(Żarki) 1 lutego oficjalnie oddano do użytku instalację fotowoltaiczną na terenie Gminnej Oczyszczalni Ścieków w Żarkach. 156 sztuk paneli może dać moc 40kW i w znaczny sposób zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne oczyszczalni. Inwestycję sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz nie tylko udzielił na nią dotację w wysokości 49 tysięcy złotych, wsparł ją także pożyczką w wysokości prawie 94 tysięcy złotych. Cały koszt zadania to ponad 241 tysięcy złotych.
Jak informują urzędnicy z Żarek instalacja na terenie oczyszczalni ścieków jest jedyną tego typu w całym regionie. - Instalacja wyprodukuje rocznie 34 MW energii, co zaspokoi 20 proc. zapotrzebowania energetycznego oczyszczalni. Atut oszczędzania kosztów energii jest najważniejszy, ale liczy się również wzrost świadomości ekologicznej, poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oczyszczalnia w Żarkach jest jedyną w tej części województwa, która korzysta z tego rozwiązania - nie kryje dumy burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
- Gmina Żarki zdecydowanym krokiem zmierza w kierunku „Słonecznej Gminy”. Instalacje solarne są wykorzystywane także w innych obiektach publicznych, systematycznie prowadzone są też programy, które umożliwiają mieszkańcom skorzystanie np. z kolektorów ciepła, pomp ciepła i fotowoltaiki. W wyniku ostatniego naboru do gminy Żarki zgłosiło się 486 mieszkańców. Przekroczony został budżet projektu. W wyniku losowania 388 wnioskodawców znalazło się na liście podstawowej, a 98 na liście rezerwowej. Obecnie odbywa się audyt na posesjach. Wartość zadania sięgnie blisko 4 mln złotych – dodaje rzecznik prasowy żareckiego magistratu, Katarzyna Kulińska Pluta. W ubiegłorocznej edycji na ponad 500 wniosków dofinansowanie otrzymało jedynie 91 mieszkańców, ale tylko i wyłącznie ze względu na niewielkie środki przewidziane na realizację projektu. Koszt zadania wyniósł prawie 911 tys. złotych, z czego wartość dofinansowania blisko 757 tys. złotych. Mieszkaniec montujący instalację dopłacał tylko 10 proc. kosztów netto, od 840 zł do 1050 zł, w zależności od wielkości zestawu.
Zadanie na terenie oczyszczalni ścieków w Żarkach realizował Zakład Usług Komunalnych, wykonawcą inwestycji była zaś wyłoniona w przetargu częstochowska spółka EcoJura. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze