(Żarki Letnisko) Uroczystą mszą świętą, występami artystycznymi uczniów, okolicznościowymi wystawami oraz kwiatami dla byłych dyrektorów i pedagogów świętowała półwiecze swego istnienia „tysiąclatka” z Żarek Letniska, czyli Szkoła Podstawowa im. Pokoju.
- Dzisiejsze wydarzenie ma charakter niezwykle podniosły i historyczny. Ma także podwójny wymiar. Łączy w sobie już zapisaną kartę 50-letnich wydarzeń z dziejów Szkoły, oraz kartę prawie 60-letnich wydarzeń z dziejów oświaty w naszej miejscowości – witała obecnych na uroczystym jubileuszu dyrektor szkoły, Katarzyna Zemła. Trzeba bowiem wiedzieć, że początek nauczania w Żarkach Letnisku to 1 września 1952 roku. Wtedy po raz pierwszy w historii miejscowości najmłodsze dzieci zaczęły uczyć się w szkole zorganizowanej w domu państwa Cieślików. Z początkiem roku szkolnego 1955/56 kierownik szkoły wraz z komitetem rodzicielskim zgłosili propozycję budowy szkoły z prawdziwego zdarzenia. Inicjatywa zbiegła się z uchwałą sądową w sprawie obchodów „Tysiąclecia Państwa Polskiego”, to wtedy wysunięto hasło budowy „Tysiąca szkół na Tysiąclecie”. Kurator Okręgu Szkolnego w Katowicach Ferdynand Herok zatwierdził budowę szkoły w Żarkach Letnisku w ramach tej akcji i wpisał jej budowę pod numerem 240 szkół pomników w Polsce. Uzyskawszy pewność, że placówka będzie budowana, w 1958 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, w skład którego weszli: Zygmunt Biernat – przewodniczący, Eugenia Cieśla – zastępca przewodniczącego, Halina Mitas – sekretarz, Zygmunt Grzywacz – skarbnik oraz Stanisław Kawka, Henryk Zawadzki, Zdzisława Zeler, Zygmunt Szymański, Stanisław Kwiecień, Kazimierz Mazanek i Mieczysław Kulesza – członkowie. Nazwę szkoły w brzmieniu: Szkoła Podstawowa im. Pokoju w Żarkach Letnisku zatwierdził Kurator Okręgu Szkolnego – Wincenty Świątek. W uroczystości otwarcia szkoły 16 grudnia 1961 roku uczestniczył ówczesny wojewoda Jerzy Ziętek.
- Zmiany jakie zachodzą w świecie nauki wymagają ciągłego rozwoju. Naszym celem jest zaspokajanie oczekiwań uczniów poprzez stwarzanie nowoczesnej placówki na miarę XXI wieku (…) Chlubą naszej szkoły są jednak przede wszystkim ludzie z nią związani, wspaniali nauczyciele i wychowawcy – mówiła Katarzyna Zemła, wspominając m.in. pierwszego kierownika szkoły Eugenię Cieślę i jej następcę Józefa Goncerza. – Nie ma ich już dziś wśród nas, ale pozostali w naszej pamięci jako wspaniali twórcy i gospodarze tej placówki. Osoby te wraz z następcami – późniejszymi dyrektorami Wiesławem Popielakiem, Aliną Żak, Krzysztofem Tabaką, Marianną Ludwik i moją poprzedniczką, Izabelą Noszczyk, na każdym kroku dawali wyraz przeświadczeniu, że spoczywa na nich olbrzymia odpowiedzialność, świetnie wywiązywali się ze swej roli, a wszyscy mogli obserwować i doświadczać jak wkładali w swoją pracę całe swoje serce – mówiła obecna dyrektor placówki.
Uroczystości 50-lecia istnienia rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele, po której uczestniczący w niej uczniowie, absolwenci, kadra pedagogiczna i zaproszeni goście przeszli do budynku szkoły. Tam obecni wychowankowie „tysiąclatki” przedstawili historię swej szkoły posiłkując się prezentacją multimedialną oraz zaprezentowali program artystyczny. Kwiaty i specjalne podziękowania otrzymali obecni na uroczystości byli dyrektorzy szkoły – jubilatki oraz uczący w niej przed laty, emerytowanymi obecnie nauczyciele.
Dzięki specjalnie przygotowanym wystawom można było zerknąć do starych kronik szkolnych czy zapoznać się z twórczością poetycką uczniów, którzy swe wiersze poświęcili szkole. Podczas spotkania przy suto zastawionych stołach nie brakowało zaś czasu na spotkania po latach i wymianę wspomnień. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze