(Lelów) Dzięki projektowi Gminnej Biblioteki Publicznej do szkoły w Lelowie przyjeżdżają autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci. W ten sposób pomysłodawcy projektu chcą zachęcić dzieci do czytania książek. W ostatnim czasie szkołę odwiedził ilustrator Artur Nowicki, który opowiadał dzieciom o tworzeniu szaty graficznej książek.
Na pomysł zorganizowania cyklicznych spotkań z twórcami książek wpadły Anna Teleszko – dyrektor gminnej biblioteki oraz nauczycielka Stanisława Napora (obecnie emerytowana polonistka). Panie wspólnie napisały projekt pod nazwą „Ja z tobą pójdę wszędzie, poprzez zimowe wieczory, w kraje wesela”. Środki na jego realizację pozyskały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Ostatnio zauważyliśmy mniejsze zainteresowanie książką, więc postanowiliśmy przybliżyć uczniom literaturę (zwłaszcza polską), aby w ten sposób pobudzić ich wrażliwość czytelniczą, wpłynąć na ich potrzebę kontaktu z książką oraz rozbudzić ekspresję czytelniczą – wyjaśnia Anna Teleszko, dyrektor biblioteki.
Jak zainteresować dzieci książką? W dobie komputerów nie jest to zadanie łatwe. Aby konkurować z internetem (gdzie przecież aż roi się od streszczeń lektur szkolnych), panie postawiły na atrakcyjne zajęcia. Mają one polegać głównie na spotkaniach ze znanymi autorami książek dla dzieci i twórcami ilustracji, ale także na ciekawych wycieczkach – m.in. do Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Jasnogórskiej i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Odbędą się też konkursy – plastyczny (na obwolutę książki)oraz literacki pod nazwą „Moje miejsce marzeń”.
W ostatnim czasie uczniowie lelowskiej podstawówki, która jest partnerem w projekcie, spotkali się z Arturem Nowickim, który ma na swoim koncie ilustracje do prawie stu książek.
- Pierwsze wrażenie, gdy bierzemy książkę do ręki, to wrażenie estetyczne. Najpierw patrzymy na szatę graficzną, a dopiero na tytuł książki. Okładka powinna być atrakcyjna, ale też nawiązywać do treści książki. Aby taką okładkę stworzyć, wcześniej należy bardzo dokładnie przeczytać książkę (zwłaszcza opisy postaci). Dzięki temu można uniknąć wielu błędów – powiedział podczas spotkania Artur Nowicki.
Jak dodał, nie tylko ilustracje zdobią książki. Bardzo ważna jest również ... czcionka. To też rysunek, tyle, że litery. Oprócz tego, że litera oznacza głoski, to może również przekazywać emocje. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób litery są namalowane – czy są kanciaste, ozdobne czy też subtelne. Co ważne, różne czcionki odpowiadają różnym gatunkom literackim (inne dla powieści, inne dla kryminałów, inne wreszcie dla poezji). (AK)
Napisz komentarz
Komentarze