Średnia krajowa z poszczególnych przedmiotów wyniosła: 59% z języka polskiego, 46% z matematyki oraz 54% z języka angielskiego – najczęściej wybieranego języka obcego na egzaminie ósmoklasisty spośród sześciu do wyboru. W powiecie myszkowskim 58,89% wyniosła średnia z języka polskiego. 45,22% z matematyki i 55,62% z języka angielskiego. Wszystkie wyniki w regionie zbliżone są do wyników ogólnopolskich. Duże rozbieżności występują pomiędzy poszczególnym szkołami i gminami powiatu myszkowskiego.
Szczególnie wyróżniają się szkoły podstawowe w gminie Koziegłowy, czyli Szkoła Podstawowa im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Lgocie Górnej, a także szkoły podstawowe w Pińczycach, Cynkowie i Siedlcu Dużym. Tam wyniki były najlepsze w powiecie.
Pierwszy egzamin - z języka polskiego - we wszystkich szkołach rozpoczął się 16 czerwca o godzinie 9.00. Arkusz składał się z 22 zadań, zawierał część testową z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi, a najbardziej wymagającym było napisanie opowiadania lub przemówienia. Większość uczniów spodziewała się rozprawki, więc ostatnie zadanie dla wielu było niemałym zaskoczeniem. Egzamin z języka polskiego zdecydowanie najlepiej poszedł uczniom w gminie Koziegłowy, gdzie średnia wyniosła aż 65,19%. W Szkole Podstawowej w Siedlcu Dużym egzamin pisało 13 uczniów. Ich średni wynik to 75,08%. To bardzo wysoki i rzadko spotykany wynik. Najniższa średnia wystąpiła w gminie Niegowa – 54,15%.
Egzamin, który wywołuje zawsze najwięcej emocji to egzamin z matematyki. W tym roku najlepiej poradzili sobie z nim uczniowie ze szkół w gminie Koziegłowy (49,18%) oraz Żarki (46,70%). Ponownie wyróżniła się Szkoła Podstawowa w Siedlcu Dużym (58,38%) oraz Szkoła Podstawowa im. Integracji Europejskiej w Przybynowie (56,09%).
To wyniki o ponad 10% wyższe od średniej krajowej. Najniższe średnie wyników egzaminu ósmoklasisty z matematyki odnotowano w szkołach w gminie Niegowa – tam średnia ze wszystkich szkół wyniosła tylko 38,37%.
Jako język obcy nowożytny najwięcej uczniów szkół podstawowych wybrało angielski,. Do wyboru zdający mieli aż 6 języków – oprócz angielskiego również niemiecki, włoski, rosyjski, francuski i hiszpański. Najlepiej wypadły szkoły w Myszkowie (średni wynik 57,06%), gdzie najlepiej napisali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Noblistów Polskich, uzyskując średni wynik równy 73,20%. O wiele gorsze wyniki uzyskali uczniowie w szkołach w Niegowie – tam średnia wyniosła 41,22%.
JAK ZDALNE NAUCZANIE WPŁYNĘŁO NA TEGOROCZNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY?
Okres zamknięcia szkół z powodu zagrożenia koronawirusem był bez wątpienia trudnym czasem zarówno dla pedagogów, jak i dla uczniów. Zdalne nauczanie, mniejszy kontakt z nauczycielami, zamknięcie w domu były dla uczniów czymś, z czym wcześniej się nie spotkali. Lekcje prowadzone przy pomocy platform internetowych potrafiły sprawiać trudności, gdy ktoś miał np. kłopoty ze sprzętem lub połączeniem internetowym. Trudny okres w szkołach podsumowywał egzamin ósmoklasisty. Pomimo tegorocznych trudności, uczniowie szkół podstawowych nie poradzili sobie najgorzej, jednak widoczne są spadki w średnich wynikach.
Rok temu podczas pierwszych egzaminów ósmoklasisty po reformie oświaty średnie ogólnopolskie wyniki wyniosły: język polski – 63%, matematyka – 45%, język angielski – 59%, natomiast w powiecie myszkowskim średnia z języka polskiego wyniosła 62,93%, z matematyki 42,84%, a z języka anielskiego 56,58%.
Spadki średnich wyników w powiecie myszkowskim z egzaminów z języka polskiego i angielskiego są nieznaczne, natomiast w porównaniu do wyników ogólnopolskich, wzrósł średni wynik egzaminu z matematyki.
Wszystkim absolwentom szkół podstawowych życzymy pomyślnego dostania się do wybranej szkoły średniej.
Napisz komentarz
Komentarze