(Myszków) W Miejskim Domu Kultury rozstrzygnięto w poniedziałek 16 kwietnia III edycję Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego - „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez Poseł Jadwigę Wiśniewską. Jury nie miało łatwego zadania, tym bardziej, że konkursowych prac przybywa z roku na rok. Do tegorocznego wydania zmagań zgłosiło się około 800 uczniów z całego województwa śląskiego.
- Obowiązkiem każdego z nas jest pamiętać o tych, którzy w służbie Ojczyźnie oddali w Katyniu życie. I przywracać pamięć o nich w świadomości narodowej – witała zgromadzoną w sali widowiskowej młodzież i gości oficjalnych Jadwiga Wiśniewska. Stąd m.in. pomysł konkursu, który od trzech lat organizuje. Zmagania historyczno literackie z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa . W roku ubiegłym cieszono się z udziału ponad 500 uczestników, w tym roku na konkurs wpłynęło ok. 800 prac. Konkurs dzielony jest na dwa etapy. W pierwszym z nich szkolne komisje wyłaniały najlepsze jej zdaniem prace, które zgłaszały następnie do etapu wojewódzkiego. Na tym szczeblu oceniało je jury w składzie: Artur Żywiołek (przewodniczący) ,Urszula Bauer, Jarosław Durka, Rafał Piotrowski, Izabela Skabek, Joanna Sularz i Czesław Świerczyński. W poniedziałek 16 kwietnia w zapełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej myszkowskiego MDK – u poznaliśmy autorów najlepszych prac.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli Dominika Flak, uczennica kl. II Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu i Paweł Charaziński z kl. III Gimnazjum nr 1 w Zawierciu. Trzecie miejsce przypadło także uczennicy Gimnazjum w Świerklańcu, Julii Kubicy. Jury przyznało także szereg wyróżnień. Otrzymali je Paulina Szota z Gimnazjum im. M. Kopernika w ZSP nr 1 w Myszkowie, Kamila Kurowska z ZSP nr 2 im. Jana Pawła II w Myszkowie, Weronika Bochenkiewicz z Gimnazjum nr 18 im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie, Jakub Jędrzejczyk z Gimnazjum nr 9 im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Aleksandra Ponicka i Kamil Poloczek – uczniowie Gimnazjum nr 5 w ZSP nr 5 im. R. Schumana w Myszkowie, Oktawia Toman z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Ciasnej, Wiktoria Słowikowska z Gimnazjum nr 2 im. St. Szymańskiego w Zawierciu, Anita Froń z Gimnazjum w Jasienicy, Małgorzata Modrzycka z Gimnazjum Artystycznego i Akademickiego w Częstochowie, Klaudia Musiał z Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Koniecpolu, Bartłomiej Rorat z Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zespole Szkół we Wrzosowej oraz Aleksandra Ordon z Publicznego Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku – Białej Natalia Paszko i Klaudia Hoffmann. Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Stawowskiemu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej a trzecie Katarzynie Kubińskiej z Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Nagrodami głównymi dla zwycięzców w obu kategoriach były wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowane przez europosła, prof. Ryszarda Legutko. Pozostali laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe.
Rozdanie nagród poprzedził doskonale przygotowany, wzruszający program artystyczny przygotowany przez uczniów myszkowskiego LO pod okiem Justyny Skowron i Kariny Trepki. Wiersze i piosenki oklaskiwali uczniowie szkół z całego powiatu oraz goście oficjalni. Wśród nich m.in. dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Drogoń, starosta Wojciech Picheta, wicestarosta Jan Kieras, burmistrza Myszkowa Włodzimierz Żak, burmistrz Żarek Klemens Podlejski i wójt Poraja Łukasz Stachera. Z wykładem poświęconym dramatowi polskich żołnierzy w obozach na wschodzie wystąpił Rafał Michalski, historyk z katowickiego oddziału IPN.
- Zbrodnia Katyńska przez lata była konsekwentnie przemilczana przez PRL - owskie władze. Walka o pamięć o ofiarach tego bestialskiego mordu była równocześnie walką o prawdę. Prezydent Lech Kaczyński chciał 10 kwietnia 2010 roku w Katyniu powiedzieć, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem PRL – u. Chciał również powiedzieć, że racje nie są równo rozłożone między narodami. Że rację mają Ci, którzy walczą o wolność – zwróciła się do zebranych na uroczystości jej organizatorka, Poseł Jadwiga Wiśniewska. Do młodzieży zwrócił się także ks. Jan Batorski. Na terenie jego parafii w Myszkowie-Mijaczowie znajduje się pomnik poświęcony pomordowanym w Katyniu polskim oficerom. - Kiedyś zwiedzając Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu zobaczyłem plakat, a na nim słowa: „Naród który nie pamięta własnej historii, to naród dla którego historia powtórzyć się musi”. To wstrząsające słowa, uświadamiające nam wszystkim, że historia i prawda o naszym narodzie jest nie tylko ważna i potrzebna, ale musi być ona w naszej świadomości. Kiedy dzisiaj z tą historią, prawdą różnie się dzieje, trzeba wciąż pytać o naszą przeszłość. A znając przeszłość można budować także właściwą, dojrzałą przyszłość naszego narodu. I to spotkanie temu właśnie służy.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze