21 Lutego w hali Zespołu Szkół w Koziegłowach odbyła się I Gala Sportu. Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka wraz z zaproszonymi gośćmi uhonorował podczas niej zarówno sportowców zawodowych jak i amatorów. Podziękowania we wkład w rozwój sportu na terenie gminy przekazane zostały też klubom, w których trenują zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. Gmina Koziegłowy przyjęła formułę prezentacji osiągnięć i ogólnie aktywności sportowej swoich mieszkańców. O wielu tych sukcesach piszemy w Gazecie Myszkowskiej na co dzień, jak o osiągnięciach mistrzyni fitness Nikolettcie Sularz, czy sukcesach Błękitnych Mexller Koziegłowy trenera Andrzeja Chmurzewskiego, młodego boksera Oliwiera Szota, obecnie Mistrza Polski Kadetów. I wielu innych czy to amatorów czy zawodowców Jak Kamil Gradek, dzić zawodnik zawodowej grupy kolarskiej CCC. Walor imprezy wymyślonej w Koziegłowach jest taki, że w jednym czasie i miejscu mogliśmy poznać cały dorobek sportowy mieszkańców gminy. I widać, że jest tych sukcesów i aktywności sporo.
Sport kwalifikowany
Kamil Gradek
Kolarz szosowy, zawodnik CCC Team. Jest wychowankiem MGLKS „Błękitni” Koziegłowy. Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii U23, w 2015 r. i w 2019 r. srebrny medalista Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii Elita. W ubiegłym roku wygrał klasyfikację generalną Ronde van Midden Nederland, był 3. w Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala i 5. w Wyścigu Dookoła Mazowsza. Wygrał Tour of China I, Memoriał Andrzeja Trochanowskiego.
Jakub Musialik
Zawodnik MGLKS „Błękitni” Mexller Koziegłowy. Jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. W 2019 roku otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Aktualny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym i brązowy medalista MP w 2019 r. w kategorii junior, a także mistrz Polski Zrzeszenia LZS. Wielokrotnie stawał na podium zawodów z cyklu Pucharu Polski. Reprezentant Polski.
Bartosz Oleksiak
Zawodnik M GLKS „Błękitni” Mexller Koziegł owy. Jest uczniem Szkoły
Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Aktualny brązowy medalista Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym w kat. junior młodszy. Wielokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Polski.
Oliwier Szot
Mistrz Polski Kadetów w boksie. Najlepszy kadet w Polsce bez podziału na kategorie wagowe. Zwycięzca międzynarodowych turniejów: w Niemczech, w Serbii i w Chorwacji, „Nadzieje Olimpijskie”, „O Czarne Diamenty”.
Krzysztof Szot
Ośmiokrotny mistrz Polski w boksie. Dwukrotnie w najlepszej ósemce mistrzostw świata, dwukrotny ćwierćfinalista Mistrzostw Europy. Trener reprezentacji Polski w kategorii kadetów.
Ireneusz Żywiołek
Kulturysta, medalista Mistrzostw Polski Federacji IFBB. Mistrz Polski w kulturystyce i fitness NABBA do 179 cm oraz w kategorii Bodybuilding. Członek reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata we Włoszech. Uplasował się w pierwszej dziesiątce. W 2019 roku zajął w Mistrzostwach Polski Federacji IFBB 3. miejsce w kategorii kulturystyka mężczyzn do 95 kg
Nikoletta Sularz
Zawodniczka sportów sylwetkowych w kategorii Wellness Fitness. W roku 2019 zdobyła dwa tytuły mistrzyni świata – w kategorii juniorka oraz seniorka. W 2019 roku zdobyła aż 6 tytułów mistrzowskich: mistrzostwo Polski juniorek, mistrzostwo Europy juniorek, mistrzostwo świata juniorek, mistrzostwo Polski seniorek plus Absolutne Mistrzostwo Polski, mistrzostwo Europy seniorek plus Absolutne Mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata seniorek. Wygrała też rywalizację w Pucharze Polski. W 2019 r. kilkakrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata. Zajęła drugie miejsce w rankingu światowym za 2019 r. Rok wcześniej wywalczyła pierwsze miejsce w tym rankingu, w debiutanckim sezonie startowym. W 2018 r. zdobyła: mistrzostwo Polski, mistrzostwo Europy oraz wicemistrzostwo świata juniorek. Nikoletta Sularz posiada międzynarodową mistrzowską klasę sportową. Jest regularnie powoływana przez Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego (PZKFiTS) do kadry narodowej.
Wiktoria Hejduk
Zawodniczka Klubu Sportowego „Shogun” Żarki Letnisko, w którym trenerem jest Krystian Pakuła. Jest brązową medalistką Mistrzostw Polski i Mistrzostw Śląska w Ju-jitsu z 2019 r. w kategorii do 36 kg. Była sześciokrotnie najlepsza w Zawodach Realnej Samoobrony. Została powołana do Młodzieżowej Kadry Śląska.
Adam Hejduk
Zaczął trenować ju jitsu w 2011 r. w wieku 6 lat, pod okiem trenera Krystiana Pakuły. W swym dorobku ma 4. miejsce w Mistrzostwach Polski 2019, 2. miejsce na Mistrzostwach Śląska 2019. Pięć razy zajmował 1. miejsce w Zawodach Realnej Samoobrony. Brał udział w ponad 65 zawodach zajmując aż 21 razy 1. Miejsce.
Kluby profesjonalne
MGLKS „Błękitni” Mexller Koziegłowy
Klub powstał w 1977 roku. Jego założycielami byli Zygmunt Chmurzewski (pierwszy trener klubu) oraz Marian Noszczyk, który został pierwszym prezesem klubu „Błękitni”. Aktualnie prezesem klubu jest Andrzej Chmurzewski. Klub specjalizuje się w kolarstwie przełajowym.
Klub sportowy „Warrios” Koziegłowy
Powstał w grudniu 2013 roku. Posiada sekcje kickboxingu, MMA oraz ju jitsu dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zawodnicy mają na koncie medale mistrzostw polski oraz Pucharu Polski w ju jitsu oraz kickboxingu. Rywalizują również w zawodach MMA oraz K1. Prezesem oraz głównym trenerem jest Mateusz Kolasa.
Sport amatorski
Marcin Szmukier
Przygodę z bieganiem zaczął w 2012 r. Zajmował czołowe miejsca w biegach na średnich dystansach w swej kategorii wiekowej: 2. miejsce w Biegu Tropem Wilczym na 10 km w Zawierciu, 5. miejsce w biegach przełajowych podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Supraślu, 3. miejsce w kategorii Open w Biegu Fair Play w Katowicach, 3. miejsce w kategorii Open w biegu w Blachowni, 1. miejsce na dystansie 5 km w Biegu Woźnickim. W 2019 roku zadebiutował w maratonie. W tym samym roku wygrał klasyfikację M20-29 i zajął 4. miejsce w kategorii Open w Biegu z Flagą w Katowicach i wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Studentów w Silesia Marathon.
Sławomir Rychlik
Ma na swym koncie 10 maratonów i 15 półmaratonów oraz biegi na 5 km i 10 km; łącznie ponad 70 startów. W 2017 zdobył Koronę Maratonów Polskich zaliczając w ciągu 24 miesięcy: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton. Pan Sławomir biega pod nazwą „A Może Się Uda”.
Mirosław Ptasik
W 2019 r. w oficjalnych zawodach przebiegł ponad 500 km, w tym 7 półmaratonów (m.in. Wizzar półmaraton, półmaraton Myszkowski, Półmaraton Leśny w Rogożniku, Półmaraton Piekarski) oraz
1 maraton „Silesia”, który był debiutem na tym dystansie.
Dominika Ptasik
Reprezentowała gminę Koziegłowy w zawodach nordic walking i zawodach biegowych. W 2019 r. zajęła 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej w Biegu Dzieci i Młodzieży w Rogożniku oraz 2. miejsce w Myszkowie w nordic walking z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W 2019 r. wzięła udział w kilkudziesięciu zawodach nordic walking.
Agnieszka Ptasik
Uczestniczka kilkunastu zawodów nordic walking, m.in. w Rogożniku, Myszkowie, Gniazdowie i Katowicach.
Izabela Ptasik
W 2019 r. była uczestniczką kilkudziesięciu zawodów nordic walking, m.in. w Myszkowie, Rogożniku, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu. Nordic walking zaczęła uprawiać w 2017 roku.
Kluby i stowarzyszenia sportowe
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów z Koziegłów
Powstało w listopadzie 2016 r. Zrzesza około 300 członków w wieku 60+, którzy aktywnie udzielają się sportowo i promują Gminę Koziegłowy podczas zawodów dla seniorów.
Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Powstał jako stowarzyszenie w grudniu 2011 r. i od tej pory bardzo aktywnie uczestniczy w życiu Gminy Koziegłowy. Pokazy grupy tanecznej uświetniają lokalne imprezy. Członkowie KUTW realizują wiele projektów i uczestniczą w rozgrywkach i olimpiadach sportowych, regionalnych i ogólnopolskich jak np. Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych w Łazach, Olimpiada Seniora „Zdrowy Senior” w Radomsku oraz Olimpiada w Łucku na Ukrainie, Spartakiada Zimowa w Rabce, osiągając sportowe sukcesy.
Warsztat Terapii Zajęciowej z Wojsławic
WTZ jest organizatorem Mini Olimpiady w Koziegłowach pod hasłem „Ruszajmy Się”, w której uczestniczą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy, m.in. z Katowic, Łazów, Żarek, Myszkowa, Dankowic Drugich i Wojsławic.
Stowarzyszenie „Kijomaniacy” działa od 2016 r. Skupia w swych szeregach 24 członków oraz licznych sympatyków.
Trenują zawsze i wszędzie, w myśl zasady: „Mimo deszczu, mimo chłodu Kijomaniacy zawsze do przodu”
Liga Obrony Kraju
Zawodnicy z Gminy Koziegłowy reprezentujący Klub Strzelecki LOK Myszków, w tym Marcin Kurczyński, zdobywają tytuły mistrzowskie – 1. miejsce Mistrzostw Polski w rzucie granatem i trójboju, a także 3. miejsce w dwuboju ogniowym.
Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Olimp”
Działa przy Zespole Szkół w Koziegłowach. Prezesem i zarazem trenerem jest Beata Gwardyś. Trenerzy: Aneta Myrmus, Marcin Gwardyś. Reprezentacja Zespołu Szkół w Koziegłowach jest wielokrotnym mistrzem gminy oraz powiatu w siatkówce dziewcząt i chłopców. Badmintoniści z „Olimpu” zdobywali mistrzostwo gminy, powiatu, rejonu, brali udział w zawodach wojewódzkich. Zajmowali miejsca na podium w amatorskich turniejach w badmintonie w singlu oraz deblu. Rywalizują w turniejach na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym.
Uczniowski Klub Sportowy „Orliki”
Działa przy Szkole Podstawowej w Gniazdowie (prezes Teresa Pakuła – Sosnowska). Trenerzy: Aneta Myrmus i Marcin Gwardyś
UKS „Hattric”
Działa przy Zespole Szkół w Lgocie Górnej (prezes Jacek Bulski). Trenerzy: Piotr Wysocki, Waldemar Kamiński, Ewa Plucińska.
Stowarzyszenie Sportowe CKW „Mała Panew”
Prezesem jest Krzysztof Gajdziak. Trenerzy: Grzegorz Szulc, Jacek Cesarz, Paweł Niedbała, Sebastian Król.
Uczniowski Klub Sportowy „Fair Play”
Działa przy Zespole Szkół w Koziegłowach (prezes Rafał Szczęsny). Trenerzy: Krzysztof Pluciński, Piotr Wysocki, Tomasz Myga. Z klubem zawiązany jest Zbigniew Myga – były trener reprezentacji Polski u boku Henryka Apostela w latach 1993-95, trener zespołów: Szombierki Bytom, Zagłębie Sosnowiec, Polonia Bytom, GKS Katowice, Krisbut Myszków. W latach sześćdziesiątych reprezentant Polski, wicemistrz Polski, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (w 1962 r. i 1963 r.), zwycięzca (z drużyną Zagłębia Sosnowiec) Turnieju o Puchar Stanów Zjednoczonych w 1964 r.
Podczas Gali Sportu z pokazami układania różnych kostek Rubika wystąpił Bartosz Skuła. Swoją przygodę z speedcubingiem zaczął w 2016 r. Od 2017 r. należy do międzynarodowej organizacji World Cube Association (WCA). Układa na czas 7 rodzajów kostek Rubika. Techniki układania: dwiema rękami, jedną ręką, z zakrytymi oczami. Rywalizował z mistrzami Polski, Europy i świata. Uczestniczył w 8 zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej: Speed Days Kielce 2017, Polish Nationals Kraków 2017, Warsaw Cube Masters 2018, Cube Factory Częstochowa 2018, Dragon Cubing Kraków 2018, Polish Open Będzin 2018 (tytuł wicemistrza Zagłębia), Wrocław Open 2019, PST CFL Częstochowa 2019.
Uroczystość uświetniły występy wokalistek i wokalisty z Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach, którzy przygotowują się pod okiem Anny Łuszczyk-Matyi. Na scenie zaprezentowali się: Wiktoria Konieczniak, Klaudia Jagoda, Diana Kolasa, Angelika Krajewska, Weronika Radosz, Igor Jerz.
Jarosław Mazanek
Napisz komentarz
Komentarze