(Myszków, Częstochowa) Kiedy stał w Myszkowie, nie wzbudzał niczyjego zainteresowania i większych emocji. Niszczał w zapomnieniu, choć był najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. Mowa o pomniku Światowida, który został sprzedany właścicielowi jednego z pubów położonego w Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. Kiedy stanął przed lokalem …zaprotestował Rodzimy Kościół Polski. Jak donoszą dziennikarze częstochowskiego oddziału Gazety Wyborczej członkowie wspomnianego związku wyznaniowego nie wykluczają oddawania mu czci, i boją się, że sąsiedztwo knajpy może czczony przez nich symbol narazić na… profanację.
Stojący na ulicy Partyzantów przed biurowcem Myfany pomnik Światowida był prawdziwym symbolem dzielnicy, ale i miasta. Uproszczony wizerunek pogańskiego bóstwa „spoglądał” z milionów garnków, lodówek i pralek w całej Polsce. Nic dziwnego, że stał się w ten sposób rozpoznawalnym znakiem Myszkowa. W przewodnikach turystycznych pomnik wymieniany był jako jedna z ciekawostek Myszkowa. Kiedy padła Myfana przyszły gorsze czasy i dla pomnika. Właściciel biurowca sprzedał bożka właścicielowi knajpy. Dziennikarze częstochowskiego oddziału GW napisali ostatnio, że o ustawiony w okolicach częstochowskiej „Cepelii” i Jasnej Góry pomnik upomniał się Rodzimy Kościół Polski. Na swej stronie internetowej wystosował „apel w celu zabezpieczenia myszkowskiego pomnika w Częstochowie, wnosząc o stosowne zabezpieczenie lub o nowe, godne miejsce ustawienia posągu, uniemożliwiające jego profanację lub uszkodzenie”. Jaki będzie odzew na wniosek złożony w częstochowskim magistracie na razie nie wiadomo. Urzędnicy sprawdzają bowiem, czy ustawienie pomnika przed pubem nie jest …samowolą budowlaną, bo nie dysponują dokumentami w tej sprawie. Zamiaru postawienia pomnika nikt w urzędzie nie zgłaszał. Niewykluczone zatem, że sprawą zajmie się najpierw Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z Częstochowy.
Na stronie internetowej Rodzimego Kościoła Polskiego czytamy, że jest to rodzimowierczy związek wyznaniowy, nawiązujący do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Został wpisany do rejestru kościołów i związków wyznaniowych MSWiA w dniu 24 marca 1995 pod numerem 95. Działa zatem legalnie. Podstawy założeń wyznaniowych RKP opierają się na przekonaniu, że o losie świata decyduje siła kosmiczna zwana Bogiem. Oficjalnie określa się go mianem Świętowita, ale w powszechnym użyciu równie popularne są pozostałe imiona słowiańskich bogów (jak np. Perun czy Swaróg). Rodzimy Kościół Polski posiada trzy główne symbole religijne. Są nimi Ręce Boga (motyw graficzny obecny m.in. na naczyniu odnalezionym w Białej koło Łodzi), Idol Zbruczyński – jako ikonograficzne wyobrażenie m.in. wszechświata oraz Świętowit z Wolina. Przed symbolami religijnymi członkowie związku obnażają i pochylają głowy. Czy doczeka się tego też „nasz” Światowid? (rb)
Napisz komentarz
Komentarze