(Leśniów) Pod honorowym patronatem Prymasa Polski i Prezydenta RP odbył się w Leśniowie IV Międzynarodowy Festiwal Muzykujących Rodzin. W międzynarodowym towarzystwie najlepsze okazały się rodziny Wilków i Kulejów z Żarek Letniska. Organizatorem imprezy był Klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, Miejskie Domy Kultury w Żarkach i Myszkowie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach.
Pierwszy festiwal, którego celem jest według jego organizatorów ożywienie tradycji rodzinnego muzykowania oraz promocja i integracja rodzin muzykujących, odbył się w 2006 roku. W ciągu swej krótkiej historii festiwal dorobił się dobrej marki i jest doskonałą okazją do spotkań rodzin z różnych regionów Polski i wielu krajów Europy.
W tegorocznej edycji zaprezentowało się 10 zespołów złożonych z członków uzdolnionych muzycznie rodzin: Grupa „Pod Dębami” rodziny Wilków i Kulejów z Żarek Letniska, Rodzinna Kapela Bugajskich z Kęt, „Trąby Jerycha” rodziny Frączek i Regiewicz z Zabrza, rodzina Szymeczko z Torunia, rodzina Filipskich z Częstochowy, rodzina Sikoniów z Białego Dunajca, rodzina Karpuk z Ełku oraz goście z zagranicy: rodzina Kurtulików ze Słowacji, rodzina Saszenko z Litwy i rodzina Żych z Białorusi.
Podczas koncertu, jaki odbył się w sobotę, 18 lipca, każdy z zespołów przedstawił trzy utwory poświęcone rodzinie, Matce Najświętszej oraz Leśniowskiemu Sanktuarium. Nagrodę główną – profesjonalną ośmiogodzinną sesję nagraniową ufundowaną przez Radio Katowice - zdobył debiutujący w imprezie zespół „Pod Dębami”.
- Nazwa zespołu powstała na potrzeby festiwalu. Nasza kilkunastoosobowa familijna grupa, składająca się z członków trzech rodzin nosi nazwę „Boże rozrabiaki” i składa się głównie z dzieci, którym towarzyszą dorośli muzycy. Podczas festiwalowego występu było nas jednak tylko czworo – tłumaczy lider grupy Jan Wilk. Na scenie wystąpił obok swej córki Anny (flet, wokal), Julii Kulej (gitara, wokal) oraz Mateusza Kuleja (trąbka, wokal). Sam zagrał na bębnach i zaśpiewał. – Wykonaliśmy trzy autorskie piosenki: „O Leśniowska Pani”, „Na rozstaju” i „Matko Nieustającej Pomocy”. Byłem bardzo zaskoczony werdyktem, bo obok nas występowały zespoły na bardzo wysokim poziomie muzycznym. Wiedzieliśmy, że nasz występ podobał się publiczności, bo jej reakcje były bardzo żywiołowe, okazało się, że także jury przypadliśmy do gustu. Niemniej zaskoczenie było totalne – dodaje Jan Wilk. Teksty i muzykę pisze dla zespołu jego brat, Włodzimierz Makieła, który nie mógł jednak na festiwalu wystąpić.
Publiczności najbardziej przypadła do gustu Rodzinna Kapela Bugajskich, która prócz wyróżnienia widzów otrzymała także nagrodę specjalną festiwalu – „Za serce oddane Leśniowskiemu Sanktuarium”. Autorska piosenka Bugajskich (musiała być ściśle związana z Leśniowem) zdobyła drugą nagrodę. W tej kategorii zwyciężyli goście z zagranicy – rodzina Żych z Białorusi.
W niedzielę (19 lipca), po mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich zespołów występujących w festiwalu odbył się koncert laureatów. Jego specjalnym gościem była również muzykująca rodzina Golców z Milówki, czyli Golec uOrkiestra.
Licznie zgromadzonej publiczności zespół zaserwował niezwykle dynamiczny koncert, podczas którego można było usłyszeć popularne utwory z poprzednich płyt oraz materiał, jaki ukaże się na najnowszej płycie grupy. Niewiele było osób, które podczas wykonywanych piosenek mogły spokojnie usiedzieć na miejscach. Różnorodność użytego instrumentarium czy prezentacje multimedialne w czasie występu sprawiły, że zrobił on na widzach ogromne wrażenie. Nic zatem dziwnego, że ponad półtoragodzinny koncert nie wystarczył widowni. Potrzebne były kilkakrotne bisy. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze