Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 04:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO

(Żarki Letnisko) Uroczystą mszą świętą, występami artystycznymi uczniów, okolicznościowymi wystawami oraz kwiatami dla byłych dyrektorów i pedagogów świętowała półwiecze swego istnienia „tysiąclatka” z Żarek Letniska, czyli Szkoła Podstawowa im. Pokoju.      
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Uroczystą mszą świętą, występami artystycznymi uczniów, okolicznościowymi wystawami oraz kwiatami dla byłych dyrektorów i pedagogów świętowała półwiecze swego istnienia „tysiąclatka” z Żarek Letniska, czyli Szkoła Podstawowa im. Pokoju.

 

- Dzisiejsze wydarzenie ma charakter niezwykle podniosły i historyczny. Ma także podwójny wymiar. Łączy w sobie już zapisaną kartę 50-letnich wydarzeń z dziejów Szkoły, oraz kartę prawie 60-letnich wydarzeń z dziejów oświaty w naszej miejscowości – witała obecnych na uroczystym jubileuszu dyrektor szkoły, Katarzyna Zemła. Trzeba bowiem wiedzieć, że początek nauczania w Żarkach Letnisku to 1 września 1952 roku. Wtedy po raz pierwszy w historii miejscowości najmłodsze dzieci zaczęły uczyć się w szkole zorganizowanej w domu państwa Cieślików. Z początkiem roku szkolnego 1955/56 kierownik szkoły wraz z komitetem rodzicielskim zgłosili propozycję budowy szkoły z prawdziwego zdarzenia. Inicjatywa zbiegła się z uchwałą sądową w sprawie obchodów „Tysiąclecia Państwa Polskiego”, to wtedy wysunięto hasło budowy „Tysiąca szkół na Tysiąclecie”. Kurator Okręgu Szkolnego w Katowicach Ferdynand Herok zatwierdził budowę szkoły w Żarkach Letnisku w ramach tej akcji i wpisał jej budowę pod numerem 240 szkół pomników w Polsce. Uzyskawszy pewność, że placówka będzie budowana, w 1958 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, w skład którego weszli: Zygmunt Biernat – przewodniczący, Eugenia Cieśla – zastępca przewodniczącego, Halina Mitas – sekretarz, Zygmunt Grzywacz – skarbnik oraz Stanisław Kawka, Henryk Zawadzki, Zdzisława Zeler, Zygmunt Szymański, Stanisław Kwiecień, Kazimierz Mazanek i Mieczysław Kulesza – członkowie. Nazwę szkoły w brzmieniu: Szkoła Podstawowa im. Pokoju w Żarkach Letnisku zatwierdził Kurator Okręgu Szkolnego – Wincenty Świątek. W uroczystości otwarcia szkoły 16 grudnia 1961 roku uczestniczył ówczesny wojewoda Jerzy Ziętek.

 

- Zmiany jakie zachodzą w świecie nauki wymagają ciągłego rozwoju. Naszym celem jest zaspokajanie oczekiwań uczniów poprzez stwarzanie nowoczesnej placówki na miarę XXI wieku (…) Chlubą naszej szkoły są jednak przede wszystkim ludzie z nią związani, wspaniali nauczyciele i wychowawcy – mówiła Katarzyna Zemła, wspominając m.in. pierwszego kierownika szkoły Eugenię Cieślę i jej następcę Józefa Goncerza. – Nie ma ich już dziś wśród nas, ale pozostali w naszej pamięci jako wspaniali twórcy i gospodarze tej placówki. Osoby te wraz z następcami – późniejszymi dyrektorami Wiesławem Popielakiem, Aliną Żak, Krzysztofem Tabaką, Marianną Ludwik i moją poprzedniczką, Izabelą Noszczyk, na każdym kroku dawali wyraz przeświadczeniu, że spoczywa na nich olbrzymia odpowiedzialność, świetnie wywiązywali się ze swej roli, a wszyscy mogli obserwować i doświadczać jak wkładali w swoją pracę całe swoje serce – mówiła obecna dyrektor placówki.

 

Uroczystości 50-lecia istnienia rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele, po której uczestniczący w niej uczniowie, absolwenci, kadra pedagogiczna i zaproszeni goście przeszli do budynku szkoły. Tam obecni wychowankowie „tysiąclatki” przedstawili historię swej szkoły posiłkując się prezentacją multimedialną oraz zaprezentowali program artystyczny. Kwiaty i specjalne podziękowania otrzymali obecni na uroczystości byli dyrektorzy szkoły – jubilatki oraz uczący w niej przed laty, emerytowanymi obecnie nauczyciele.

 

Dzięki specjalnie przygotowanym wystawom można było zerknąć do starych kronik szkolnych czy zapoznać się z twórczością poetycką uczniów, którzy swe wiersze poświęcili szkole. Podczas spotkania przy suto zastawionych stołach nie brakowało zaś czasu na spotkania po latach i wymianę wspomnień. (rb)


HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO

HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO

HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO

HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama