(Niegowa) Gmina Niegowa wspólnie z Bieruńską Fundacją Inicjatyw Gospodarczych rozpoczyna realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Mieszkańcy gminy mogą zgodnie z programem otrzymać 60% dofinansowania na montaż ekologicznych kotłów C.O. i kolektorów słonecznych.
14 marca zalety kotłów na ekogroszek i kolektorów słonecznych zachwalał Karol Trzoński, prezes Bieruńskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych - operator projektu. Dofinansowanie może wynieść do 7200 zł w przypadku pieca i do 10500 zł w przypadku kolektora.
- Program przewidziany jest do realizacji w ciągu trzech lat: w roku 2011 chęć wymiany pieca i założenia kolektora zgłosiło 57 osób - mówi Katarzyna Wawryło-Stodółkiewicz, która nadzoruje projekt w imieniu Urzędu Gminy Niegowa. Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina złożyła wniosek na dofinansowanie wymiany 30 kotłów i montaż 30 kolektorów.
-Umowa jest trójstronna: gmina, która pisze wniosek i dostaje pieniądze z WFOŚ, my sporządzamy dokumentację, natomiast państwo – mieszkańcy jesteście inwestorem. Musicie mieć na to pieniądze, jednak jest to inwestycja, która na dłuższą metę bardzo się opłaca. Kotły na ekogroszek zatrzymują do 85% energii wewnątrz budynku, te zwykłe zaś większość ciepła przepuszczają kominem, natomiast dzięki solarom mamy latem ciepłą wodę za darmo – przekonywał Karol Trzoński, prezes Bieruńskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych.
W gminie Niegowa mieszka 5811 osób, ale Program Ograniczenia Niskiej Emisji obejmie jedynie kilkaset. - Małymi kroczkami trzeba takie inicjatywy realizować. Ten program oprócz podstawowej roli, jaką ma spełnić, czyli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza pochodzące z niskiej emisji ma również za zadanie uświadomić mieszkańców naszej gminy, że czystość powietrza zależy w dużym stopniu od nas samych – podsumowuje Katarzyna Wawryło-Stodółkiewicz. (MB)
Napisz komentarz
Komentarze