaków, 284 Rosjan oraz 2 Niemców). W latach 30-stych XX wieku w wyniku komasacji grobów wojennych, na cmentarz w Kroczycach przeniesiono poległych spoczywających na mniejszych cmentarzach m.in. z Rzędkowic, Pradeł, Lgoty Murowanej, Wygody oraz Piaseczna.
Wśród spoczywających żołnierzy jest wielu Czechów, Słowaków, Polaków, Ukraińców, Austriaków oraz Rosjan. Zaborcze armie były wielonarodowe. Pochowani na cmentarzu żołnierze byli w większości z następujących jednostek wojskowych: żołnierze austro-węgierscy z: 4, 49, 84 Pułku Piechoty, 25 Dywizji Piechoty Pułków oraz 43 Dywizji Piechoty Obrony Krajowej, żołnierze rosyjscy z III Korpusu Kaukaskiego oraz XXV Korpusu, natomiast żołnierze niemieccy z Garde Regiment zu Fuss 5/8k oraz 1 lotnik z nieznanej jednostki. Obecnie na cmentarzu są dwie zidentyfikowane mogiły: Polaka walczącego w armii Austro-Węgier z 36. Pułku Piechoty austriackiej Obrony Krajowej chorążego Bronisława Franka oraz żołnierza niemieckiego Hermana Barby (źródło: Krzysztof i Piotr Orman „Wielka Wojna na Jurze” – wyd. Libron Kraków 2015).

Warto wspomnieć, że cmentarz usytuowany jest przy linii okopów strzeleckich z 1914 roku, które zachowały się do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Oznakowania tabliczkami informacyjnymi dokonał Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Komisja Ochrony Cmentarzy i Fortyfikacji PTTK w Zawierciu. Obiekt jest pod opieką Urzędu Gminy w Kroczycach.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama