(Żarki Letnisko) Przez dwa dni (8 i 9 sierpnia) w Żarkach Letnisko blisko czterdzieści zespołów ludowych śpiewało, tańczyło i prezentowało widowiska przedstawiające zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy. Była to prawdziwa uczta folkloru z całej Polski – jednym słowem Jurajska Folkloriada.
To kolejna (po Festiwalu Kapel Biesiadnych) impreza, która do Żarek Letniska ściągnęła setki mieszkańców powiatu myszkowskiego i turystów z wielu stron Polski. Przez dwa dni licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała popisy zespołów folklorystycznych, mogła także, niezależnie od jury, wybierać tych wykonawców, którzy najbardziej przypadli jej do gustu.
Szczególną sympatię publiczności zdobyły miejscowe „Malwy” z Poraja oraz „Rogozanki” z Rogoźnika.
W czasie gdy zespoły walczyły o laury na deskach żareckiego amfiteatru, na przylegającym do niego terenie cały czas odbywały się targi sztuki ludowej i prezentacje kuchni regionalnych. Ze swoją ofertą prezentowały się licznie stoiska piekarnicze, z miodem (także pitnym), a nawet z przyprawami wykonanymi ponoć według dawnych receptur.
Jury (w sobotę zasiadały w nim: Grażyna Toborowicz – choreograf i muzyk, Barbara Drozd - etnomuzykolog i Agnieszka Ciuk - etnolog, zaś w niedzielę: Elżbieta Jatulewicz – teatrolog i kompozytor, Grażyna Toborowicz – choreograf i muzyk Elżbieta Miszczyńska - etnograf) nie miało łatwego zadania. Komisja oceniając występy, brała pod uwagę m.in. dobór repertuaru – zgodny z regionem zespołu, piękny śpiew i dobrą dykcję (w tym pamięciowe opanowanie tekstu), śpiew a capella, właściwy dobór instrumentów (elektroniczne podkłady muzyczne nie były mile widziane), autentyczność stroju oraz ogólny wyraz artystyczny.
- Oceniający byli zbudowani ilością i starannym przygotowaniem zespołów. Cieszy rozpowszechnianie autentycznych strojów ludowych i dbałość o ich szczegóły. W przyszłości dobrze byłoby konsultować wszelkie wątpliwości ze specjalistami – zapisało jury w protokołach końcowych.
- Misją i przesłaniem tego przedsięwzięcia jest ukazanie dziedzictwa kulturowego terenu północnej Jury i nie tylko. Na tym małym zakątku naszej ziemi są żywe i autentyczne tradycje wpisane w koloryt kulturowy przekazywane z pokolenia na pokolenie - wyjaśniła Renata Garleja, dyrektor GOK w Poraju, który zorganizował imprezę przy finansowym wsparciu władz gminy, Starostwa Powiatowego w Myszkowie i sponsorów. W jej organizację zaangażowała się także Śląska Organizacja Turystyczna, Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Myszkowie, społeczność Żarek Letniska i miejscowa OSP. Patronat nad Folkoloriadą objęli wspólnie: Marszałek Województwa Śląskiego, Starosta Myszkowski i Wójt Gminy Poraj. Gazeta Myszkowska objęła Folkloriadę Jurajską patronatem prasowym.
Grand Prix przeglądu zdobył Amatorski Zespół Regionalny im. S. Reymonta z Lipiec Reymontowskich, który przedstawił przepiękne widowisko zatytułowane: „Wesele Boryny”.
Poza konkursem w Folkloriadzie wystąpiły zespoły ludowe z Bułgarii: „Aktavis” i „Probuda”, również gorąco oklaskiwane przez żarecką publiczność.
Poniże publikujemy pełne wyniki I Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych towarzyszący Folkloriadzie.
Kategoria: zespoły śpiewacze
I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Radojewiczanie” z Radojewic
II miejsce – Zespół Śpiewaczy „Ziemianki” z Koziegłów
III miejsce – Zespół Śpiewaczy „Ożarowianki” z Ożarowa
Wyróżnienia:
KGW „Malwy” z Poraja
Zespół Śpiewaczy „Lipconki” z Lipiec Reymontowskich
Kategoria: zespoły obrzędowe:
I miejsce – „Wrzos” z Ryczowa
II miejsce – Zespół Obrzędowy „Przepióreczka” z Secemina
II (ex quo) miejsce – Zespół Obrzędowy „Wzdolanie” z Bodzentyna
Wyróżnienia:
Zespół Śpiewaczy „Jankowiczanki” z Jankowic
Zespół Regionalny „Pioskowianie” z Piasku
Kategoria: zespoły taneczne:
I miejsce – Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” z Rogoźnika
II miejsce – Świętokrzyski Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” z Kamiennej Góry
Kategoria: kapele:
I miejsce – „Bochnianie” z Bochni i kapela „Borynioki” z Lipiec Reymontowskich
II miejsce – Kapela Ludowa z Ryczowa i Kapela Ludowa „Mierzęcice” z Mierzęcic
III miejsce – kapela ludowa „Zawodzie” z Katowic
Wyróżnienia:
„Zespół Akordeonistów” z Katowic
Kapela Ludowa „Kulinianie” ze Środy Śląskiej
GRAND PRIX festiwalu zdobył Amatorski Zespół Regionalny im. S. Reymonta z Lipiec Reymontowskich
W III konkursie na rękodzieło artystyczne nagrody zdobyli:
I miejsce – Urszula Religa z Łaz za pracę „Amonit” (patchwork)
II miejsce – Bogusława Świderek z Drzewiec za kompozycję „Bukiet płaski”
III miejsce – Zofia Tomeczek z Jastrzębia Zdroju za wycinankę „Drzewo życia”
W III konkursie wypieku chleba zwyciężyła Izabela Szewczyk z Ostrowa przed Mirosławem Najgebauerem z Myszkowa.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze