(Żarki Letnisko) Miłośnicy czystego środowiska z Żarek Letniska ponownie zwierają szeregi. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami chcą w dalszym ciągu kontynuować „wojnę” jaką wydali wywożonym do lasów śmieciom i osobom, które pozbywają się ich w taki sposób. 9 stycznia spotkali się by ustalić strategię działań na najbliższe miesiące.
- Przede wszystkim kontynuować będziemy likwidację dzikich wysypisk śmieci na działkach gminnych i prywatnych – zapowiada autorka programu ekologicznego „Czysty Las, czyste Letnisko” Wioleta Kowalik. – To m.in. wysypiska w okolicach rozwidlenia ulic Górnej i Wierzbowej, w okolicach Czarki, przy ulicy Cichej, za Żarmedem i w okolicach ulicy Porajskiej. Prac „kosmetycznych”, czyli dokończenia wymagają także wysypiska przy ulicy Długiej oraz kolejne na wysokości ulicy Porajskiej, w sąsiedztwie linii wysokiego napięcia – wylicza Wioleta Kowalik. Dodaje, że w tym roku duży nacisk kładziony będzie na użycie wszelkich środków dozwolonych prawem, w celu wymuszenia posiadania przez mieszkańców koszy o właściwej pojemności. Kosze takie powinny znajdować się na każdej posesji. Odpowiedź na pytanie co ze śmieciami robią osoby, które nie mają podpisanych umów na wywóz odpadów nasuwa się sama.
Na terenie miejscowości ma pojawić się 100 estetycznych koszy parkowych, mają one jednak służyć tylko doraźnemu wyrzucaniu śmieci. - W tym roku stawiamy także na edukowanie mieszkańców, a w szczególności młodzieży, którą chcemy włączyć do działań ekologicznych – zapowiada autorka projektu. Jednym z takich elementów „zielonej edukacji” ma być konkurs, którego efektem będą dwa dodatkowe banery informujące o akcji. W sumie, w różnych miejscach miejscowości zawiśnie ich sześć. Zaplanowany jest także konkurs z nagrodami, dla 40 najbardziej aktywnych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, uczestników akcji. Wioletta Kowalik zapowiada, że trwają starania o pozyskanie środków finansowych z Europejskiego Funduszu Wspierania Wsi, które będą przeznaczone na nagrody. Wśród tych ostatnich znalazły by się m.in. laptop i cyfrowy aparat fotograficzny.
Nie zabraknie oczywiście wzorem roku ubiegłego plakatów i ulotek. – Zaplanowaliśmy także 4 akcje sprzątania miejscowości. Planujemy by odbyły się 7 maja, 2 lipca, 6 sierpnia i 17 września – uzupełnia Kowalik.
Tegoroczną nowinką programu mają być tabliczki, które „świadomi ekologicznie mieszkańcy” będą mogli zawiesić na ogrodzeniach swych posesji. Można będzie na nich przeczytać, że segregują oni odpady i mają aktualną umowę na wywóz odpadów. Tabliczki takie otrzymają i będą mogły zawiesić tylko te osoby, które faktycznie wykażą się odpowiednim dokumentem.
BECZKI - KOSZE ZNIKNĄ
- Ponieważ Urząd Gminy w Poraju zakupi kosze parkowe, w tym roku nie będziemy ustawiać, jak to miało miejsce w roku ubiegłym, beczek przy ulicach dojazdowych do Żarek Letniska – zapowiada Wioleta Kowalik. Beczki okazały się wręcz demoralizujące, gdyż mieszkańcy wrzucali do nich sterty swoich domowych śmieci, a co się nie zmieściło, ustawiali obok..
Akcja ma również powoli „otwierać się” na całą gminę. Stąd w jej całościowym, rocznym programie znalazły się takie elementy, jak wsparcie programu „Zalew w Poraju – czysto jak w raju” (miłośnicy czystego środowiska z Żarek Letniska wezmą udział w sprzątaniu linii brzegowej porajskiego zbiornika, zaplanowanym na majowy weekend) czy „naciskanie” na Urząd Gminy, by ten częściej organizował zbiórki odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble, sprzęt AGD i RTV czy opony. Do tej pory duża ich część lądowała w lasach. Na Urząd Gminy ma zostać także przeniesiony ciężar finansowania programu. Do tej pory duża część środków na wywóz śmieci pochodziła z dobrowolnych wpłat mieszkańców. Organizatorzy akcji chcą by gmina pozyskiwała na akcję środki m.in. z funduszy ekologicznych. Gazeta Myszkowska, ponownie jak to miało miejsce przed rokiem, objęła patronat prasowy nad kolejną edycją programu.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze