(Żarki) W tym roku rolnicy powiatu myszkowskiego dziękowali Bogu za tegoroczne plony podczas dożynek, które odbyły się w niedzielę, 30 sierpnia w Żarkach. Rolniczemu świętu towarzyszyły tradycyjne obrzędy: korowód dożynkowy, wieńce oraz występy zespołów ludowych. W tym roku honorowymi starostami dożynek byli Barbara Zimna - sołtys wsi Winowno oraz Zdzisław Tylkowski – radny gminy Żarki i przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Myszkowie.
Ze świeżych owoców, z ziaren, ze zbóż, czyli z tegorocznych plonów były wykonywane wieńce dożynkowe. Przyjmowały nie rzadko zaskakującą formę – łodzi, kapliczki, innym razem symboli narodowych. Zostały wykonane przez rolników, sołtysów oraz zespoły ludowe jako wotum dziękczynienia za tegoroczne plony. Te „cuda” z natury mogliśmy podziwiać podczas uroczystości dożynkowych, które miały miejsce w Żarkach.
Dożynki rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego z miejskiej targowicy w Żarkach do kościoła pod wezwaniem św. Szymona i Tadeusza Judy. Tam mszę św. dziękczynną odprawił proboszcz tamtejszej parafii ks. Jan Wajs, który podczas nabożeństwa podziękował rolnikom za ich trudną pracę. Z kościoła korowód udał się do amfiteatru przy ul. Steinkellera, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna.
Wśród zaproszonych gości byli obecni samorządowcy i parlamentarzyści m.in. posłowie Grzegorz Sztolcman i Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, burmistrzowie i wójtowie oraz radni. Niestety w powiatowym święcie rolników nie wzięli udziału przedstawiciele władz miasta Myszkowa. Na dożynkach nie byli obecni ani burmistrz Janusz Romaniuk, ani jego zastępcy czy radni. Przez moment zapowiadało się, iż z rąk myszkowskich „Nowowsianek” nie będzie miał, kto odebrać dożynkowego wieńca. Ten ostatecznie jednak znalazł adresata - dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie – Jarosława Jaskólskiego. Czyli ogólnie mówiąc rządzący Myszkowem powiatowe dożynki zignorowali. Czyżby w ten sposób chcieli wyrazić, gdzie mają ciężko pracujących rolników?
Jako pierwsi głos podczas części oficjalnej zabrali gospodarze dożynek: starosta myszkowski Marian Wróbel i burmistrz Żarek Klemens Podlejski. W swoich przemówieniach podkreślali, jak ważna jest praca rolników, która jest wciąż podstawą naszej egzystencji.
Marian Wróbel, starosta myszkowski: - Obchodzimy dzisiaj uroczyście święto plonów – Dożynki Powiatowe. Oceniając efekty całorocznej trudnej pracy, dziękujemy za największy skarb rolniczego trudu, za chleb, polski chleb. Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro.
Klemens Podlejski, burmistrz miasta i gminy Żarki: - Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli.
Następnie w żareckim amfiteatrze miały miejsce tradycyjne obrzędy związane z dożynkami – przekazanie chleba (upieczonego w żareckiej piekarni Beaty Samulak i Jerzego Musialika), a następnie wręczenie wieńców dożynkowym zaproszonym gościom.
Później na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z powiatu myszkowskiego i zawierciańskiego. Obok folkloru polskiego widzowie mogli również podziwiać ludowe tańce i piosenki bałkańskie zaprezentowane przez zespół Iglika. Na zakończenie dożynek do tańca dla licznie i dobrze bawiącej się publiczności przygrywał zespół „Czarne charaktery”.
Dla smakoszy były stoiska ze swojskim jedzeniem, na których piętrzyły się sałatki, bochenki chleba wiejskiego, słoiki z miodem i specjały z koziego mleka. Lokalni artyści (Wiesława Pośpiech z Ostrowa i Janusz Kuśmierek z Myszkowa prezentowali swoje prace. Uczestnicy dożynek mogli również oglądać rękodzieła i obrazy, które powstały podczas pleneru malarsko – rzeźbiarskiego w Żarkach.
Dożynki stały się okazją do uhonorowania zasłużonych rolników i producentów z powiatu myszkowskiego. Statuetki powędrowały do: Władysława Bochenka i Jadwigi Oleksiak z Myszkowa, Ryszarda Jaskóły z Tomiszowic i Piotra Motyla z Dąbrowna, Marzeny i Arkadiusza Pasternaków z Gęzyna, Barbary i Jarosława Sularzów z Masłońskich, Anidy Czyż z Jaworznika, Ryszarda Halabowskiego z Jaroszowa, Kamila Tylkowskiego z Zaborza, Dariusza Żaczkowskiego z Żarek, Stanisława Łapaja z Cynkowa i Krzysztofa Kosy z Lgoty Mokrzesz.
Tegoroczne dożynki został zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Żarkach oraz przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze