(Koziegłowy) Od kilku miesięcy w gminie Koziegłowy działa stowarzyszenie ekologiczne, które za główne zadanie stawia sobie ekorozwój gminy.
- Powodami założenia naszego stowarzyszenia są przede wszystkim niezwykle dynamicznie rozwijające się technologie sposobów pozyskiwania Eko-energii oraz równolegle możliwość grupowego pozyskiwania na rzecz mieszkańców środków na montaż nowoczesnych rozwiązań technicznych, umożliwiających praktyczne pozyskiwanie tzw. „zielonych energii”. Towarzyszy temu, niestety, brak zainteresowania tematem ze strony władz gminy Koziegłowy – wyjaśniają członkowie „Ekogminy”, bo taką nazwę przyjęło stowarzyszenie.
Kolejną przyczyną powstania organizacji był fakt, że system dotacji do Eko-energii nie przewiduje dotacji dla występujących indywidualnie osób prywatnych. Statystyczny Kowalski nie może starać się o dofinansowanie do montażu instalacji solarnych, wymiany pieców centralnego ogrzewania czy do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. O dofinansowanie w imieniu takich właśnie „Kowalskich” może się starać właśnie stowarzyszenie. I jak zapowiadają jego członkowie zamierzają to aktywnie robić. I choć stowarzyszenie deklaruje się jako organizacja apolityczna, by mieć większą siłę przebicia wystawiło swoich kandydatów do rady gminy w najbliższych wyborach samorządowych oraz w walce o fotel burmistrza Koziegłów. - Stowarzyszenie jako osoba prawna może ubiegać się o dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w postaci dotacji sięgającej 35 % wartości przedsięwzięcia i pożyczki, również do 35 %. Lepsze warunki oferują RPO, sięgają one do 85 % wartości przedsięwzięcia – przy czym może występować o nie tylko samorząd terytorialny – wyjaśniają przedstawiciele stowarzyszenia. Czy mieszkańcy gminy Koziegłowy wybiorą ekologię? Okaże się pod koniec listopada.
EKO ŚRODKI DLA MYSZKOWA?
O pozyskiwaniu dla Myszkowa środków na odnawialne źródła energii poważnie myśli kandydat na jego burmistrza, Włodzimierz Żak. Przy czym od razu przyznaje, że środków tych będzie w najbliższych latach coraz mniej, a czasy najlepszej na nie koniunktury zostały w gminie Myszków zaprzepaszczone. Broni jednak nie składa i zapowiada, że jeśli tylko mieszkańcy Myszkowa obdarzą go zaufaniem o środki z funduszy proekologicznych będzie zabiegał. Ma mu w tym pomóc m.in. dobra współpraca z Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum z Katowic. Niedawno na zaproszenie przedstawicieli tej śląskiej organizacji Włodzimierz Żak uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji organizowanej w Józefowie pod Warszawą pod hasłem - Zarządzanie informacją i energią w systemie bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Impreza, która odbywała się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka w głównej mierze poświęcona była odnawialnym źródłom energii. Swoimi doświadczeniami dzielili się podczas konferencji samorządowcy z Katowic i Bielska Białej, którzy ze środków na ekologię czerpią pełnymi garściami oraz naukowcy, którzy Eko-energią zajmują się na co dzień. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze