(Żarki) Uśmiech na twarzy, wspólna zabawa, chwila odprężenia, spotkanie w miłym towarzystwie - takimi słowami określali wyjazd integracyjny uczestnicy projektu „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki”, realizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Aby skorzystać ze szkoleń realizowanych w ramach priorytetu 7, poddziałania 7.1.1. - Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej, należy spełnić trzy warunki: korzystać ze świadczeń pomocy społecznej; być w wieku aktywności zawodowej 15 – 64 lata; oraz być niezatrudnionym lub zatrudnionym zagrożonym wykluczeniem społecznym, z co najmniej jednego powodu spośród wskazanych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Warunki takie spełnia 12 pań i 4 panów, którzy zdecydowali się wziąć udział w przedsięwzięciu.
- Po bardzo intensywnych wakacjach, kiedy to uczestnicy projektu brali udział w zajęciach dających im szansę na zdobycie nowego zawodu, uznaliśmy, że warto zatroszczyć się jeszcze o wspólną integrację – podkreśla Teresa Kowacka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach. W tym celu zorganizowano okazjonalną imprezę – w Zajeździe Magda w Kroczycach odbyła się wspólna biesiada integracyjna, zorganizowana dla uczestników szkoleń i ich dzieci; były między innymi pieczonki, sałatki i słodkości; a dla najmłodszych plac zabaw z ogrodem. Celem wspólnej integracji i lepszego poznania się, zarezerwowano sporo czasu na zabawy przeprowadzone przez psycholog Justynę Opiłkę.
- Uczestnicy projektu spotykają się od kilu miesięcy, ale to są takie spotkania, jak w szkole. Przychodzą uczyć się, nie ma czasu na wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń, czy nawet odprężenie się – podkreśla Agnieszka Pala-Czyż, pracownik MGOPS w Żarkach.
W projekcie główny nacisk położono na doskonalenie nowych umiejętności. Dlatego uczestnicy programu mogą na przykład zdobyć prawo jazdy, nauczyć się obsługi komputera tudzież obsługi maszyn i urządzeń. Istnieje także możliwość zdobycia chyba cenniejszych umiejętności – rozmawiania z ludźmi, ich rozumienia i tolerancji dla drugiego człowieka. Spotkania integracyjne na pewno temu służą. (MB)
Napisz komentarz
Komentarze