(Poraj) 51 lat po ukończeniu szkoły podstawowej, 3 lipca 2009 r. w Poraju, spotkało się 17 absolwentów z lat 1951 - 1958, wychowanków wspaniałej nauczycielki historii, pani Heleny Kubik.
Po wręczeniu identyfikatorów, listy adresów koleżanek i kolegów szkolnych oraz ksero opracowanego komputerowo wspólnego zdjęcia z 7 klasy z 1958 r., zrobiliśmy wspólną fotografię przed głównym wejściem szkoły.
Następnie uczestnicy spotkania udali się do klasy i spędzili ponad godzinę w ławkach szkolnych. Tu odbyła się „lekcja wspomnień” i prezentacji swoich dróg życiowych. To spotkanie prowadził Janusz Przybyła, emerytowany nauczyciel wuefista, uczestnik spotkania, syn naszego byłego nauczyciela biologii i prac ręcznych Jana i bibliotekarki tejże szkoły Janiny (osoby te wspominaliśmy z łzą w oku).
Wzruszeni i rozrzewnieni siedzeniem w szkolnej ławce uczniowie, postanowili zrealizować kolejny punkt programu, czyli odwiedzić swoją znakomitą nauczycielkę geografii mieszkającą w pobliżu szkoły, panią mgr Jadwigę Rosikoń. Nauczycielka, w dobrej kondycji intelektualnej, przyjęła całą grupę swoich dawnych uczniów w altanie, pamiętała nas z imienia i nazwiska. Zrobiliśmy wiele zdjęć z tą światłą kobietą i odśpiewaliśmy jej 100 lat.
Kolejnym etapem spotkania było odwiedzenie grobów naszych nieżyjących nauczycieli, koleżanek i kolegów. Złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze na grobie niezapomnianej wychowawczyni pani Heleny Kubik oraz zapaliliśmy znicze na grobach Marii i Leona Ordonów oraz Marii Polakowskiej, a także zmarłych koleżanek i kolegów. Uczciliśmy zmarłych modlitwą i chwilą zadumy.
Wszystkich nas przygnębiał smutek spowodowany postępującą ruiną grobu Państwa Kubików. Państwo Kubikowie byli fundatorami przepięknego głównego witraża z postacią Jezusa Chrystusa w porajskim kościele. Dziwi nas, że społeczeństwo miasteczka nie potrafi okazać wdzięczności tak wspaniałym obywatelom, opiekując się ich grobem
Ze względów techniczno-organizacyjnych do drugiej żyjącej nauczycielki (również geografii) pani mgr Heleny Czernej, mieszkającej w Osinach, udała się delegacja czterech osób z kwiatami i życzeniami. Wspaniała pedagog, sprawna intelektualnie, ze wzruszeniem przyjęła życzenia i wiązankę kwiatów. Również przypomniała sobie nasze osoby.
Ostatnim etapem spotkania była obiadokolacja elegancko przygotowana w restauracji „U Renaty” w Poraju. Podczas biesiady nie było końca wspomnieniom z lat szkolnych.
Pragnę tą drogą serdecznie podziękować pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. kpt. Leonida Teligi w Poraju mgr Danucie Służałek za udostępnienie pomieszczeń szkolnych, kol. Ewie Skorek – Pluta, Zdzisławie Barbarze Szymczyk – Ostrowskiej, Andrzejowi Tomzikowi, Zygmuntowi Imiołczykowi za udział w organizacji II Zjazdu Klasowego oraz Barbarze Sojda – Jarzyńskiej i Januszowi Przybyle za zdjęcia.
W związku z brakiem reakcji proboszcza parafii porajskiej ks. Zdzisława Zgrzebnego na apel o kuratelę nad grobem Państwa Kubików (fundatorów witraża) umieszczonym w Kurierze Porajskim (grudzień 2008) i Pulsie Myszkowa (listopad 2008) kwestię remontu tegoż grobu odłożono do spotkania z okazji Wszystkich Świętych, po wcześniejszych konsultacjach z dyrekcją Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz władzami Gminy Poraj.
Daniel Mieczysław Chmiela
Napisz komentarz
Komentarze