(Bobolice) W nietypowej scenerii odbyło się wyjazdowe posiedzenie naukowców Polskiej Akademii Nauk. Jako miejsce spotkania uczeni wybrali zrekonstruowany Zamek Bobolice. Sesję Komisji Historycznej PAN zorganizowano na zaproszenie właściciela i gospodarza zamku, Jarosława Laseckiego. Posiedzenie zdominowały wykłady dotyczące historii terenu Bobolic i Mirowa.
„Klucz mirowski w rękach Jana Hinczy z Rogowa” to tytuł wykładu, którym spotkanie rozpoczęła Bożena Czwojdrak z Zakładu Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Śląskiego. Kolejnym prelegentem był Jerzy Sperka, który przedstawił „dzieje zamku i klucza bobolickiego w średniowieczu”. Część naukową zakończył gospodarz, Jarosław Lasecki. W swoim wykładzie zatytułowanym „Ruina czy Restauracja – doktryna konserwatorska na przykładzie Zamku Bobolice” nawiązał do własnych doświadczeń przy rekonstrukcji jurajskich warowni, omówił też zagadnienie dotyczące problemów jakie wiążą się z renowacją zabytków w Polsce. Uczestnicy sesji, prócz braw jakimi nagrodzili Laseckiego podkreślali też ogromny wysiłek włożony w prace badawcze poprzedzające rekonstrukcję. Wyrazili także nadzieje, że pozytywny przykład Bobolic będzie wskazówką dla przyszłych prac konserwacyjnych przy zrujnowanych zabytkach w Polsce.
ZAMEK ROBI FURORĘ
Odrestaurowana warownia wzbudza podziw i zainteresowanie nie tylko polskich turystów. Niedawno z zamku poranny program nadawała stacja TVN, również niedawno pod zamkiem pojawili się biznesmeni z Tajwanu, którzy zauroczeni zamkiem zapragnęli… wybudować taki sam u siebie. Po swych włościach azjatyckich przedsiębiorców oprowadził gospodarz, Jarosław Lasecki, który gościł tu już wcześniej przedstawicieli Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie. - Trudno w tej chwili powiedzieć, czy plany tajwańskich biznesmenów dojdą do skutku. Pewne jest jednak, że gdyby budowla powstała o Zamku Bobolice znowu zrobiło by się głośno. Podchodzę do tych rewelacyjnych faktów z pewnym dystansem. Oczywiście byłoby miłe gdyby Bobolice, Jura, czy też ziemia częstochowska były w ten sposób rozsławiane w świecie. Ponieważ jednak nie wiem, jaką funkcję miałby pełnić Zamek Bobolice w dalekiej Azji, na razie jestem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu – komentuje Jarosław Lasecki. O odrestaurowanym zamku zrobiło się głośno także po informacjach jakie ukazały się w najważniejszych mediach na świecie, m.in. w amerykańskich mediach: Fox News, The Washington Post i CBS News. Czy do Bobolic zjadą też przedstawiciele bogatych krajów świata arabskiego? Niczego wykluczyć nie można, tym bardziej, że o jedynym jak na razie odrestaurowanym zamku leżącym na Szlaku Orlich Gniazd informowały także telewizje w Katarze i sułtanacie Brunei. My dodajmy, że prace przy odtworzeniu wizerunku zamku trwały od 1998 roku. Oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zaplanowano na wrzesień 2011.
(rb)
Napisz komentarz
Komentarze