(Myszków) Koniec roku to dla radnych czas konstruowania nowego budżetu. Toczą się rozmowy i dyskusje na temat inwestycji, jakie realizowane i finansowane będą w przyszłym roku. Tak jest również i w Myszkowie, gdzie trwa przygotowywanie planu dochodów i wydatków. Na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak naświetlił radnym plany przyszłorocznych miejskich inwestycji. Te, rzecz jasna, to w wielu przypadkach na razie propozycje, nad którymi pochylą się wkrótce radni, decydując o kształcie budżetu na rok 2016.
- Na rok przyszły mamy wpisanych wiele zadań, jednak dopóki nie zostanie uchwalony budżet na rok 2016, to możemy o tych zadaniach mówić tylko jako o propozycjach – mówi rzecznik Urzędu Miasta Myszkowa Małgorzata Kitala - Miroszewska. I wylicza: - W załącznik inwestycyjny wpisaliśmy: dokończenie budowy drogi wraz z odwodnieniem w ulicy Traugutta, budowę drogi wraz z kanalizacją deszczową w ulicy Wapiennej i wyprowadzenie kanalizacji deszczowej w ulicy Podgórnej, dokończenie ogródka rekreacyjnego wraz z placem zabaw na ulicy Spółdzielczej (ten opisywany kilkakrotnie na naszych łamach – przyp. red.), dalszy ciąg rewitalizacji terenu na Pohulance, poprawę bezpieczeństwa poprzez modernizację wybranych odcinków dróg gminnych, wymianę oświetlenia w budynkach użyteczności publicznej, dalszą budowę wiat przystankowych czy budowę ścieżki rowerowej na trasie Dotyk Jury – Centrum, wraz z monitoringiem i oświetleniem, modernizację na terenie miasta oświetlenia, czyli jego sukcesywną wymianę na oświetlenie efektywnie energetyczne, budowę drogi w ulicy Klonowej i Sadowej wraz z kanalizacją deszczową i sanitarną oraz dobudowę oświetlenia ulicznego, budowę drogi w ulicy Podgórnej wraz z budową kanalizacji deszczowej (I etap), budowę kanalizacji sanitarnej w ulicy Kościuszki i ulicy Żytniej (ta inwestycja uzależniona będzie od inwestycji wojewódzkiej). Poza tym budowę drogi w ulicy Ogrodowej wraz z kanalizacją deszczową i sanitarną – wymienia rzecznik Urzędu Miasta. To oczywiście nie jedyne inwestycje zaplanowane przez magistrat. W planach są prace, które mają poprawić np. funkcjonowanie miejskich szkół. Zaplanowano m.in. zakończenie termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 6 w Myszkowie – Nowej Wsi, oraz budowę windy w Zespole Szkół Publicznych Nr 5. To placówka z oddziałami integracyjnymi, do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne. Winda ma ułatwić im funkcjonowanie w szkole. Na razie nie wiadomo czy winda w „piątce” miałaby powstać wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. - Dopiero projekt tego zadania określi, gdzie będzie się ona znajdowała – mówi Małgorzata Kitala – Miroszewska.
Opowiadając radnym o założeniach przyszłego budżetu burmistrz Włodzimierz Żak wspomniał także o budowie mieszkań socjalnych. To temat bardzo zaniedbany przez pierwsze lata rządów burmistrza Żaka. Miasto przez 5 lat nie wybudowało ani jednego mieszkania. Poprawę sytuacji w tym zakresie ma przynieść adaptacja kupionego przez miasto internatu na Będuszu na mieszkania komunalne oraz budowa zupełnie nowego budynku. - Przy ul. Kościuszki na granicy z gminą Żarki chcemy wybudować mieszkania socjalne, pozyskując pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji do konkursu na projekt tego zadania – wyjaśnia rzecznik prasowy magistratu.
Zgodnie z obietnicami burmistrza Włodzimierza Żaka, składanymi m.in. na naszych łamach, w budżetowych propozycjach znalazł się także rozwój miejskiego monitoringu. - W ramach jednego z programów chcemy do końca tego roku zakupić kamerę, która będzie zamontowana na budynku Urzędu Miasta oraz stworzyć w urzędzie centrum monitoringu. Przy współpracy z Powiatową Komendą Policji chcemy stworzyć też system podglądu na monitoring przez dyżurnego policji. W kolejnych latach będziemy dokupywać kamery. Istnieje możliwość włączenia się firm z Myszkowa do centrum monitoringu. Szczegóły można uzgadniać z Komendantem Straży Miejskiej Sławomirem Pabiaszem – informuje Małgorzata Kitala – Miroszewska.
Jeśli pomysł znajdzie akceptację radnych, przy Zespole Szkół nr 3 powinien powstać park do tzw. ulicznego treningu, czyli Street workout. W Myszkowie zawiązała się grupa młodych ludzi, którzy z doskonałymi efektami trenują, poprawiając swoją sprawność ruchową i siłę, korzystając z elementów zabudowy miejskiej. Być może „park” spowoduje, że znajdą dalszych naśladowców. W końcu każda forma aktywności fizycznej jest lepsza od spędzania wolnego czasu tylko przed telewizorem czy komputerem.
Specjalna pula zarezerwowana jest dla projektów zgłoszonych w ramach tzw. „budżetu partycypacyjnego”. Mieszkańcy Myszkowa mogli zgłaszać własne pomysły na inwestycje konieczne ich zdaniem do wykonania w mieście, we wtorek 8 grudnia odbędzie się głosowanie nad zaproponowanymi pomysłami. Te, które zdobędą najwięcej głosów mogą liczyć na wykonanie. Głosowanie odbywać się będzie w godzinach od 7.30 do 18.00. Decydować mogą już te osoby, które ukończyły 16 lat. Na „wybory” należy zabrać ze sobą legitymację szkolną lub dowód osobisty.
- Poza wszystkimi wymienionymi wyżej propozycjami czekamy także na uruchomienie programów unijnych na takie zadania jak budowa instalacji solarnych i ogniw fotowoltaicznych – podsumowuje rzecznik prasowy magistratu.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze